Nem is hinnéd, hányféle tényező létezhet egy fogyókúra megtorpedózására: akár olyan dolgok is hátráltathatják a súlyvesztést, vagy segíthetik az elhízást, amelyek az otthonodban vesznek körül, és azt gondolnád róluk, hogy semmi közük a súlyodhoz. A Health összeszedte, mik lehetnek felelősek: közéjük tartozhat az étkészleted, de a lakásod hőmérséklete is, és az, hogy sokan nem tudják, az ember a szemével (is) eszik!
Ha látod, megkívánod!
Kutatások kimutatták, hogy az ember hajlamosabb a nassolásra, ha látja is a finomságokat. Technikailag ez azt jelenti, hogy ha a konyhában egy polcon katonás rendben sorakoznak a csokik és a csipszek, akkor sokkal nagyobb eséllyel kívánod meg őket, egyszerűen azért, mert szem előtt vannak.
Pedig a megoldás is igen kézenfekvő: tedd el őket. Nem kell teljesen lemondani a nassolásról, meg hát van az a szitu, amikor jó, ha van otthon vésztartalék, de legalább ne tartsd őket szem előtt. Így a mindennapi élettevékenységeid során nem futhatsz beléjük, és nem csábítanak majd kilengésre.
Gyümölcsöt elő!
Az előbbi gondolatmenetet meg is lehet fordítani. Ha megkívánod a hizlaló nassokat azért, mert látod őket, akkor megkívánhatod az egészségeseket is. Ezt a gyümölcsökkel tudod a legjobban megoldani. Ezeket a hűtőben szokás tárolni, hogy tovább maradjanak frissek, pedig a hetekig „frissen tartott” gyümölcs vitamintartalma már sehol sincs a frissen vásároltéhoz képest. Úgyhogy válassz egy szép gyümölcsöstálat vagy kosarat, tedd ki a konyhaasztal közepére, ebbe pakold bele őket. Ez nemcsak mutatós lakásdísz, de mivel egyszerűen elérhető, és látod is őket, sokkal könnyebb és kézenfekvőbb lesz ezekből kikapni egyet-egyet, akár naponta többször is.
A meleg hizlal
Ez fura kijelentés, de van benne valami. A lakásokat télen jellemzően a kellemes, vagyis nagyjából 22-23 °C-os hőmérsékletig szoktuk fűteni. Ez azonban nem a legjobb megoldás, főleg akkor, ha fogyni is szeretnél. A hidegben egyrészt többet mozogsz, másrészt az alacsonyabb hőmérséklet fokozza az anyagcserét, így a zsírok lebontása is intenzívebb lehet. Persze nem kell egy jégveremben laknod, de a 23 °C helyett tartsd a termosztátot 20 °C körül.
Súlyzók elől
Te is találkoztál már azzal a dilemmával, hogy a szobabicikli, futópad, súlyzó, hulahopp karika, miegymás szem előtt tartva nem tesz jó benyomás a vendégekre? És ugye a te megoldásod is az volt a problémára, hogy olyan helyre pakoltad el ezeket az eszközöket, ahonnan többé nem, vagy csak nagyon ritkán rángattad elő?
A sporteszközöknél is igaz a tézis, ami az élelmiszereknél: ami elöl van, azt használod is, amit elraksz, azt nem. Éppen ezért nem kell mélyre süllyeszteni a szobabiciklit vagy a futópadot, tökéletesek lesznek ezek a szobában, ahogy a súlyzók is elférnek a kanapé mellett. És hogy a vendégek mit szólnak? Jellemzően nem állítanak be hívatlanul, így neked is lesz majd időd elpakolni a dolgokat az érkezésük előtt, ha meg elmentek, mindent visszarakhatsz oda, ahol volt. Aki meg hívatlanul érkezik, az magára vessen. Esetleg próbálja ki a futópadot.
Embert barátjáról
Nem is hinnéd, mennyire igaz ez a mondás is! Ha ugyanis a barátaid szeretnek nagyokat enni, sörözni, vagy a tévé előtt ücsörögve szórakozni, akkor nagy valószínűséggel te is így teszel majd. És fordítva: ha a barátok aktívak, sokat mozognak és egészségesen étkeznek, akkor ez is átragad rád.
Kézenfekvő lenne, hogy az utóbbi csoporttal barátkozz, de az ember nem az alapján ismerkedik, hogy ki mit eszik. Így még véletlenül se cseréld le a barátaidat, de legalább próbálj közülük azokkal azonosulni, akik aktívabbak, és egészségesebbek. Ha pedig nincs ilyen, kezdd el te: a jó példa itt is ragadós lehet, így lassan az elkényelmesedett ismerősök is változhatnak.
