A rejtélyes X-sugárzás, ami elől ma már nincs menekvés: szinte mindenkit érint

Olvasási idő kb. 7 perc

Mai kattintásvadászat-paródiánk főhőse Wilhelm Conrad Röntgen, akinek nevét nem mindenhol könnyű kiejteni. Ezeken a nyelvterületeken az általa felfedezett sugárzást X-sugárzásnak nevezik.

Átvilágította felesége kezét, miután különös sugárzást fedezett fel. Az eset 1895. november 8-án éjszaka történt – így fedezte fel a róla elnevezett sugárzást a kutatásáért később Nobel-díjjal jutalmazott Wilhelm Conrad Röntgen.

A tudós 1845. március 27-én született a poroszországi Lennepben, és hároméves volt, amikor posztókereskedő édesapja áttelepítette gyárát Hollandiába, így a család is odaköltözött. A fiú az utrechti technikai iskolában tanult, de kicsapták az intézményből, mivel nem volt hajlandó elárulni egyik diáktársát, aki karikatúrákat rajzolt a tanárokról. Azt azért megengedték neki, hogy az érettségit magánúton letegye, ez azonban nem sikerült: görögből és latinból is megbukott a vizsgán. Ezért aztán Zürichbe ment és beiratkozott az ottani műszaki főiskolára – ez volt ugyanis az egyetlen német nyelvű intézmény, ahová érettségi nélkül is felvettek hallgatókat.

Kultbait – ez a cikk meg mi a szösz?

Csak görgettél az információáradatban, és egyszerre megakadt a szemed ezen a címen? Elkapott a csúsztatás, a féligazság, beszippantott a botrány reménye? Nem vagy egyedül. Ennyi inger között már sokszor csak arra kapjuk fel a fejünket, ami igazán üt, ami kilóg a többi közül. Nem véletlenül van tele a net kattintásvadász címekkel, amik mögött általában semmi értékeset nem találsz, míg a tényleg alapos, minőségi tartalmak gyakran elvesznek a hírversenyben.

Nekünk fontos, hogy kapj is valamit az idődért, ahogy az is, hogy észrevedd, ha át akarnak vágni, hogy tudatosítsd, hogyan is érdemes felelősen fogyasztani az online írásokat. Így született meg új sorozatunk: napi kultúraadag, címében korunk ingerszintjéhez igazítva. Ez a kultbait.

Gépészmérnöki oklevelet szerzett, majd a kor jelentős hang-, fény- és gázelméleti fizikusának, August Adolph Kundtnak lett az asszisztense, akinek rábeszélésére doktori vizsgát tett fizikából. Kundt felismerte a fiatal kolléga tehetségét, és magával vitte őt Würzburgba. Az ottani egyetemtől kapott fizetése azonban olyan csekély volt, hogy apjának kellett anyagilag támogatnia őt. Kundt hiába próbálta elérni, hogy védencét egyetemi magántanárrá nevezzék ki – az elutasítást azzal indokolták, hogy Röntgennek nincs érettségije –, ezért mindketten továbbálltak Strassbourgba, ahol Röntgen végre megkaphatta az áhított állást. 1872-ben háromévi jegyesség után megnősült, egy zürichi vendéglős lányát, Anna Bertha Ludwigot vette el, akivel közös gyerekük nem született, de később örökbe fogadták az asszony bátyjának lányát, Josephine Bertha Ludwigot.

Röntgen fokozatosan lépkedett felfelé az egyetemi ranglétrán, a giesseni egyetemen lett fizikaprofesszor, majd tanszékvezetővé nevezték ki Würzburgban, végül élete utolsó két évtizedében Münchenben vezette az egyetem fizikatanszékét. Kutatóként az elektromágnesesség, az optika, a kristályfizika és a molekuláris fizika érdekelte. Kundttal közösen azt kutatta, hogyan hat a mágneses tér a polarizált fényre kén-hidrogén gázban, később főként elektromágneses és optikai jelenségeket vizsgált.

Leghíresebb felfedezése a katódsugárzás kutatásához köthető, melyhez kezdetben a Lénárd Fülöp által kifejlesztett ún. Lénárd-féle kisülési csövet használta. A katódsugarak légritkított térben magas feszültség melletti kisüléseknél keletkeznek és elektronokból állnak, melyek a fényt megközelítő sebességgel repülnek. Röntgen 1895. november 8-ról 9-re virradó éjszaka is egy ilyen csővel kísérletezett, amikor különös felfedezést tett: észrevette, hogy a közelben lévő, bárium-platino-cianür ernyő ragyogó fényes lett, amikor áram haladt át a katódcsövön. Egy fekete papírlappal fedte le a csövet, de a fluoreszkálás nem tűnt el. Ezután egy fémlappal próbálkozott, és az megszüntette a hatást. Az újonnan felfedezett sugárzást, aminek különleges tulajdonsága, hogy áthatol szilárd anyagon és átlátszóvá teszi őket, X-sugaraknak nevezte el. 

Wilhelm Conrad Röntgen
Wilhelm Conrad RöntgenBettmann / Getty Images Hungary

A következő napokban Röntgen szakadatlanul dolgozott, hogy megfejtse az X-sugárzás titkait: rájött, hogy a sugarakat eltérő mértékben nyelik el a különböző anyagok, és a fényhez hasonlóan egyenes vonalban terjednek, ezért hatásuk fényképfelvételhez hasonlóan rögzíthető. Az első röntgenfelvételt a névadó saját feleségéről készítette: a fényképen jól látszódtak az asszony kezének csontjai és az ujján viselt jegygyűrű is. A magányos szobatudósként ismert Röntgen, aki mindig titkolózva dolgozott, kollégái ritkán tudták, min is ügyködik éppen, ezúttal is sokáig várt, mire a nyilvánosság elé lépett felfedezésével. A következő év januárjában mutatták be az X-sugarakat a párizsi akadémián, ahol egy emberi kéz és egy béka átvilágított képét lehetett látni, ezzel párhuzamosan Röntgen a würzburgi egyetem fizika-orvosi társulata előtt számolt be eredményeiről. A bemutatón felvételt készített a híres anatómus, Rudolf von Kölliker kezéről – és az előadás után a lelkes Kölliker javasolta, hogy a sugárzást nevezzék el feltalálójáról. Az ötlet világszerte elterjedt, bár ahol a Röntgen nevet nehezen ejtik ki (például angol vagy újlatin nyelvű területeken), ott az X-sugárzás elnevezést használják. Alig néhány nappal a kettős bemutató után már a gyakorlatban is hasznosították Röntgen találmányát: röntgenkép segítségével egy törött kart illesztettek össze Angliában.

Felfedezése azonnal nagy hírnévhez juttatta Röntgent, aki több előadást is tartott a sugarakról, például a német császár meghívására is. Bajorországban nemesi ranggal járó kitüntetést ítéltek neki oda, melyet azonban a szerény, visszahúzódó természetű fizikus visszautasított – ugyanígy nem volt hajlandó eladni és pénzzé tenni találmánya szabadalmát sem. 1901-ben ő volt az első, akinek a Svéd Királyi Akadémia odaítélte a fizikai Nobel-díjat, az indoklás szerint „rendkívüli szolgálatainak elismeréséül, melyet a róla elnevezett sugárzás felfedezésével nyújtott”.

A világ első röntgenfelvétele – Röntgen a felesége kezéről készítette
A világ első röntgenfelvétele – Röntgen a felesége kezéről készítetteHulton Archive / Getty Images Hungary

A következő években Röntgen egyre inkább visszavonult a közélettől, a Münchentől hatvan kilométerre lévő Weilheimbe költözött, továbbra is a tanításnak és a kutatásnak szentelte idejét. Az első világháború alatt az Egyesült Államokban tartózkodott, majd hazatérve lemondott egyetemi katedrájáról és tanszékvezetői posztjáról, a laboratóriumi munkát azonban továbbra is folytatta. Utolsó tudományos munkája, melyet a kristályok fizikájáról írt Abram Iofféval közös kísérletei alapján, 1920-ban jelent meg. Utolsó éveiben szűkös anyagi körülmények között élt, egészsége megromlott: emésztőrendszerét halálos kór támadta meg, melynek kialakulásában kísérletei is közrejátszhattak. 1923. február 10-én, hetvenhét éves korában hunyt el bélrák következtében Münchenben.

A Röntgen által kifejlesztett sugárzást és az azt használó orvosi diagnosztikai módszert máig használják a gyógyításban. Több mint fél évszázaddal Röntgen halála után ismét Nobel-díjat ítéltek oda X-sugárzással kapcsolatos kutatásokért: a dél-afrikai Allan Cormack és a brit Godfrey Hounsfield a komputertomográf matematikai modelljéért kapták meg orvosi tudományágban a kitüntetést 1979-ben. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Tegnapi kultbaitünkben szintén egy Nobel-díjas tudósra, Marie Curie-re emlékeztünk.

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Önidő
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele
Ez a kannibál kígyó Magyarországon él: itt találkozhatsz vele

A kannibál kígyó gyomortartalmát vizsgálták a kutatók, mert kíváncsiak voltak arra, vajon mennyire pusztítja rokonait.

április 2., 16:00

  • lájfhekk
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját
Súlyos büntetést kaphat, aki túl korán cseréli le az autó téli gumiját

Fontos tudni erről a szabályról a téli gumikkal kapcsolatban.

április 2., 17:30

  • világom
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes
Ingyenes vonatbérletet kaphatnak a magyarok: egész Európában érvényes

A magyarok is jogosultak az ingyenes vonatbérletre, amellyel akár egy hónapon keresztül beutazhatják Európát.

április 2., 12:41

  • világom
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek
Veszélyben Európa biztonsága: szokatlan megoldással védekeznének a németek

Különös utasítást kaptak a német partok mentén üzemelő szélerőművek tulajdonosai.

április 2., 14:37

  • Offline
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek
Ezért szeretnek a kutyák a vécéből inni: súlyos következményei lehetnek az ősi ösztönnek

Ritkán takarítod a vécét? Az baj. Sűrűn takarítod? Az is baj.

április 2., 14:00

  • életem
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)
Már majdnem lecsapott a sólyom a kiscicára, de nagyot koppant (videó)

Ijesztő látvány, ahogy a ragadozó madár újból és újból lecsap.

április 2., 16:46

  • Offline
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője
Hatalmas összegért kelt el az Óz vörös cipője

Rekordösszegért kelt el az Óz ikonikus vörös cipője.

20 perce

  • világom
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl
7 óránként 20 métert emelkedik itt a vízszint: ezzel világelső ez az öböl

A drámai vízszintemelkedésnek két oka is van.

április 2., 15:10

  • Mindennapi
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod
Bővül a fizetős zóna mától Budapesten: légy résen, ha itt kell parkolnod

Az első hét próbaüzem: még nem jár büntetés annak, aki nem fizet a parkolásért.

április 2., 13:35

  • Édes otthon
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek
Százezres támogatást kaphatsz, ha ilyen lakásban élsz: ezek a feltételek

Mutatjuk, milyen feltételeknek kell megfelelniük a lakóknak a támogatás elnyeréséhez.

április 2., 12:10

  • Önidő
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet
Aggasztó jelenség alakulhat ki a Balatonnál – emberre is veszélyes lehet

Tavaly figyeltek meg hasonló veszélyes jelenséget a Balatonnál.

április 2., 11:10

  • világom
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa
Döbbenetes videó: felhőkarcolók között ugrott át a földrengés után családját kereső apa

Kettétört a két felhőkarcolót összekötő híd, de a férfi 52 emelet magasan átugrott, hogy megtalálja a családját.

április 2., 12:02

  • Offline
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?
Tudod, hol születtek a leghíresebb magyarok?

Teszteld le kvízünkkel, hogy mire emlékszel a középiskolai tanulmányaidból: vajon még ma is tudod a híres magyarok szülőhelyeit?

április 2., 06:45

  • Offline
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét
Ezért olyan nehéz elbontani a Magyar Rádió atombunkerét

Meglehetősen egyszerű oka van annak, miért haladnak lassan az atombunker bontásával, de nem az, amire elsőre gondolnánk.

április 2., 06:30

  • világom
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett
Ez az utolsó videó Michael Jacksonról: aggasztóan festett

Ezen a videón már nem keltette egészséges, energikus, életerős ember benyomását az 50 éves Michael Jakson.

április 2., 18:30

  • Testem
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot
Így jelezheti a lábunk a hasnyálmirigyrákot

A hasnyálmirigyrákra utaló intő jel a lábakban is jelentkezhet.

április 2., 06:00

  • világom
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve
Megakadályozta a merényletet Lincoln ellen Amerika első női detektíve

Kate Warne, az első amerikai detektívnő nélkül egészen máshogy alakult volna az ország történelme.

április 2., 20:00

  • életem
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz
Hitleres bélyeg, világháborús műláb: a 3 legfurcsább tárgy, amit az eBayen megvehetsz

Megmutatjuk, milyen meghökkentő tárgyakra bukkanhatunk az eBayen.

április 2., 19:00

  • világom
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba
Mától csak engedéllyel lehet belépni ebbe az európai országba

Magyar utazók tízezreit érinti a beutazási szigorítás, ráadásul fizetni kell az engedélyért.

április 2., 10:36

  • Édes otthon
Az ilyen színű szobában jobban alszol
Az ilyen színű szobában jobban alszol

Életünk harmadát alvással töltjük, nem mindegy, miként tesszük. Nemcsak a matrac és az ágynemű minőségével, a hálószoba színével is bakot lőhetünk.

április 2., 19:30

  • Offline
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak
A Lego-kockák legritkább darabjai: a sokat érő különlegességek bárkinél meglapulhatnak

Csak ritkán készültek ilyen Lego-kockák. Te láttál már hasonlót?

április 2., 07:26

  • világom
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi
A kínaiak megoldották: 100 évig is tölt a nukleáris aksi

Nukleáris elemet fejlesztettek a kínaiak.

április 2., 08:50

  • Mindennapi
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem
Ezért nem maradhatnak életben a beoltott állatok sem

Szakértő magyarázza el, mennyit ér az állatok beoltása a száj- és körömfájás ellen.

április 2., 07:46

  • életem
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet
Új táblák jelentek meg a hazai utakon: fontos kötelezettségre hívják fel a figyelmet

Komoly bírsággal járhat, ha valaki nem veszi figyelembe az utakra kihelyezett új táblákat.

április 2., 10:05

  • Offline
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket
Magyar atkák forradalmasíthatják a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteket

Eddig figyelmen kívül hagyott élőlényeket vizsgáltak meg a magyar kutatók. Eredményeik a mezőgazdaság szempontjából is fontosak.

április 2., 07:00

  • világom
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban
Nincs elég börtönőr, korábban szabadulhatnak a rabok a munkaerőhiány miatt New York államban

Olyan kevés a dolgozó a börtönökben, hogy büntetésük lejárta előtt szabadon engednék a rabokat.

április 2., 08:36

  • Mindennapi
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták
Meg ne edd, ha ilyet vettél a Sparban: illegális szer jelenléte miatt visszahívták

A saját márkás termék illegális növényvédőszert tartalmazhat.

április 2., 08:06

  • Testem
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon
Eddig ismeretlen, mutáns élősködő jelent meg Magyarországon

Még nem végeztek a furcsa, Magyarországon korábban nem látott élősködő faj beazonosításával.

április 2., 09:05

  • világom
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető
17 éves fiát nevezte ki a belügyminisztérium élére a hírhedt vezető

A tinédzsernek nem ez az első állami megbízatása, kinevezése után máris kitüntetett pár rendőrt.

április 2., 09:35

  • Offline
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában
Ritkán látott fényképen a világ legnagyobb tudósa: így nézett ki Einstein gyerekkorában

Az Einstein-testvérek felnőttként is közel álltak egymáshoz. Ragaszkodásuk gyerekkori képükön is jól látható.

április 2., 08:20

Érdekességek