Az ünnepnek megvannak a jellegzetes fényhatásai az erkélyekre és ablakokra aggatott izzósorok és fényfüzérektől a fa kivilágításáig. Színvilága is sajátos: a zöld és a piros együtt már eleve a karácsonyt juttatja eszünkbe, de ha még egy kis arannyal is megbolondítjuk, akkor már biztos, hogy mindenki erre az ünnepre asszociál. Motívumvilága is egyedi: máskor nem tobzódunk annyira angyalkákban, rénszarvasokban, kiskunyhókban, betlehemi istállókban, harangocskákban, fenyőfákban, üveggömb díszekben, mint decemberben. Miért pont szegény orrunkat hagyná cserben a Jézuska szülinapja? Aggodalomra semmi ok, jó pár illat van, amiről azonnal eszünkbe jut a szenteste és a karácsony hangulata.
A karácsony illata
Valószínűleg bárkit is kérdezzünk meg, ezekre az illatokra szavaz majd a téli ünneppel kapcsolatosan:
- Fahéj
- Narancshéj
- Szegfűszeg
- Vanília
- Ánizs
- Gyömbér
Hogy mit lehet ebből otthon összehozni? Végy egy icipici kézügyességet! Ha nincs belőle otthon, pótold szeretetteljes lelkesedéssel, és a végeredmény ugyanolyan örömet okozó lesz.
Tegyél hozzá egy csipetnyi kreativitást, fűszerezd jól megválasztott alapanyagokkal, és az egészre ne sajnálj rászánni egy ki időt!
Ha családi vagy baráti körben közösen készítitek, maga a folyamat is örömteli lesz, és kivételesen jó alkalom a rohanó világból kiszállni egy pillanatra, és ráhangolódni a közelgő alkalomra.
A lakás illatosítása nem is lesz nehéz
- Házi potpourri: kis edénykébe, fonott kosárkába, de akár fél narancs héjába is szórhatunk készen vásárolt, szárított virágszirmokat illatosítva, ízlés szerint adagolhatjuk és adhatunk hozzá egyéb illatanyagokat, díszítőelemeket. Az efféle díszekkel óvatosan kell bánni, mert egy idő után elveszítik illatukat és szépségüket is, ezért időben lépjünk, amikor már csak megszokásból vannak az asztal közepén.
- Illatos lakásdíszek: narancsba, almába szegfűszeget nyomkodhatunk asztaldísznek, fel is lógathatjuk azokat lámpára, ablakkeretre. Hangulatos és illatos megoldás, naranccsal tartósabb.
- Mécsesek: illatosított viaszt olvasztunk, és épen maradt fél dióhéjba csepegtetjük a közepére lógatott, kanócnak szánt madzag köré. Csillámport is tehetünk hozzá, vagy lemorzsolt tűlevelet. Ugyanezt megtehetjük félbevágott és kibelezett narancs héjával is.
A narancsléfacsaró konyhagépek általában kiválóan elvégzik helyettünk a piszkos munkát, szinte tökéletes állapotban hagyják a kipucolt fél narancsot.
- Narancshéj díszek: a narancs héját ki is száríthatjuk, de szárítás előtt éles késsel érdemes formára vágni és kilyukasztani azokat. Az így radiátoron egy-két napig pihentetett száraz narancshéj kicsit veszít formájából, de utána felfűzhető füzérnek asztaldíszként, ablakok elé, függőlegesen lógatva ajtódísznek, vagy ajándékkötöző rafiára masni helyett. Készen kapható fényfüzérre, izzósorra is lehet applikálni ezeket két világító ledecske közé: máris egyedi jelleget ad a bolti terméknek.
- Illatosító zsákocskák: kis tüllzacskó kapható készen is papír-írószer üzletekben, de varrógéppel egy pillanat kérdése az egész: néhány centis kis karácsonyi mintás vászon- vagy tülltasakok készíthetők, amelyekbe aztán szegfűszeg, fahéj, csillagánizs mehet. Ha átlátszik, még szebb, de dísznek és illatosítónak, fenyőgallyal, masnival dekorálva mindenképp alkalmas, ahogy ajándékkísérőnek is.
Ha mindemellé még marad időnk, és további karácsonyi illatokra vágyunk, süssünk mézeskalácsot, készítsünk forralt bort, hozzá sütőben szelídgesztenyét, és garantáltan karácsonyi illatélmény lesz kintről belépni a lakásba!
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés