A reklámoknak és a természetellenes szépségideáloknak köszönhetően a társadalom egyre több tagját érintik a testképzavarral összefüggő rendellenességek. Egy friss kutatás szerint a nők negatív testképe meglepően súlyosan befolyásolja szociális életüket, tanulmányaikat és munkavégzésüket – írja a HuffingtonPost.
A Nyugat-angliai Egyetemen végzett vizsgálat eredményei bizonyítják, hogy azok a lányok és fiatal nők, akik állandóan aggódnak plusz kilóik miatt, lényegesen gyengébben teljesítenek diák- vagy hallgatótársaiknál és 16%-uk nem hajlandó iskolába menni, amikor épp bűntudata van. A mentális zavar miatt a dolgozó nők jelentős része nem jelenik meg egy-egy állásinterjún, vagy kihagy munkanapokat csak azért, mert elégedetlen a külsejével – derül ki a felmérésből, amelyben a világ minden tájáról több mint 49 ezer, tíz és hatvan év közötti hölgy vett részt.
Az osztályzatok is tükrözik a lelki gondokat
A torz testkép fizikai és lelki következményeiről a pszichológusok már régóta végeznek kutatásokat, de a negatív önértékelésnek a tanulmányi, a szociális és a foglalkoztatási szférában tett hatása eddig ismeretlen volt.
A tanulmány részletei alapján a serdülő lányok sokszor azért hiányoznak az iskolából, mert egyszerűen szégyellik a külsejüket, 20%-uk pedig nem szeret véleményt nyilvánítani mások előtt úgy, mint a tanórákon aktív társaik. Függetlenül tényleges súlyuktól vagy alakjuktól, a testképzavarral küzdő amerikai, finn és kínai lányok rosszabb jegyeket szereznek és kevésbé jól teljesítenek, mint az egészséges testképpel rendelkező tanulók.
Miközben az egyetemista nők mások és a média hatására arra kényszerülnek, hogy figyeljenek a jó megjelenésükre, aggodalmuk, önbizalomhiányuk és igyekezetük megakadályozza őket teljes potenciáljuk elérésében, így a teszteken és vizsgákon alulteljesítenek.
Tömeges elégedetlenség
Dr. Susie Orbach pszichoanalitikus, a tanulmány szerzője a felfedezést megdöbbentőnek találja: “A legtöbbször eltitkolt önsanyargatás sajnos általában pont akkor kezdi megkeseríteni a fiatalok életét, amikor megnyílik előttük a világ és jobbnál-jobb lehetőségek várnak rájuk. Saját megjelenésük okozta aggályaik hátráltatják a nőket gazdasági és szellemi kapacitásuk kibontakoztatásában. Ez nem jelenti azt, hogy sikertelenek, viszont sokkal jobban teljesítenének, ha egészséges testképük lenne és nem szenvednének önbizalomhiányban. A szépségipar által kínált kozmetikai szolgáltatások nem jelentenek megoldást erre a súlyos problémára, sőt ellenkezőleg: a 'vékony a szépségideál' sulykolása recept az elégedetlenségre. Éppen ezért minél előbb tennünk kell azért, hogy a nők én- és testképe végre jó irányba változzon.”
Jo Swinson esélyegyenlőségi miniszter kiemelte, e tanulmány külön erénye, hogy figyelmeztet rá: a szépségideálok és mások befolyása gátolja a nőket céljaik elérésében, vagyis a karrierépítésben is. “A testképzavar okozta szorongásról és lelki panaszokról már sok szó esett korábban, de az élet minden területén kifejtett hatásáról eddig szinte semmit nem tudtunk. Ez a lesújtó tény rávilágít arra, hogy mennyi kreativitás, ambíció és energia megy veszendőbe azokban a nőknek az életében, akik az irreális szépségideál rabjaivá váltak” - állítja Swinson.