Növényeket tartani sőt, jól tartani) nem is olyan egyszerű, nem véletlenül érzik sokan úgy, hogy a kisállat- és gyerekvállalás előtt ez lenne az első lépcsőfok. Még a legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhat azonban egy-egy hiba. Megpróbáltuk összeszedni, mik ezek, hogyan lehet őket elkerülni, illetve hogy mi alapján válasszon bio lakótársat magának.
Gondozás és igények
A kapcsolat megalapozása a vásárláskor kezdődik: mindenképpen kérdezzen rá a növény igényeire, vagy neten keressen rá és jegyezze is meg őket. Hogy mikre érdemes figyelnie?
Mindenképpen tartsa szem előtt egy adott növény fényigényét. Ennek akkor van nagy szerepe, amikor elhelyezi a szobában. Ha ugyanis nem megfelelő helyre kerül, akkor megéghet – ami a pusztulását is okozhatja -, vagy egyszerűen nem jut elég fényhez, minek következtében megfakul és elhal.
A második fontos pont a vízigény. Sok olyan egzotikus növénybe belefuthat, amik öntözése nem éppen egyszerű. Vannak olyan fajok, mint például a broméliák, amik nem csak az öntözést, de a magas páratartalmat is erősen igénylik, így csak abban az esetben érdemes velük kísérletezni, ha ezt is biztosítani tudja a számukra. Ezzel szemben számos olyan növény is van, mely érzékeny a sok vízre (ezeknél a túlzott öntözés nagyon gyorsan rohadást idéz elő a gyökerekben), és persze olyanok is vannak, amik a párás környezetet nem bírják.
A hőigény is egy ismert része a növénytartásnak, ám azt már kevesebben tudják, hogy ez a teleltetésre is vonatkozik. Tény, hogy a legtöbb növény áttelel szobahőmérsékleten is, de ha önnél is ez a megoldás áll fenn, ne csodálkozzon, ha a növénye a következő évben már nem virágzik, és rövid idő alatt kimerül.
Természetesen nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy milyen tápanyag- és talajigényekkel rendelkezik a kiválasztott növény. Ez utóbbinak nem is annyira a vásárlásnál, sokkal inkább az átültetésnél van jelentősége. A földkeverékeknek se szeri, se száma a boltokban, így a jó választáshoz mindenképpen ismernie kell az igényeket.
Igénytelen?
Amikor azt látja egy jellemzésben, hogy egy adott növény igénytelen, akkor felcsillanhat a szeme: végre egy olyan élő dísz lehet a szobában, amivel nem kell foglalkozni. Ez azonban ebben a formában nagyon nem igaz.
Valóban léteznek olyan szobanövények, melyek az igénytelen kategóriába esnek, de törődni ezekkel is kell!
„Az, hogy egy növény igénytelen, nem azt jelenti, hogy nem kell gondozni. Ugyanúgy szüksége van a rendszeres öntözésre, az időnkénti átültetésre, mint minden más növénynek, épp csak semmilyen különleges odafigyelést nem igényel – mármint ezen a minimálison felül már nem” – mondja Ónozó Krisztián, az Evergreengarden kertészmérnöke.
Ha ilyen növényeket szeretne tartani, érdemes azokat választania, amiket a népi hagyomány is „strapabíró” nevekkel illetett. Ilyen például a legénylakások jellegzetes tartozékaként ismert szobai futóka. Ez nem okvetlenül jelenti, hogy unalmasak is, a futókák közt léteznek színes levelűek is, így az ízléséhez is igazodhat a növény. Világos helyen érzi jól magát, de a sötétebb sarkokban is megél, de növekedése ekkor lelassul. A folyamatosan nedves földet szereti, de nem jó, ha áll alatta a víz. Ha nagyon elhanyagolja, akkor a növény eldobálja a leveleit, ám amint újra foglalkozik vele, új leveleket hoz, de a lecsupaszodott indák már nem zöldülnek be újra.
Sokaknak a Sansevieria trifasciata csak anyósnyelvként ismert. Az elnevezés nem véletlen, egyszerre utal a növény kinézetére, és arra is, hogy mint a legtöbb anyóstól, ettől a szobai dísztől is csak nagyon nehezen lehet megszabadulni, így ha ezzel sem boldogul, akkor erősen gondolkozzon el a műnövények tartásán.
„Szinte mindent elvisel, így ideális kezdő kertészek számára is. tűri a tűző napot, az árnyékot, a huzatot, tehát gyakorlatilag mindent. Amivel azonban ezt a strapabíró, lándzsaszerű levelekkel rendelkező növényt is ki lehet pusztítani az az, ha télen túlöntözzük. Ekkor a gyökerek berohadnak, és a levelek kifordulnak a földből” – mondja a szakértő.
Ha szeretne egy kicsit különlegesebb és látványosabb növényt a szobába, akkor a Diffenbachia (ismertebb nevén a buzogányvirág)lehet a megfelelő választás. A pettyezett levelek ugyanis szép nagyra nőnek, megfelelő idő eltelte után kis pálmafára emlékeztet a növény. Virágot azonban csak akkor nevel, ha a körülmények hosszasan ideálisak, de még ekkor is csak ritkán. Fontos tudni, hogy ennek a növénynek a levelei mérgezőek, így a kisgyerekektől-állattól tartsa megfelelő távolságban/magasságban. Ha a strapabírása ellenére is sikerül kipusztítani, akkor se csüggedjen: ha a szárban talál még olyan darabot, ami nem rohad, azt kivágva és vízbe állítva könnyen újragyökereztetheti.