Rengeteget spórolhatsz a környezettudatossággal

Olvasási idő kb. 11 perc

A környezettudatos életmód drága. Mi nem csupán megcáfoljuk ezt a kijelentést, de abban is segítünk, hogyan tegyél félre pénzt egy kis odafigyeléssel!

Rengeteg tévhit él a környezettudatos élettel kapcsolatban, az egyik például az, hogy sok pénz kell hozzá. Erről valószínűleg a drága biotermékek is tehetnek, pedig az energiatakarékosság vagy az újrahasznosítás is azt a célt szolgálja, hogy a zsebedben is több pénz maradjon. A Greatist adott nekünk néhány tippet, hogyan spórolhatunk úgy, hogy jót teszünk a bolygónknak is. 

Spórolással óvja a magyar a környezetetSpórolással óvja a magyar a környezetet

Nincs ezen mit szépíteni, a mocskos anyagiak miatt figyelünk oda arra, hogy unokáinknak is legyen egy bolygó, ahol élhetnek.

Tovább olvasom

Főzz okosan

Válts textilszalvétára!

A textilszalvéta tartósabb, mint a papír, így pénzt takarít meg neked. Használata csökkenti a felhalmozott hulladékmennyiséget, textilszalvétában ráadásul a tízórai és az uzsonna is sokkal gusztábban fest.

Főzz otthon!

Biztosan rájöttél már, hogy azokat az ételeket, amiket az éttermekben kaphatsz, fillérekből is kihozhatod a saját konyhádban. Ráadásul nem ez az egyetlen előnye annak, ha otthon készíted el a vacsorádat. Gondolj csak bele, hogy mennyi energiát spórolsz a Földnek, és mennyi pénzt magadnak, ha nem fizeted ki a csomagolópapír árát.

Használd ki a maradékhőt!

Ha a sütőt öt perccel étkezés előtt kapcsolod ki, az étel tovább sül, te viszont energiát takarítasz meg. Ha pedig a tésztavacsorádnál a tökéletes al dente élményt szeretnéd elérni, forrald öt percig a tészta alatt a vizet, majd kapcsold le a tűzhelyt, és hagyd rajta további öt percig!

shutterstock 1024491184

Egyél kevesebb húst!

A hús sem a pénztárcádnak, sem a környezetnek nem a legjobb megoldás. Az Amazonas menti erdőségek 70 százalékának pusztulásáról például a marhatenyésztés helyigénye tehet, a hústermelés pedig sokkal több szén-dioxid-kibocsájtásért felelős, mint bármely más fehérje előállítása. Persze nem kell átállnod a vegán étrendre, ha nem akarsz, viszont ha beiktatsz néhány vegetáriánus menüt a hetedbe, egyszerre spórolhatsz pénzt, ismerhetsz meg új ízeket, és segíthetsz a bolygónkon.

Termeszd meg a levesbe valót!

A növénytermesztés sokkal könnyebb, mint gondolnád, ráadásul megspórolod vele a más kontinensekről érkező zöldségek és gyümölcsök repülőútját. Ha pénzt szeretnél megtakarítani, ültess a kertedbe (vagy az erkélyeden) paradicsomot, salátát vagy zöldbabot, a konyhádban pedig biztosan elfér néhány fűszernövény is.

Így kertészkedj az erkélyen sikeresen!Így kertészkedj az erkélyen sikeresen!

Saját fűszerkert és minizöldséges az erkélyen? Mutatjuk, hogyan csináld!

Tovább olvasom
Hasznos tippek kezdő panelkertészeknekHasznos tippek kezdő panelkertészeknek

Kimeríthetetlen téma, és most összepakoltunk egy útmutatón, ami alapján elindulhat.

Tovább olvasom

Komposztálj!

Ha komposztálsz, nem kell a pénzedet műtrágyára költened, biztosíthatod a kerted földjének termékenységét, és a szemeted nagy részére sem lesz többé gondod. Míg egy hulladéklerakóban egy cső kukoricának 18 évig tart a bomlása, addig a komposztban mindössze néhány hónapig!

Komposztálás kisokos, hogy a szemete hasznos legyenKomposztálás kisokos, hogy a szemete hasznos legyen

A komposztálás nemcsak környezetbarát, de a háztartási hulladéka is kevesebb lesz, és virágföldből sem kell annyit vennie. De mit lehet beledobni és mit nem?

Tovább olvasom

Ints búcsút a műanyag tányéroknak!

És a villáknak, késeknek, kanalaknak! Egy kiadós vacsora után a komplett étkészletet a szemétbe dobni nem igazán környezetbarát megoldás. Ráadásul miért költenél tányérokra, amikor eleve ott sorakoznak a konyhaszekrényedben?

Vess véget a pazarlásnak!

