- Az étrendünk legyen változatos, használjunk minél többféle alapanyagot, ételkészítési technológiát, próbáljunk ki új ízeket. Ne 8-10-féle ételt variáljunk, mert úgy kisebb rá az esély, hogy minden szükséges tápanyagot be tudunk vinni a szervezetünkbe. Lehetőség szerint kerüljük a készételeket, a rosszabb minőségű élelmiszereket, ezekben kevesebb az értékes vitamin, ásványi anyag, de sok lehet a só vagy az adalékanyag. Igyekezzünk friss hozzávalókból főzni, zöldségből, gyümölcsből válasszuk azt, aminek éppen szezonja van.
- Bár nem egyszerű beiktatni a napi feladatok közé a főzést is, ajánlott időt és energiát szánni rá, mert nem-csak olcsóbb, mint gyorsétterembe járni vagy házhoz rendel-ni az ebédet, de jóval egészségesebb is. Tudjuk, mi kerül az ételbe, ráadásul a családtagokat is bevonhatjuk a munkába, és addig is beszélgethetünk a nap eseményeiről.
- Ma már egyre több izgalmas alapanyag kapható az élelmiszerboltokban, drogériákban, szép sorban próbáljuk ki őket, nézzük meg, melyik tetszik a családnak. Állati eredetű tejek helyett tesztelhetjük a gabonaitalokat, tejszín helyett a növényi alapú főzőkrémeket, a megszokott rizst-krumplit pedig kiválthatjuk bulgurral, quinoával, kölessel vagy éppen amaránttal. Cukor helyett használhatunk juhar- és agavészirupot, és az olajok is elképesztő változatosságban állnak már rendelkezésünkre.
- Az emberek nagy része túl sok sót, illetve cukrot fogyaszt, és észre sem veszi, mennyit visz be ezekből feleslegesen. Tudatosan figyeljünk rá, hogy ne sózzuk túl a készülő ételt (fűszerezzük inkább többféle zöldfűszerrel), és ugyanígy csökkentsük a cukor hozzáadását is. Egy idő után megfigyelhető, hogy jobban érezzük az ételek természetes ízét, és már túl sósnak/édesnek érezzük a régen megszokott mennyiséggel készülő falatokat. Sóból válasszunk tengeri vagy Himalája sót, és a fehér cukrot is mellőzzük, hiszen számos egészségesebb édesítőből válogathatunk.
A kiegyensúlyozott táplálkozás biztosítja a jó közérzetet, és ellát bennünket energiával. A nem mindennapi receptek változatosságot visznek az étkezésekbe. Ha Ön a vegetáriánus vagy vegán táplálkozás híve, akkor most játszi könnyedséggel találhat recepteket egy mennyei menükhöz.
Ki ne szeretné a brownie-t? Bizony nehéz ellenállni ennek a kakaós finomságnak! Ezt a édességet nem csak a laktóz- és gluténérzékenyeknek ajánljuk, hanem azoknak is, akik a vegán életmódot folytatnak, ugyanis ez a recept 100%-ban növényi eredetű hozzávalókat tartalmaz!
- 2 érett avokádó
- 90 g dmBio kókuszzsír
- 130 g kókuszvirágcukor
- 140 g dmBio kókuszliszt
- ½ csomag dmBio borkő sütőpor
- 600 ml dmBio mandulaital
- 6 g vanília kivonat
- 40 g dmBio kakaó
Extra hozzávaló
- 1 tábla dmBio étcsokoládé 70% kakaóval*
Elkészítés
Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra! Az avokádót hámozzuk meg, majd kanalazzuk ki a héjából. Ezt követően tegyük az összes hozzávalót egy nagy keverőtálba és dolgozzuk össze alaposan, míg egynemű masszát nem kapunk. A formát béleljük ki sütőpapírral vagy kenjük ki kókuszzsírral, majd öntsük bele a keveréket. Eközben az étcsokoládét vágjuk apró darabokra és szórjuk bele a süteménybe – fontos, hogy a darabokat óvatosan nyomjuk bele a masszába, így nem fog megégni a csokoládé. Toljuk a sütőbe és süssük kb. 40 percig.
Tipp: a süteményhez adhatunk egész mogyorót is vagy akár mogyorókrémet is. A tészta felét öntsük az előkészített tepsibe, egyengessük el benne. Kanalazzuk rá kisebb adagokban a mogyorókrémet, majd öntsük a tetejére a keverék másik felét és óvatosan egyengessük el.
* Nyomokban tartalmazhatja a következőket: diókat és származékait, gluténtartalmú gabonaféléket, valamint tejet és származékait