Napjainkban egyre nagyobb figyelmet szentelünk az egészséges életmódnak, és ezzel együtt a vegetáriánus és vegán étkezésnek is. A hús nélküli diéta még mindig újdonságnak tűnik, és sokan gyanakodva néznek rá: biztos, hogy egészséges erre átváltani, vagy tényleg jobban járunk, ha kitartunk mellette? Szerencsére egyre több kutatás foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, és ahogyan egyre régebb óta része a kultúránknak a húsmentes diéta, úgy készülhet egyre több hosszú távú felmérés annak hatásairól az egészségünkre nézve. Egy friss brazil kutatás a depresszió és a vegetáriánus diéta közötti összefüggésekre vetett pillantást: ezt találták.
A vegetáriánus diéta hatása az egészségünkre
Összességében elmondható, hogy a vegetáriánus életmód sok szempontból egészséges az emberi szervezet számára, azonban ehhez az is szükséges, hogy az áttérésnél figyeljenek az emberek arra, hogy pótolják azokat a lényeges tápanyagokat, amelyeket természetes úton bevittek a szervezetükbe a húsfogyasztással korábban. Ha elhanyagolják ezt az elengedhetetlenül fontos lépést, akkor kutatások szerint megnövelhetik a stroke kockázatát.
Ezenfelül általánosan kevesebb fehérjét, B12- és D-vitamint, ómega-3 zsírsavat, foszfort és cinket fogyasztanak (ezek a tápanyagok amúgy pótolhatók lennének növényi forrásokból, tejtermékekből és tojásból), amelyek rosszabb csont- és izomegészséghez vezetnek, és nagyobb eséllyel szenvedhetnek például csípőcsonttörést. Az alultápláltság és a túlsúlyosság is erősítik ezt a rizikófaktort, amelyek közül mindkettő igaz lehet a vegetáriánusokra: egyrészt alapvetően alacsonyabb BMI-vel rendelkeznek, másrészt pedig könnyű elhízni a vegetáriánus diéta mellett is, ha nem tudatosan áll hozzá az ember, ugyanis nem minden étel egészséges, ami vega.
Mi teszi mégis csábítóvá a vegetáriánus étrendre térést? Egyrészt sokan szeretnék megóvni az állatokat a húsipar kegyetlen bánásmódjától, másrészt a Föld ökoszisztémáját is szívesen védenék ezzel, ami szintén nyomós indok lehet, hiszen a fiatalok többségének meghatározó élménye a klímaszorongás. Emellett persze az egészség fejlesztésére nézve is előnyös választás, ha valaki figyel a szükséges tápanyagok pótlására, például a vérkeringést is felpörgetheti, tehát javíthatja a szexuális funkciókat is. Bőven lehet tehát találni okot arra, hogy miért éri meg a nagy figyelem- és energiabefektetéssel járó áttérés a vegetáriánus étrendre.
A vegetáriánus étrend és a depresszió kapcsolata
Egy friss brazil kutatás azt találta, hogy a vegetáriánusoknak kétszer annyi depresszív epizódja van, mint a húsevőknek. De mit jelent ez az adat valójában? Tényleg ilyen egyszerű lenne a helyzet: egyél több húst, és kisebb eséllyel leszel depressziós? Természetesen árnyaltabb a válasz minderre. Főként, mivel a kutatók alaposan végezték a dolgukat, és megvizsgálták a tápanyagbevitelét is mindkét csoportnak: kiderült, hogy a depressziót nem lehet visszavezetni az eltérő táplálkozásra. Ehelyett ezt a három elméletet állították fel a felmérés eredményeinek magyarázatára:
- A depresszióra való hajlam vezet a vegetáriánus étrendhez, nem fordítva. Feltéve, hogy a depressziós és a nem depressziós emberek ugyanolyan gyakran találkoznak a vágóhidak borzalmas valóságának feltárásával foglalkozó tartalmakkal, lehetséges, hogy a depressziósok ennek hatására nagyobb arányban fordulnak el a húsevéstől, mivel a mentális betegség velejárói a negatív gondolatokon való rágódás és a bűntudat. Tehát a valóság borzalma könnyebben ragadhat meg és okozhat negatív érzéseket bennük.
- A szociális közeg elutasító válaszreakciója. Gyakran piszkálják azokat, akik a vegetáriánus étrend mellett döntenek, vagy rekesztik ki egyéb módon a szociális közegből, és ez hatással lehet a vegák mentális jóllétére. Fontos továbbá megemlíteni, hogy a friss kutatást Brazíliában végezték el, ahol híresen sok húst fogyasztanak, tehát megeshet, hogy más kultúrákban, például Indiában, ahol nagyobb hagyománya van a vegetáriánus étrendnek, kevesebb depresszív epizód társulhat a vegetáriánusok csoportjához.
- Egy összekötő tulajdonság rejlik a vegetáriánus étrendet választók és a depresszió mögött. Hogy mi lehet ez a rejtélyes összekötő elem, arra külön vizsgálatokat kellene készíteni. Például gondolhatnánk, hogy a biológiai nemnek lehetne köze a dologhoz, hiszen több nő dönt a vega diéta mellett, és náluk gyakoribb a depresszió is, azonban ezt a tényezőt a brazilok is figyelembe vették és sikeresen kizárták a lehetőségek közül.
Összességében tehát a vegetáriánus étrendtől nem lesz hirtelen depressziós senki sem, azonban az egészségünket felpörgetheti, valamint a Földnek és az állatoknak is jót tehetünk vele. Csak egy dologra kell mindenképp figyelnünk az átálláskor: hogy ne feledkezzünk meg a fontos tápanyagok pótlásának kérdéséről sem, mert ennek súlyos egészségügyi következményei lehetnek.
Te áttérnél (vagy már át is tértél) a vegetáriánus étrendre az egészséged érdekében?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés