Ha úgy érzed, émelyegsz, próbáld ki az egészséges megoldást gyógyszerek helyett. A gyömbér talán a legismertebb természetes gyógymód hányinger ellen. Kutatások szerint a gyömbérgyökérben lévő anyagok blokkolják a hányásközpontot. Ha tudod, hogy utazás közben gyakran vagy rosszul, legyen nálad gyömbéres cukorka vagy néhány adag gyömbértea.
Miért érezhetsz hányingert vitaminszedés után?
A vitaminkiegészítők miatti hányinger jelentkezhet multivitamin bevétele után, vagy ha egyetlen vitamint vagy ásványi anyagot nagy adagban szed valaki. Egyes vitaminok nagyobb valószínűséggel okoznak hányingert, mint mások, de bizonyos lépések megtétele segíthet csökkenteni ezt a mellékhatást.
Multivitamin okozta hányinger
A multivitaminok néha hányingert okozhatnak röviddel a bevételük után, különösen, ha vasat tartalmaznak, vagy ha a multivitamin mellett más vitaminkiegészítőket is szedsz. A túl sok vas émelygést, hasmenést és gyomorgörcsöt okozhat egyeseknél, és több étrend-kiegészítő szedése növeli annak a kockázatát, hogy túl sok vitamint kapjon a szervezet egyféléből.
Ez különösen igaz a zsírban oldódó vitaminokra – A, D, E és K –, mivel ezek raktározódnak a testünkben, és így a már nem biztonságos szintre halmozódhatnak fel, és kellemetlenségeket, például hányingert okozhatnak.
Zsírban oldódó vitaminok
A túl sok A-vitamin fogyasztása étvágytalanságot, hányingert, fejfájást és száraz, viszkető bőrt okozhat.
Ha olyan étrend-kiegészítőt választasz, amely az A-vitamin nagy részét béta-karotin formájában tartalmazza, az csökkentheti az A-vitamin toxicitásának kockázatát. A toxicitások általában idővel alakulnak ki, de a tolerálható felső beviteli szintnél magasabb megadózisok bevétele azonnali tüneteket okozhat. Az A-vitamin esetében ez napi 3000 mikrogrammot meghaladó adag esetében következhet be felnőtteknél.
Hasonlóképpen, a nagy mennyiségű D-vitamin is kellemetlen mellékhatásokat hozhat magával, beleértve a hasmenést, hányást, fáradtságot, bőrviszketést és csontfájdalmat is. Fordulj orvosodhoz a megfelelő adag meghatározásához, ha úgy döntesz, hogy D-vitamin-kiegészítőket szedsz, és ne lépd túl a felnőttek számára megengedett felső napi 4000 nemzetközi egység beviteli szintet.
A nagy mennyiségű E-vitamin bevételének mellékhatásai nem gyakoriak, de ha előfordulnak, ezek közé tartozik a hasmenés, a fáradtság, az izomgyengeség és az émelygés. Az E-vitamin-kiegészítők szintén hígíthatják a vért, és növelhetik a túlzott vérzés kockázatát. Az E-vitamin tolerálható felső beviteli szintje felnőttek számára napi 1000 milligramm.
Vízben oldódó vitaminok
A vízben oldódó vitaminok, mint például a B-vitaminok és a C-vitamin, nem okoznak olyan káros hatásokat, mint a zsírban oldódó vitaminok, például hányingert, mivel az elfogyasztott többlet általában hamar kiürül a vizelettel. A napi több mint 2000 milligramm C-vitamin bevitele számos gyomorbetegséget okozhat, beleértve az émelygést, gyomorégést, hasi fájdalmat és hasmenést.
A hányinger korlátozása
A vitaminmérgezés okozta hányinger elkerülése érdekében ne vegyél be vitaminokat az ajánlott napi adagnál nagyobb adagban. Ügyelj arra is, hogy napközben vedd figyelembe a dúsított élelmiszerekből, italokból, joghurtokból, müzlikből, cukorkákból, valamint a táplálékkiegészítőkből származó vitaminokat is.
A multivitaminok esetében a hányingert csökkentheted, ha egy kevés étellel együtt veszed be a vitamint. Ha biztosra akarsz menni, emellett felezd is el vitaminadagodat, és a felét reggel, a felét pedig este vedd be.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés