Mautner Zsófia szakácskönyvének már a borítója is sokat ígér. Nem a szerző mosolyog róla vissza ránk, mint a szakácskönyvek 99%-áról, hanem lenyűgöző fűszerkollekciója.
Egy ország gasztronómiáját jelentősen meghatározzák, különlegessé, és azonnal felismerhetővé teszik jellegzetes fűszerei. Nem csoda hát, hogy a több nemzet konyhájába bekukucskáló és onnan inspirációt merítő Zsófi számára is ennyire fontosak. Mint beköszöntőjében írja: „Két legfontosabb ihletadóm az alapanyag és az utazásaim... A világot konyhaablakon keresztül figyelem, így ugyanis mindig sokkal könnyebben be lehet fogadni egy-egy nép vagy ember kultúráját, mint másképp.”
Megfigyeléseit, utazásai esszenciáját, receptjein keresztül osztja meg velünk. A receptek formabontó, merész koncepció szerint Zsófi utazásainak egyes állomásai alá rendeződnek. Így találkozunk például thai, vietnámi, koreai vagy kínai receptekkel a new yorki Multikulti rovatban, vagy újragondolt klasszikus magyar fogásokkal az Édes otthon szekcióban.
A recepteket olvasva nem csak a konyhába kívánkozik azonnal az olvasó - én egyből utazni is szeretnék, hogy végigkóstolhassam a vietnámi konyha remekeit újra, megismerjem jobban a török édességeket - Pirított mandulás puding sárgabarackkal, hmmmm - vagy belevessem magam New York kulináris forgatagába. És közben arra gondolok, hogy Zsófi igazán írhatna egy-egy teljes könyvet minden egyes fejezetből.
A Chili és Vanília blog olvasói a könyvben egy ismeretlen ismerőst köszönthetnek: néhány receptet már ismerhetünk, a hangvétel is ugyanaz – kedves, nagyon pontos és sugárzik belőle a gasztronómia iránti alázatos rajongás - és persze a receptek is egytől-egyig különlegesek, mint ahogy azt már Zsófitól, vagyis "chiliesvaniliától" megszoktuk. Mégis, a könyvben sokkal több Zsófi van. Mesél nagypapájáról, megoszt egy családi receptet, vagy éppen pontos listát ad kedvenc éttermeiről a világban.
Nem csak azok számára értékes ez a szakácskönyv, akik rendszeres olvasói a szerző blogjának. Ismeretlenül is kötelezővé tenném mindenkinek, aki egy kicsit is érdeklődik a főzés, de különösen a gasztronómia iránt, mert ebből a konyvből nem csak azt tudhatjuk meg, hogy hogyan készítsünk Balzsamecetes véreshurkát kelkáposztás krumplipürével, hanem azt is, hogy merre tart a világ a gasztronómia terén.
Mondanom sem kell, hogy tökéletes karácsonyi ajándék!
Szakácskönyvajánlók a Díványon:
• Joanne Harris a franciákról
• Bangó Margit szakácskönyvet írt
• Francia káromkodás a konyhában