„Kérlek, az ég szerelmére, öblítés után csukd le a vécé fedelét!” Neked hányszor hagyta már el ez a mondat a szádat? Régi vita ez a párkapcsolatokban, családokban. Többnyire a férfiak úgy hagyják, míg a nők lecsukják, persze tisztelet a kivételnek, hiszen sok férfi elsőre is megérti, vagy már eleve így szokta meg. Sokan beérik azzal, ha a másik a vécédeszkát lehajtja, de nem érdemes itt megállni.
Tudtad, hogy a lehúzással nem távozik minden?
A női hóborton túl egészségügyi okai is vannak, hogy miért szerencsésebb lecsukva tartani azt a bizonyos vécétetőt. Képzeld el, hogy mindig, amikor lehúzod a vécét, csak a dolgok többsége távozik, egy részük viszont permetként a levegőbe kerül.
Ha a vécé a fürdőszobában található, akkor azok a szálló, szabad szemmel láthatatlan részek bizony rákerülhetnek a törülközőre, a fogkefére, és minden másra is, ami a fürdőben van. Ki akarná ezt? Már mondod is, hogy fúj…
A tudomány (igen, erre is van már tudományos kutatás) ezt „vécécsóvának” nevezi, ami akár 4 méter magasan is keringhet a levegőben.
Már egy 1975-ös tanulmány szerint arra jöttek rá a kutatók, hogy egyetlen öblítés után elterjedhet az E. coli baktérium a levegőben, és még négy-hat órával később is életképes marad.
Közérthetőbb példával úgy magyarázták, hogy amikor egy gyerek hazaér a suliból, lehúzza a vécét, a káros baktériumok még vacsoraidőben is a fürdőszobájában lebegnek. (Megint fúj!)
Vírusok és baktériumok terjedésének engedsz utat
A mai alacsony áramlású vécék persze már nem hoznak ennyire meglepő eredményeket, de a témában végzett 2013-as tanulmány szerint még mindig vannak durva dolgok.
„A kutatások azt sugallják, hogy ez a »vécécsóva« fontos szerepet játszhat a fertőző betegségek terjedésében. Különösen érdekes a »vécécsóva« lehetséges szerepe a norovírus, a SARS és a pandémiás influenza légi úton történő átvitelében” – írták a tudósok.
Már egy egészséges ember számára is kockázatot jelenthet mindez, mert ezek a baktériumok és vírusok, ha szájba-légutakba jutnak, azonnal fertőznek is. De még veszélyesebb, ha valakinek nyílt sebe van.
Érdemes tehát minden öblítés után lehajtani a vécé fedelét, de a szájápoláshoz szükséges felszerelést is tanácsos egy szekrényben tartani, hogy minimálisra csökkentsük a megbetegedés esélyét. Ha valaki kénytelen nyilvános mosdót használni, jól teszi, ha közvetlenül az öblítés pillanatában elhagyja a helyiséget.
Takarítás: legalább hetente egyszer
Számos otthoni praktika létezik a tiszta toalett eléréséhez, de a bolti vegyszerek is hatásosak a baktériumok ellen. Érdemes a takarítást legalább hetente egyszer elvégezni, ilyenkor ajánlott átsikálni és kifertőtleníteni a vécécsészét is, nem csak az ülőkét és a tetőt. Ne felejtsd el az sem, hogy a vécé nem fotel! Ne helyezkedj be túl kényelmesen, és ne időzz többet, mint amennyi szükséges.
A baktériumok szó szerinti robbanásának megfékezésére a legegyszerűbb mód, ha lecsukod a vécétetőt. Ez körülbelül két másodpercet vesz igénybe. Ezzel nemcsak a betegség terjedését akadályozhatod meg, hanem a legbanálisabb párkapcsolati vitákat is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés