A nyárnak még koránt sincs vége, ezért ha grillezni szeretnél, ragadd meg az alkalmat és cselekedj, amíg lehetőséged van rá. Mi is pontosan ugyanezt tettük! Szerkesztőségünk tagjai a hőséggel dacolva merészkedtek ki a szabadba, hogy megszülethessen a Dívány nagy grilltesztje, melynek keretében négy termékcsoportot – tortilla lapokat, fokhagymás pácokat, ketchupokat és BBQ-szószokat – vetettünk alá alapos vizsgálatnak. A címből valószínűleg már leszűrted, hogy most az utóbbiakról lesz szó.
Tesztelőink előbb gasztronómiai tudásukat megvillantva csirkemellet grilleztek, majd vad tunkolásba kezdtek. Próbánk során összesen kilenc BBQ-szósz került terítékre. Szokásunkhoz híven a szórásból az ismert termékek mellett a sajátmárkás árukat sem hagytuk ki. Módszerünk ezúttal is a vakteszt volt, ami nem azt jelenti, hogy bekötöttük a résztvevők szemét, hanem azt, hogy a szószok inkognitóját műanyag poharakkal őriztük meg, és hétpecsétes titokként kezeltük, hogy mit rejtenek.
Mielőtt ismertetjük a rangsort, szeretnénk megosztani általános tapasztalatainkat. Egyik kolléganőnk például arra a megállapításra jutott, hogy a BBQ-szószok a ketchupokhoz képes legalább valamilyenek voltak, nem csak simán savanyúak. Számára ugyancsak érdekes felismerést jelentett, hogy mennyire más – pontosabban pocsék – ízük van magukban kóstolva. A húsos mártogatás viszont szerinte sokat lendített az összképen.
A tesztelt termékekkel szemben számos kritika merült fel. Volt, ami a megszaladt füstaromán vérzett el, más szószok pedig indokolatlanul savanyúnak bizonyultak. Olyat nem is találtunk, ami minden szempontból tökéletes lett volna és mindenki ízlésének maradéktalanul megfelelt. Talán ennek is köszönhető, hogy több helyezés esetében halmozott holtverseny alakult ki.
8. helyezettek:
Hellmann's Original BBQ-szósz – 2,2 pont (399 forint/250 ml)
Százéves hagyományokkal kecsegtető csomagolása ellenére a Hellmann's terméke nem szerepelt túl jól. Az értékelések alapján főként vegyszeres műíze miatt maradt alul. Pozitívumként mindössze annyi vetődött fel, hogy valaki fahéjas ízekre lelt benne.
- „Édes vegyszeríz, fúj.”
- „Műíz.”
- „Ennek egész jó klasszikus BBQ íze van, csak kicsit savanyú.”
- „Hangsúlyos a fahéjas vonal.”
- „Édes is, füstös utóíz.”
Kühne barbecue szósz – 2,2 pont (559 forint/250 ml)
Szintén 2,2 ponott kapott a Kühne terméke, ami inkább tűnt ketchupnak, mint BBQ-szósznak, ráadásul ennek tetejében savanyúbb volt az indokoltnál.
- „Csípős paradicsomszósz, uncsi.”
- „Savanyú szar.”
- „Ez olyan mintha nem bbq szósz lenne, hanem sima ketchup.”
- „Ez legalább savanykás is.”
- „Inkább ketchup.”
7. helyezett:
Jack Daniel's Smooth Original barbecue szósz – 2,4 pont (1399 forint/260 g)
A márkához híven a szószt az alkoholos ízvilág jellemezte. A bökkenő csak az volt, hogy ez nem mindenkinek jött be. Sőt, igazából csupán egyetlen férfi tesztelőnk nyilatkozott úgy, hogy bármikor hazavinné. Ennél találkoztunk a lábszag hagyományos, légnemű formájával is.
- „Folyékony kőolajszínű és fura alkoholos íze van, nem tudom, mi lehet ez.”
- „Nagyon jó, alkoholos, nagyon egyedi.”
- „Bizarr szín, folyós állag, furcsa alkoholos mellékíz.”
- „Miért van lábszaga?”
- „Ez nem romlott? Iszonyú.”
5. helyezettek:
Aldi Steakhouse BBQ-szósz – 2,6 pont (559 forint/270 ml)
Az Aldi versenyzője akár jó is lehetett volna, ha a fűszerek mellett kevésbé dominált volna édessége. Ebben a formában azonban lecsúszott a dobogóról.
- „Csípős zöldfűszeres, nem túl markáns az íze, de túl édes.”
- „Édes ketchup.”
- „Édeskés, fűszeres, ok.”
- „Túl édes és fűszeres.”
- „Rettenet édes.”
Heinz Classic barbecue szósz – 2,6 pont (999 forint/400 ml)
Az Aldi termékéhez hasonlóan a Heinz szószával kapcsolatban is komoly egyetértés bontakozott ki, de sajnos ezúttal sem pozitív módon. Tesztelőink szerint eléggé túltolták benne a füstaromát.
- „Tömény füst.”
- „Semleges ízű tortillalappal kóstolva brutálisan műfüst ízű, hússal viszont teljesen elfogadható, klasszikus barbecue ízt produkál.”
- „Túltolták a füstaromát.”
- „BBQ-mellékíz.”
2. helyezettek:
SPAR barbecue szósz – 2,8 pont (419 forint/300 ml)
A második hely három termék holtversenyét hozta. A SPAR szószában elsősorban a fűszerek arattak tetszést. Kivéve egyvalakinél, aki a máshol is visszaköszönő műízre panaszkodott.
- „Füstös virsliízű ketchup”
- „Elég egysíkú.”
- „Savanyú, műanyag ízű.”
- „Ebbe beleborult a fűszeres polc.”
- „Különleges fűszer, egész jó.”
Auchan barbecue szósz – 2,8 pont (449 forint/400 g)
Az Auchan sajátmárkás indulóját illetően viszonylag széles spektrumon mozogtak a vélemények. Olyannyira, hogy 1-es és 5-ös pontszámot is kapott. A legnegatívabb értékelés hátterében egyébként az állt, hogy egyik alanyunk – némi képzavarral élve – lábszagízűnek titulálta.
- „Igazi indiai fűszeres szerű szósz, ezt szeretem.”
- „Nagyon mű.”
- „Erről az jutott eszembe, hogy lábszagízű.”
- „Édes, füstös és mű.”
- „Kicsit csíp, de nem is rossz.”
Univer barbecue szósz – 2,8 pont (539 forint/280 g)
Az Univer termékében a fahéjas, édeskés ízek tűntek a legmeghatározóbbnak. Talán kicsit túlzottan is. Amint az elhangzott, lehet, hogy valamilyen egzotikus szószként kéne árulniuk.
- „Túl gyümölcsös, van benne valami jó édes fűszer, de az ilyet nem szeretem.”
- „Fahéjas, édeskés, nem rossz.”
- „Ennél is hangsúlyos a fahéjas vonal.”
- „Öt fűszer.”
1. helyezett:
Lidl Grill&Fun BBQ-szósz – 3,2 pont (449 forint/500 g)
A győzelmet a Lidl sajátmárkás (tartósítószer nélküli!) szósza szerezte meg, ami fűszeresen finom, csípős ízkombójával tört az élre. Pontszámát egyedül az befolyásolta kedvezőtlenül, hogy némileg kilógott a sorból. Azért, mert bitangul csípett. Ezzel alapvetően nem lett volna gond, csakhogy tesztünk a sima szószokra fókuszált, persze így sem veszített annyira sok pontot, hiszen a lista elején végzett.
- „Darabos és nagyon csíp.”
- „Csípős és finom.”
- „Ez nem rossz, de NAGYON csíp.”
- „Egyszerre savanyú, csípős és fűszeres.”
- „Ez szétborsozott."
Hogyan érdemes grillezni?
Grillezéshez érdemes betartani néhány aranyszabályt azon felül, hogy mindig várjuk meg, hogy elégjen az égésgyorsító. A Gallicoop szakembereitől pedig kaptunk előtte néhány praktikus tanácsot is, hogyan lesz a legjobb a pulyka vagy a csirke.
- Először is fontos leszögezni, hogy a csirkét jól át kell sütni, de nem szabad égetni. Igazából ez a legnagyobb nehézsége, mert csak néhány perc az, amikor pont tökéletes a hús, nem szárad ki és nem is nyers.
- Fontos az is, hogy ne pácolod túl sokáig, mert fehérjék bomlani kezdenek. A baromfi és szárazabb vörös húsokat sütés előtt este, de legkésőbb aznap reggel tedd páclébe. Szebb lesz a hús színe, ha kevés barna cukrot is teszel a pácba.
- A pácolt húsokat jól zárható dobozban vagy üvegtálban, lefóliázva tedd a hűtőszekrénybe, de a grillsütőre csakis langyosan pakold őket, különben a közepük nem sül át rendesen, kívül pedig könnyen megégnek. A pácolt ételt grillezés előtt kb. félórával vedd ki a hűtőszekrényből és tartsd szobahőmérsékleten.
- A hús felületére tapadt fűszereket, páclevet sütés előtt távolítsd el, itasd fel, különben fekete kéregként sülnek rá.
- A sütést csak akkor kezdd el, ha a szén már világosszürke hamuval fedett. Kb. 20-30 percre van ahhoz szükség, hogy a faszén vagy a brikett leégjen.