Nem mindegy, mit hallgat elalvás előtt!

Olvasási idő kb. 6 perc

Az alvás hangjairól talán a legtöbb embernek a horkolás jut eszébe, de milyen hang való az elalváshoz? A gyerekeknek altatódalokat éneklünk, egész csatornák épülnek altató zenékre, és nem kevesen alszanak el tévéműsorokra vagy filmekre. Az, hogy milyen hangok könnyítik meg az elalvást, egy külön fejezet az alváskutatás tudományában. A Pacific Standard cikke alapján utánajártunk, nálunk mit mondanak az alváskutatók a témáról.

Az utcai forgalom, a légkondicionáló, kellően unalmas tévéműsor vagy akár a tenger morajlását imitáló telefonos alkalmazás: sokan sokféle hangra érzik, hogy leragad a szemük. Mégis, egy dologban mindenki egyformán működik. Az alvás egy nagyon összetett folyamat, amely csak akkor lesz igazán pihentető, ha elejétől a végéig megfelelő körülményeket teremt hozzá.

„Mi a Budapesti Alvásközpontban most már több éve végzünk arra vonatkozó kutatásokat, hogy mi befolyásolja azt, hogy jól tudjunk aludni. Egyre inkább azt látjuk, hogy a lefekvést és az elalvást megelőző időszak, ez a körülbelül fél óra nagyon lényeges az alvás minősége szempontjából” - mondja G.Németh György, a Benyovszky Orvosi Központ vezetője.

pasinemalszik
Shutterstock

Az embereknek rá kell hangolódnia az alvási funkcióra, és ennek része az is, hogy milyen fizikai környezetet teremtünk magunk körül. „Azt a napi 16 órás ritmust, amit egy felfokozott és nagyon sok ingert közvetítő világ jelent, nekünk tudatosan le kell tompítani, és ehhez hozzá tartozik minden olyan hang vagy egyéb tényező, ami ezt segítheti. Minden, ami nyugalmat áraszt, és a nyugalmi állapot elérését segíteni tudja, csak jó lehet. Tudomásom szerint még sehol nem végeztek olyan konkrét kutatást, hogy mely hangokra jó elaludni, ám az biztos, hogy minden olyan hang, amely nyugalmat áraszt, nincs benne éles, kiugró amplitúdójú inger, segít elmélyíteni a megfelelő alváshoz szükséges nyugalmi állapotot. A monotónia a kulcs, nem véletlen, hogy az úgynevezett alvászenék lényege is egy fokozatos, visszatérő ritmus.”

alvasfejhallgatoval
Shutterstock

Bár általánosságban igaz, hogy a visszatérő, azonos amplitúdójú, monoton hangingerek minden körülmények között mindenkinek segítenek az elalvásban, az, hogy kinek milyen típusú hang vagy zene működik igazán, nagyjából ahhoz hasonlítható, mint amikor matracot vásárol az ember. Ami valakinek tökéletes, az másnak kényelmetlen.

Külföldi kutatások szerint zenére jobb aludni

A Journal of Music Therapy 2003-as számában közzétett kutatás egyetemisták bevonásával készült. 20 diák kiválaszthatta, milyen zenére akar elaludni, míg a kontrollcsoport csendben merült álomba. A csendes csoport tagjainak tovább tartott az elalvás, ám amikor mindkét csoport azt az utasítást kapta, hogy minél gyorsabban aludjanak el, az eredmény megfordult, és a zenét hallgatóknak tartott tovább az elalvás.

Egy másik kutatás során, amiről a Journal of Community Health Nursing ugyanabban az évben számolt be, idősebb nőket vizsgáltak, és az eredmények azt mutatták, hogy a zene nem csak az elalvási időt csökkenti, de az alvás közbeni felébredések számát is. A tesztalanyok ebben az esetben is megválaszthatták, milyen zenére akarnak elaludni, és a legtöbben klasszikus zenét hallgattak.

Korábbi alváskísérletek azt is bizonyították, hogy bizonyos, agyhullámokat érintő frekvenciák is megkönnyítik az elalvási folyamatot. Ezek a tudatalatti hangingerek füllel nem érzékelhetők, mégis befolyásolják az agy működését és az alvási ritmust. Aki ilyesmire vágyik, már nem csak CD-n, de számos telefonos alkalmazáson keresztül is kipróbálhatja ezt.

Ha rosszul alszik forduljon alváskutatóhoz!

"Aki napokon, heteken keresztül nem tud aludni, hamar kerülhet az alvásbetegek csoportjába - figyelmeztet G.Németh György. "Ne nyugodjunk bele az ilyen állapotba, és ha magunkon vagy a hálótársunknál érzékeljük a nyugtalan éjszakai alvás tüneteit, forduljunk szakemberhez. Magyarországon működnek már olyan alvás laboratóriumok, amelyekben magas színvonalon végeznek alvásvizsgálatot, és a gyógyítási módokat a legkorszerűbb eszközökkel végzik."

Az alvászavarokról és kezelésükről további információkat itt talál.

Népes tábora van azoknak, akik rendszeresen, vagy alkalmanként a televízió előtt merülnek álomba. A szakember szerint bizonyos szintig a tévé is jelentheti azt a monotonitást, ami segíti az elalvást, ám mégsem biztos, hogy okos ötlet a képernyő előtt nekikezdeni az éjszakai pihenésnek.

alvástv
Shutterstock

„Amíg el nem indul tényleges alvási folyamat – amit úgy kell elképzelni, mint egy kaput, tehát bezárul a fül, és nem enged be több hangingert – bármilyen kiugró amplitúdójú hang felriaszthatja az embert. Nincs annál rosszabb, mint mikor az alvási ritmust, amelynek során fokozatosan a mélyálom szakaszba kerülünk, valami folyton megzavarja. Ez egy hosszú, nagyjából negyvenöt perces időszak.” – magyarázza G. Németh György. „Nem véletlen, hogy most már európai szabvány, amely Magyarországon is érvényes, hogy a reklámok nem lehetnek hangosabbak. Sokan este fáradtan leülnek egy kényelmes fotelbe, kicsit lecsúsznak, megtámasztják a fejüket és tulajdonképpen már ezzel elkezdenek ráhangolódni az alvásra. Arra már nincs erejük, hogy átmenjenek az ágyba, így az alvási folyamat a televízió előtt indul el, ám közben ugyanúgy eljutnak az agyukhoz a hangingerek, és hogy ez nem segíti a pihentető alvást, az biztos.”

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Sokan szedik rosszul ezt a gyógyszert, emiatt szenvednek
Sokan szedik rosszul ezt a gyógyszert, emiatt szenvednek

Az időzítés kulcsfontosságú a súlyos panaszok elkerülése érdekében.

március 11., 16:45

  • Offline
Így néz ki Bonnie és Clyde autója, amely az utolsó útjukra vitte őket
Így néz ki Bonnie és Clyde autója, amely az utolsó útjukra vitte őket

Bonnie-n és Clyde-on az autójukban ütött rajta a rendőrség, a járművet teljesen szétlyuggatták a golyók.

március 11., 14:00

  • Mindennapi
700 ezres a kezdők átlagbére ebben a szakmában: 4 év után milliós kereset jön
700 ezres a kezdők átlagbére ebben a szakmában: 4 év után milliós kereset jön

Számos oka van annak, hogy miért éri meg ezt a szakmát választani: a fizetés csak egy a sorban.

március 11., 17:30

  • életem
Teljes útzár a Balatonnál a járvány miatt
Teljes útzár a Balatonnál a járvány miatt

Járványvédelmi okokból zárták le az utat.

március 11., 12:10

  • Testem
Ezzel az trükkel megkerülheted az orvosi várólistákat
Ezzel az trükkel megkerülheted az orvosi várólistákat

Pár kattintással kideríthetjük, hova juthatunk be a leghamarabb, ha orvosi vizsgálatra van szükségünk.

március 11., 13:35

  • Offline
Eladó a kísértetkastély, ahol a Betty nevű szellemmel lehet együtt élni
Eladó a kísértetkastély, ahol a Betty nevű szellemmel lehet együtt élni

Bárki megvehet egy kastélyt, amelyben szellem kísért.

tegnap, 19:30

  • világom
A világ legforgalmasabb kereszteződésében a zebrán átmenni is ijesztő: videó
A világ legforgalmasabb kereszteződésében a zebrán átmenni is ijesztő: videó

Elképesztő és ijesztő az embertömeg, amely egyszerre áthalad a világ legforgalmasabb zebráján, nézd meg te is.

március 11., 15:10

  • életem
Milliókat költött el szülei bankkártyájáról a 8 éves kislány
Milliókat költött el szülei bankkártyájáról a 8 éves kislány

A szülők döbbenten álltak az eset előtt.

március 11., 16:00

  • Offline
Az osztrákok is követik a magyar példát: kitiltják a mobiltelefonokat a tanórákról
Az osztrákok is követik a magyar példát: kitiltják a mobiltelefonokat a tanórákról

Tilos lesz a mobil az ausztriai iskolákban.

március 11., 14:36

  • világom
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa

Grönland ma a függetlenségéről szavaz, de Trump még mindig úgy tekint rá, mintha eladó lenne.

március 11., 12:40

  • lájfhekk
Megtelt a Gmail-postafiókod? Így szabadíthatsz fel 15 gigabájtot a levelek törlése nélkül
Megtelt a Gmail-postafiókod? Így szabadíthatsz fel 15 gigabájtot a levelek törlése nélkül

Ezzel a módszerrel továbbra is használhatod a megszokott e-mail-címedet, és a régi leveleidtől sem kell megválnod.

március 11., 19:30

  • Testem
7 élelmiszer, amiről azt hiszed, egészséges, de tele van cukorral
7 élelmiszer, amiről azt hiszed, egészséges, de tele van cukorral