Fény, fény, fény!
Az ember zsírraktárainak működéséért a leptin nevű hormon a felelős. Minél kevesebb a zsírraktár, annál kevesebb a leptin, vagyis annál nagyobb az étvágy, és fordítva. Vagyis a kevés leptin éhessé teszi az embereket. Kutatások azonban azt is bizonyították, hogy a hormon termelésére nemcsak a zsírraktárak állapota, hanem a fény is hatással van. A sok, természetes, illetve még a mesterséges fény is segíti a leptin termelését, vagyis csökkenti az étvágyat.
Ez azt jelenti, hogy a reggeli órákban is gyorsan húzd el a függönyöket, kapcsold fel a villanyt, és igyekezz az estéidet is jól megvilágított környezetben tölteni. Így a súlyfeleslegtől ugyan nem fogsz megszabadulni, de tettél valamit a helyzet javulásáért. A több fény pedig javítja a közérzetet, így az aktivitást is, ami pedig egy újabb lépés az aktívabb életmód felé.
Terülj, terülj, asztalkám!
Bizony, a mindennapi családi étkezéseknél is van min változtatni a súlyleadás érdekében. Senki sem szeretne lemondani ezekről az eseményekről, hiszen nemcsak eszünk ilyenkor, hanem a család is végre együtt van. Az pedig nagyon faramuci helyzet, amikor valaki egészen mást eszik, mint a többiek. Ha nem a fogyás, hanem a súly megtartása a cél, akkor elég, ha a tálalásra figyelsz: ne tedd az asztalra a lábost, szedd ki külön az adagokat, és úgy tálald az ételt. Így szebb is, és amikor elfogy, akkor ne töltsd azonnal utána.
Nem gond az sem, ha többet főzöl, de csak annyi adagot tálalj, ahányan esznek. Így, aki repetázni szeretne, annak fel kell állnia, esetleg meg is kell melegítenie az ételt, ami már macerás, és sokan úgy döntenek, akkor inkább mégsem. Ebben az esetben pedig már nem is voltak éhesek, csupán kellett egy kis idő, amíg a teltségérzet jelentkezik.
Kisebb tányérok
A terítéshez tartozik még az a trükk is, hogy nem a kisebb tálcával felérő steaktányérokat teszed ki minden étkezéshez. Az ember tudat alatt szeretné teljesen megtölteni a tányérját, így ha az nagy, akkor több ételt tesz rá. Gyerekkorunkban pedig azt tanították, hogy ami a tányéron van, azt meg kell enni – ez így egy ördögi kör. Amiből azonban egyszerűen ki lehet lépni: használj kisebb tányérokat! Ezeket ugyanúgy meg fogod tölteni, és ugyanúgy meg is eszel mindent, de az utolsó 6-8 kanálnyi étel, ami a nagy tányérra még ráfért volna, erről már lemarad, te pedig így nem tömöd magadba felesleges mennyiségű ételt csak azért, mert ott van.
Az a fránya tv
Az emberek többsége ülőmunkát végez, hazaérve pedig lerogynak a tv elé, és azt bámulva esznek, isznak. Ezután irány az ágy, másnap reggel pedig kezdődik minden előröl. A mozgás hiánya tudjuk, hogy egyenesen vezet az elhízáshoz, az ülőmunka kifejezetten életveszélyes voltáról pedig már nagyon sokat lehet olvasni mostanában. Aki számítógéppel dolgozik, jó, ha tudja, hogy óránként 10 percig ott kellene hagynia a gépet az egészsége megőrzése érdekében (ezt egyébként törvény is meghatározza, vagyis a munkáltatónak sem lehet kifogása), és átmozgatnia a testét.
Az otthoni lét más kérdés. A fáradtságot generálja az is, hogy nem mozogsz. Vacsora után tehát ne a tévét nézd, hanem próbáld aktivizálni magad: legalább addig, míg elpakolsz, tegyél be ritmusos zenét, amire mozoghatsz is egy kicsit, de a legjobb, ha elmész egyet sétálni. Nemcsak kellemesen lemozgod a vacsorát, de a friss levegő után jobban is alszol és pihentebben ébredsz majd. Azzal is javíthatod a tévé-mozgás arányt, ha a hálóból és konyhából száműzöd a készüléket, így nem meredsz folyton a képernyőre – arról nem is beszélve, mennyire jót tesz majd ez az alvásminőségednek.