Magyarországon évente 1,8 millió tonna élelmiszert dobnak ki. Ez azt jelenti, hogy az ezek előállítására felhasznált energia is kárba megy. A legtöbb hulladékot az éttermek és a szupermarketek termelik, de ha végiggondolod, biztosan te is sokszor szabadultál már meg a maradéktól. Ezen úgy segíthetsz a legkönnyebben, ha valóban csak azt vásárolod meg, amire szükséged van. Például egy zsák helyett csak két szál répát rakj a kosaradba, a megmaradt ételeket pedig fagyaszd le, vagy gondold újra.

Évi 50 ezer forintot spórolhat, ha nem pazarolja az ételtÉvi 50 ezer forintot spórolhat, ha nem pazarolja az ételt

Az élelmiszer-pazarlásról szóló konferencia végén kipróbáltuk milyen jót is lehet enni kidobásra szánt alapanyagokból.

Tovább olvasom

Értékeld a vizet

Használj újrahasznosítható vizespalackot!

Nem javaslom, hogy a csapvíz fogyasztását egy egzotikus ország hotelszobájában kezdd el, itthon azonban bátran vágj bele! Pénzt spórolhatsz az ásványvizeken, ráadásul a bolygót is megmented egy jó adag műanyagmennyiségtől, aminek a 80 százalékát nem is hasznosítják újra. Válassz egy szép, BPA-mentes palackot, amitől még a kedved is jobb lesz!

Szerezz be egy víztakarékos zuhanyfejet!

Azáltal, hogy kisebb nyomással érkezik a víz a zuhanyfejből, elérheted, hogy 25-60 százalékkal kevesebbet használj. Mielőtt azonban fejvesztve rohannál a boltba, nézd meg alaposan a zuhanyodat, lehet, hogy a tiéd is állítható!

Zárd el a csapot!

Felesleges folynia, amíg mosod a fogadat. Majd utána leöblíted a kagylót!

shutterstock 326729750

Légy ezermester!

Javítsd meg a csöpögő csapokat, máskülönben hetente akár közel négy liter vizet is elpazarolhatsz így! Előfordul, hogy nem is tudsz a csöpögésről, ezért ellenőrizd le az egész lakást – ne hagyd ki a mosogató alatti csöveket sem!

Zuhanyozz rövidebb ideig!

Mind szeretünk beállni egy hosszú nap után a jó meleg zuhany alá, de ha őszinték vagyunk magunkkal, a tisztálkodásra öt perc is elég. Ha csak egy perccel kevesebb ideig maradsz a zuhany alatt, akár több ezer liter vizet is megspórolhatsz évente – képzeld csak el ezt a vízszámládon szereplő számokra lefordítva!

Mosd meg a gyümölcsöket, de figyelj oda, hogy mennyi vizet használsz!

Ha zöldséget vagy gyümölcsöt mosol, teljesen indokolatlan a legnagyobb tálban tenned, hiszen biztosan tele akarod tölteni majd. Csak annyi vizet használj, amennyi valóban szükséges ahhoz, hogy megszabadítsd őket a kosztól vagy az esetleges vegyszerektől!

Takarékoskodj az energiával

Cseréld ki a körtéket!

Bár a LED-izzók drágábbak, mint mezei társaik, hosszú távon pénzt, időt és energiát spórolhatsz velük. Ha legközelebb körtevásárlásra adod a fejed, ezt mindenképpen tartsd szem előtt!

Szigetelj!

A házak, amelyek nincsenek rendesen szigetelve, nemcsak hőt vesztenek, hanem pénzt és energiát is pazarolnak. Bár a szigetelés nem feltétlenül olcsó, pár év alatt megtérül majd, és a szénlábnyomod is csökkentheted. Ne felejtsd ki a padlást és a pincét sem!

Hőszigeteljen, ha nem akarja az utcát fűteni!Hőszigeteljen, ha nem akarja az utcát fűteni!

A megfelelő tető- és homlokzatszigeteléssel akár 80 százalékkal is csökkenthető a hőveszteség és a fűtésköltség.

Tovább olvasom

Mi az a szénlábnyom?

A szénlábnyom az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatását mutatja, ezzel megállapíthatjuk, hogy milyen mértékben járulunk hozzá a globális felmelegedéshez.

Telekocsizz!

Az autópályán sok olyan kocsit látok, amiben csak a sofőr ül. Ha minden autó több utassal indulna útnak, rengeteg üzemanyagot megspórolnánk, csökkentenénk a szén-dioxid-kibocsájtásunkat, és kevesebben lennének az utakon is. Milyen szép lenne a hétfő reggel dugóktól mentesen!

6 alkalmazás, hogy környezettudatosabb lehessen6 alkalmazás, hogy környezettudatosabb lehessen

Ha szeretné tudni, hogy mekkora az ökológiai lábnyoma, vagyis mekkora káros hatást gyakorol a természetre, akkor ezekkel az appokkal ezt megtudhatja.

Tovább olvasom

Figyelj az ablakokra!

Ha fűtesz vagy légkondicionálót használsz, figyelj rá, hogy minden ablak be legyen csukva, nehogy a levegő az utcára szökjön! Ilyenkor ugyanis a fűtő- vagy a klímaberendezés jobban dolgozik. Ellenkező esetben – szó szerint – az ablakon szórod ki a pénzed!

Húzz ki mindent!

A legtöbb elektromos készülék akkor is használ áramot, amikor kikapcsolod. Ilyenek például a számítógépek, a DVD-lejátszók vagy a modemek. Lefekvés előtt ezeket húzd ki a konnektorból!

Javítsd meg, ami elromlott!

Ne mondj le olyan könnyen az első mosógépedről vagy a kedvenc laptopodról. Kérd egy ügyes kezű ismerős vagy egy szakember segítségét, de ne szabadulj meg olyan készülékektől, amelyeknek még lehet pár jó évük!

Teregess!

A hűtőgép mellett semmi sem fogyaszt annyi energiát a lakásodban, mint a szárítógép. Teregess az erkélyre, a ruháid akkor is meg fognak száradni, anélkül, hogy a villanyszámlát az egekbe röpítenék!

shutterstock 252454768

Szeresd a holmijaidat!

Add el, amit már nem használsz!

Rengeteg ruha van a szekrényedben, amiket jó ideje nem vettél fel (vagy talán még soha nem volt rajtad?), és meg szeretnél tőlük válni? Esetleg kinőtted a könyvespolcod? Add el őket! Több közösségi eseményen is részt vehetsz, ahol a saját standodon árulhatod azokat a dolgaidat, amiktől te már megválnál, de más még nagyon örülhet neki. A Gardrób közösségi vásáron például kis standot bérelhetsz, ahol eladhatod a ruháidat

Adja el ön is használt ruháit!Adja el ön is használt ruháit!

Egész jó lehetőségnek tűnnek a különböző ruhás adás-vételi csoportok, de vajon van értelme feltöltögetni a netre a ruháinkat? Kipróbáltuk!

Tovább olvasom

Vásárolj te magad is másodkézből!

Turkálók, facebookos csoportok, régiségkereskedések – ez csak néhány hely azok közül, ahol használt holmikat tudsz beszerezni. Bizony, ezzel nemcsak pénzt spórolhatsz, és csökkentheted az ökológiai lábnyomod, de egyedi kincsekre is bukkanhatsz.

Kedvenc turkálóink: mutatjuk, hol találhat olcsón kincseket!Kedvenc turkálóink: mutatjuk, hol találhat olcsón kincseket!

Most megosztjuk önnel, melyek a város (szerintünk) legjobb új- és használtruha boltjai, hol érdemes cipőt venni és hol foghat ki márkás holmikat!

Tovább olvasom
Szappannal fürdünk és gilisztát tartunk az étkezőasztal alatt - InterjúSzappannal fürdünk és gilisztát tartunk az étkezőasztal alatt - Interjú

Kump Edina napi 1 deka szemetet termel. El is magyarázza, miért hasznos, észszerű és olcsóbb, és egyáltalán: hogy csinálja???

Tovább olvasom

Olvass okosan!

Ha a kezedbe veszel egy új könyvet, gondolj a fákra! Töltsd le inkább e-könyvként, keresd a könyvtárban, vagy kérd kölcsön a barátodtól.

Mit tudnak az ekönyv olvasó applikációk?Mit tudnak az ekönyv olvasó applikációk?

Nincs e-könyvolvasója, de nyaralásra nem vinne külön táskát a könyvekkel? Appon keresztül még mindig olvashat e-bookokat! Teszteltük, melyik mit tud.

Tovább olvasom

Készítsd el a saját tisztítószereidet!

A háztartási tisztítószerek a legmakacsabb baktériumokkal is megküzdenek. Nem meglepő, hogy ezek a vegyszerek nemcsak a lakásunkat támadó ellenségeinkkel számolnak le, de a vízbe kerülve az állat- és növényvilágra is pusztító hatással vannak. Fedezd fel a citrom, az ecet és a szódabikarbóna erejét, készítsd el a saját tisztítószereidet!

Csináld magad!

Ne csak azokkal az anyagokkal légy elővigyázatos, amiket a lefolyódon engedsz le, hanem azokkal is, amiket magadra kensz! A legtöbb szépségápolási termék drága, ráadásul olyan vegyületeket is tartalmazhatnak, amelyek sem neked, sem a környezetednek nem jók. Vásárold meg az alapanyagokat, és készítsd el a saját testápolódat: a kókuszolaj vagy a sheavaj is csodát tehet a bőröddel vagy a hajaddal!

Kölcsönözz, ne vásárolj!

Minden nagyobb beruházás előtt vegyél egy nagy levegőt, és tedd fel az igazán fontos kérdéseket!  Milyen gyakran fogom használni ezt a fúrót? Hányszor lesz idén a lábamon ez a síléc? Ha a válaszod az, hogy valószínűleg nem sűrűn, akkor inkább kölcsönözz – akár az ismerőseidtől is.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek