Megérkezett a Dívány nagy grilltesztjének második epizódja! A BBQ-szószok után ezúttal a fokhagymás pácokat, fűszerkeverékeket tanulmányoztuk, hogy ne szembesülj kínzó dilemmákkal, ha a nyár utolsó heteit kihasználva sütögetésbe fognál. Szerkesztőségünk ízletes húsokra fogékony tagjai nagy reményekkel vetették bele magukat a tesztelésbe, de csalódniuk kellett. Elnevezéseik ellenére a termékek túlnyomó része mindenféle fokhagymaízt nélkülözött, és a fájó hiányon az sem segített, hogy ipari mennyiségű só került beléjük. Sőt, ez csak tovább rontott megítélésükön.
Próbánk módszertana a már jól bejáratott utat követte. Vaktesztet alkalmaztunk, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy nem kötöttük résztvevőink orrára, hogy a közös grillezéssel elkészített csirkemell falatokat előzetesen mivel pácoltuk be. A termékek közé nagy neveket és sajátmárkákat egyaránt beválogattunk, egytől ötig pontozhatták, majd a végeredményt átlagolással határoztuk meg.
Ahogy bevezetőnkben említettük, a teszt során a sós ízek dominanciáját tapasztaltuk. Egyik kóstolónk szerint a pácok két fő csapásirányt követtek. Vagy túl sósnak bizonyultak, vagy – rendszerint elégtelen fokhagymaízük okán – nem változtattak lényegesen a hús ízén. Számára ezért az volt a tanulság, hogy felesleges bolti pácot használni. Nem mindenki volt azonban ennyire szigorú. Bár a termékek csak részben teljesítették az elvárásokat, azért akadt olyan is, ami legalább más szempontból megfelelt a többség ízlésének.
9. helyezett: Vegeta fokhagymás pác – 2,4 pont (145 forint/20 g)
Tesztünk sereghajtója a Vegeta páca lett. Népszerűtlenségét elsősorban annak köszönhette, hogy nagymértékű sóssága minden más ízt elnyomott, és ezért az a közvélekedés alakult ki, hogy jellegtelen.
- „Nagyon sós.”
- „Jellegtelen.”
- „Ez is nagyon sós, semmi más.”
- „Füstösség és só, semmi meglepő.”
- „Elképesztően SÓS.”
8. helyezett: Auchan Grill fokhagymás fűszerkeverék – 2,6 pont (52 forint/30 g)
Ugyancsak a nyolcadik helyre futott be az Auchan szuperolcsó terméke, ami váratlan ízhatásokkal taglózta le szerzőinket, de sajnos nem jó értelemben. A legsúlyosabb bírálatok furán keserű, egyenesen mosószerre emlékeztető aromákat emlegettek, ami nem éppen az az íz, amit a gondos pácolást követően érezni szeretnél.
- „Keserű utóíz.”
- „Egész kellemes.”
- „Ennek a só mellé mosószeres mellékíze is van, ez a legrosszabb.”
- „Nahát, van benne só.”
- „Izé, pikáns. Nem kéne.”
4. helyezett: Házi Arany fokhagymás fűszerkeverék – 2,8 pont (119 forint/33 g)
A negyedik helyen elég nagy tumultus jött létre. Elsőként itt a Házi Arany fűszerkeverék, ami szintén a számottevő sótartalom miatt keltett visszatetszést, habár mutatóban zöldfűszereket és fokhagymát is sikerült észlelni benne.
- „Sós és gyújtósíz.”
- „Sok só plusz fokhagyma, nem tudom minek ilyet venni.”
- „Ez is sós, semmi más.”
- „A sót érezni, zöldfűszer csak mutatóban.”
- „Okés volt.”
4. helyezett: Kotányi fokhagymás sültcsirke fűszerkeverék – 2,8 pont (119 forint/30 g)
A Házi Aranyhoz hasonlóan a Kotányi sültcsirkés keverékében is megszaladt a só. Legalábbis tesztelőink szerint, akik közül valaki a fűszerezést sem találta kielégítőnek. Pozitívumként annyi mondható el, hogy a hús szép színt kapott tőle.
- „Ez is sós.”
- „Variációk egy témára: ez is iszonyú sós.”
- „Ettől legalább kapott egy kis színt a hús, de ízben ez sem tett hozzá sokat.”
- „Túl SÓS, szarul fűszeres.”
4. helyezett: Aldi Le Gusto Fűszermalom fokhagyma pehely – 2,8 pont (349 forint /50 g)
A holtverseny harmadik szereplője csak enyhe fokhagymaízt tudott felmutatni, mást viszont nem igazán. Egy kivételtől eltekintve mindenki azt mondta róla, hogy az íze teljességgel semleges.
- „Hideg, de amúgy kicsit ízelten.”
- „Olajos csirke.”
- „Enyhe fokhagymaíz, de ezért kár volt bepácolni, de rossznak nem mondanám, leginkább semmilyen.”
- „Semmi íz, de akkor egyáltalán minek szórjuk be vele.”
- „Semmi íze.”
4. helyezett: Horváth Rozi fokhagymás gyorspác – 2,8 pont (199 forint/30 g)
A Horváth Rozi-féle gyorspác kóstolása az előzővel megegyező konklúzióval zárult. A látvány hiába tűnt ígéretesnek, a fokhagyma íze csak nyomokban érződött (ami ebben a mezőnyben igazából már előny), és összességében ez is semmilyennek találtatott.
- „Végre fokhagyma!!!”
- „Jól néz ki, de nincs íze.”
- „Becsapós, úgy néz ki, mintha ez is zöldfűszeres lenne, de az íze semmilyen. Durván semmilyen. Megdöbbentő, mennyire csalóka tud lenni a kinézet.”
- „Leheletnyi fokhagyma érződik rajta.”
- „Se íze, se semmi.”
2. helyezett: Vegeta Naturella fokhagymás sült – 3,2 pont (145 forint/20 g)
A második helyezetteknél már felcsillantak a remény szikrái. De nem a só mértékletes használata miatt! Tesztelőink egyöntetű véleménye szerint a Vegeta Naturellában is több volt a kelleténél, ugyanakkor emellett üdítő jelleggel tipikus, grilles, füstös aromákkal kényeztette csapatunk meggyötört ízlelőszerveit.
- „Sós, de ízlik.”
- „Nagyon sós, de egyébként nem rossz, kell hozzá fröccs.”
- „Én ezen a fokhagymát nem, csak a grillezett ízt érzem (az finom, de ez nem a pác érdeme.) Ja, meg azt, hogy nagyon sós.”
- „Füst, némi sóval.”
- „Semmi extra, de tök oké.”
2. helyezett: Knorr fokhagymás fűszerkeverék – 3,2 pont (166 forint/35 g)
A Knorr fűszerkeveréke azért szerezhette meg a megosztott második helyet, mert némi változatosságot hozott. Erényei főképp az egzotikus, ázsiai karakterű fűszerezésben domborodtak ki, kellemesen pikánsnak bizonyult – addig a pillanatig, amíg nem jött a szokásos só-sokk.
- „Szintén sós, de van valami nem túl hangsúlyos íz benne, ami jó.”
- „Kicsit ázsiai, de nagyon sós.”
- „Na, ez viszont pusztítóan sós, a többi ehhez képest semmi. Mentségére szóljon, hogy van egy minimálisan egzotikus beütése, mintha nem a konyhasó borult volna rá, hanem szójaszósz, vagy ilyesmi. De ettől még nem jó.”
- „Sóóós, és valamiért a sütőtökre is emlékeztet.”
- „Ez egész kellemes, pikáns.”
1. helyezett: Kotányi Fokhagymás pác fűszerkeverék – 4,2 pont (229 forint/30 g)
A Kotányi fokhagymás páca nagyságrendekkel jobban vizsgázott a gyártó grillcsirkés kreációjánál, és jelentős előnnyel szerezte meg a győzelmet. Nem véletlenül: alig akartuk elhinni, de végre megéltük, hogy nem a sós íz uralkodott egy termékben, ami ráadásul még kifejezetten finom is volt. Fokhagymáról ugyan egy árva szó sem esett alanyaink körében, ám ezt ügyesen ellensúlyozta a zöldfűszerek jól kivehető, hangsúlyos szerepe.
- „Zöldfűszeres.”
- „Finom és jól néz ki, zöldfűszeres. Ilyet van értelme venni.”
- „Ez szerintem zöldfűszeres, és nem fokhagymás, de legalább van valamilyen íze, és az nem a só, hurrá.”
- „Végre valami, amin érződnek a fűszerek.”
- „Szárított zöld.”
Van élet a pácoláson túl
Serény Zsolt, a BP BARbq tulajdonosa, akinek személye tetovált séfként is ismert, korábban részletes útmutatót adott nekünk a grillezéshez. Akkor teljesen natúr húsokat húzott a nyársra, még csak sót sem tett rájuk. Szerinte ugyanis teljesen felesleges előre pácolni, ő inkább a sütés közben ízesítésben hisz. Tehát elkezdi sütni a húst, és kb. félkész állapotában keni meg egy fűszeres szósszal – így állítólag jobban benne maradnak az ízek.