Jó néhány élelmiszer tartalmaz rejtett cukrot, észrevétlenül okozva függőséget és komoly egészségügyi problémákat.

március 11., 06:00

  • világom
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban

A börtönőrök elbocsátása súlyos munkaerőhiányt okoz, ami veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtási intézetek biztonságát és működését.

március 11., 11:40

  • Offline
A nő, aki még Einsteinnél is okosabb volt: teljesen feláldozta magát a férje sikeréért
A nő, aki még Einsteinnél is okosabb volt: teljesen feláldozta magát a férje sikeréért

Vajon Einstein vagy a reflektorfényből kiszorult felesége volt zseniálisabb fizikus?

március 11., 18:30

  • Offline
Károly király elárulta, kiket szeretett életében
Károly király elárulta, kiket szeretett életében

Camilla nyugodt maradhat, pedig most egy világnak árulta el Károly, hogy kit szeret.

március 11., 20:00

  • Offline
Szalvétán üzent egy utasnak a pilóta: ez állt a különös üzenetben
Szalvétán üzent egy utasnak a pilóta: ez állt a különös üzenetben

A pilóta titkos üzenete nagyon meglepte a repülőgépre várakozó fiatal nőt, de nagyon megörült. Azonban van egy kis probléma.

március 11., 19:00

  • Testem
Ez az 5 étrend-kiegészítő kidobott pénz, ha fogyni akarsz
Ez az 5 étrend-kiegészítő kidobott pénz, ha fogyni akarsz

Jól hangzó ígéretekkel kínálják a fogyasztószereket, de ezek számos olyan összetevőt tartalmaznak, amelyek hatástalanok a súlycsökkentésben.

március 11., 06:30

  • Offline
Méretes épületek kvíze: milyen magas az Országház?
Méretes épületek kvíze: milyen magas az Országház?

Lássuk, mennyire ismered Magyarország legmagasabb épületeit! Induljon a kvíz!

március 11., 06:45

  • életem
Alapvető magyar élelmiszer maradt le az árrésstop-listából
Alapvető magyar élelmiszer maradt le az árrésstop-listából

Íme az árrésstop-lista.

március 11., 10:34

  • világom
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának

Emberéleteket követelt a Moszkva elleni támadás.

március 11., 11:15

  • Édes otthon
Ez az egyik leggyakoribb vita szomszédok között – 100 ezres bírság is lehet a vége
Ez az egyik leggyakoribb vita szomszédok között – 100 ezres bírság is lehet a vége

Érdemes ismerni a szabályozást, arra az estre, ha vitába keverednénk a szomszéddal.

március 11., 07:46

  • világom
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe

A vízbe került fokozottan mérgező anyagok miatt aggódnak a hatóságok és a környezetvédelmi szervezetek.

március 11., 09:35

  • Testem
Egyszerű teszt mutathatja ki a rettegett ráktípust
Egyszerű teszt mutathatja ki a rettegett ráktípust

A tévesen pozitív tesztek száma is jelentősen csökkenhet.

március 11., 08:50

  • világom
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap

Az emberek többsége nem vágyik olyan városba turistaként sem, ahol túl nagy a stressz.

március 11., 07:00

  • Offline
Ma 64 éves a világ leghíresebb férfija
Ma 64 éves a világ leghíresebb férfija

Íme 10 érdekesség a ma 64. születésnapját ünneplő világhírű férfiról.

március 11., 08:20

  • Mindennapi
Ezek a boltok jobban járnak az üvegvisszaváltással
Ezek a boltok jobban járnak az üvegvisszaváltással

A napokban egy különleges, MOHU feliratú autóra lettünk figyelmesek az egyik budapesti utcában. Megkérdeztük a céget, mi a feladata.

március 11., 08:06

  • világom
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban

Csábítóak az olasz egyeurós házak, ám a költségek ennél jóval többre rúgnak, mire beköltözhet valaki.

március 11., 07:26

  • életem
Így igazolhatod a nyugdíjjogosultságodat: sok pénz múlhat rajta
Így igazolhatod a nyugdíjjogosultságodat: sok pénz múlhat rajta

Egyszerű módja a nyugdíjjogosultság igazolásának, mégis kevesek gondolnak rá előre.

március 11., 10:06

  • Offline
Hindu istent tetovált egy nő lábára, letartóztatták
Hindu istent tetovált egy nő lábára, letartóztatták

Nemcsak a fájdalom és a fertőzésveszély jelenthet gondot a tetoválásban, hanem, hogy mit és hova varratsz magadra. Ebből például letartóztatás lett.

március 11., 08:36

  • Édes otthon
Így válik sivataggá egy magyar vármegye: szomorú képeken dokumentálták a pusztulást
Így válik sivataggá egy magyar vármegye: szomorú képeken dokumentálták a pusztulást

Segélykiáltásnak illő fotósorozat került el az elmúlt 14 évben bekövetkezett sivatagosodásról. A magyar vidék nem is emlékeztet egykori önmagára.

március 11., 09:05

Érdekességek