A munkaidő beosztását a munkáltató állapíthatja meg, és alapvetően ez vonatkozik a túlórára is – írja az Üzletem.hu. Így nem szükséges hozzá a munkavállaló beleegyezése. Ennek ellenére bizonyos szabályok a foglalkoztatóra is vonatkoznak, nem rendelhet el bármilyen mennyiségben és bármikor túlórát.
Egyrészt korlátozza a törvény a túlóra mennyiségét. Napi 8 órás munkaidővel számolva például nem haladhatja meg az éves 250 órát. (Közös megegyezés esetén ez 400 órára emelhető.) Ez alól csak az jelent kivételt, ha baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető súlyos veszély megelőzése vagy elhárítása érdekében van szükség a túlórára. Be kell ezen kívül tartani a törvényben foglalt napi maximális munkaidőkorlátot – ez alapesetben 12 óra. Lehetőséget kell adni a munkavállalónak arra is, hogy kipihenje magát. A napi pihenőidőt a szabályozás minimum 11 órában határozza meg (a következő napi munkakezdésig értendő időintervallum). Munkaszüneti napokon pedig csak olyan foglalkoztatottnak rendelhető el túlóra, aki ilyen napokon rendes munkaidőben is foglalkoztató.
Bizonyos személyeknek ugyanakkor nem írható elő a túlóra. Ilyenek a várandós nők a gyermek 3. életévéig, a gyermeküket egyedül nevelők (ugyancsak a gyerek 3. életévéig), illetve a fiatal munkavállalók.
A túlórát alapvetően nem lehet megtagadni, amennyiben a munkáltató a törvényi előírásokat betartva rendelte el. Ilyen esetben különféle retorziókkal, végső esetben akár a munkaviszony megszüntetésével is járhat a foglalkoztatott számára a túlóra megtagadása.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés