14 vármegye 322 települése mellett több budapesti kerületben is nekifogtak a mai napon a szúnyoggyérítésnek: közel 88 ezer hektáron igyekeznek a vérszívókkal végezni az RTL információi szerint.
Budapesten III., IV., XIII., XXI., XXII. és XXIII. kerület mellett a Duna mentén is kémiai módszerrel irtják a szúnyogokat, de más vizeink környékén is igyekeznek tenni azért, hogy kisebb számban keserítsék meg az emberek mindennapjait. A Rába mentén, a Velencei- és a Tisza-tó környékén is dolgoznak ennek érdekében.
A nemrég tapasztalt árhullám után nagy mértékben szaporodtak el a szúnyogok, ezért is engedélyezte a tisztifőorvos a gyérítést: ezt légi módszerrel illetve földi permetezéssel, kémiai hatóanyaggal végzik. Az eddig eltelt időszakban ahol lehetséges volt, ott biológiai eszközökkel léptek fel a szúnyogokkal szemben, azonban
az ártéri területen olyan mennyiségű csípőszúnyog fejlődött ki az utóbbi időszakban, hogy indokolttá vált a kémia módszerre váltás.
Ettől várhatunk eredményeket, ám addig, amíg nem szüntetjük meg a környezetünkben található pangó vizeket, a szúnyogok újabb és újabb lárvákat rakhatnak le. Jelenleg a legnagyobb ártalmat az árterületeken kifejlődő szúnyogok okozzák, de sok faj számára a lakókörnyezetünkben összegyűlt vizek jelentenek ideális élőhelyet.
A ház körül kialakult csípőszúnyog-tenyészőhelyek felszámolását ne mulasszuk el
– hívja fel a figyelmet Mukics Dániel tűzoltó alezredes, BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának szóvivője.
A szúnyoggyérítés sokak szerint semmit sem ér
Sokan vannak ugyanakkor azok is, akik elégedetlenek a gyérítések eredményeivel.
„Nekem olyan érzésem van, hogy a múlt heti gyérítés óta még rosszabb lett a helyzet. Szúnyogriasztó spray-vel fújom magam a kertben, de pont semmit nem ér”
– idéz egy Facebook-csoportból az RTL.
„Ha ezer szúnyog nem csípett meg április óta, akkor egy sem.” „Isten lássa a lelkem, nem akarok én senkinek, semminek rosszat, de mindenki tegye a szívére a kezét, ez normális dolog, hogy se nappal, se éjszaka nem lehet kint lenni a gyerekkel az udvarban, az utcán, mert a szúnyogcsípéstől így néz ki? Tényleg többet ér egy rovar élete, mint egy ember?” – vélekednek mások. Az egészen biztos, hogy nem sok jót várhatunk attól, ha sok szúnyog csíp meg bennünket: újfajta betegségeket is terjeszthetnek ugyanis a hazánkba bekerült új fajok.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés