5 dolog, amit meg kell tanulnod azoktól, akik 100 évig élnek

GettyImages-1400835604
Olvasási idő kb. 5 perc

Azt, hogy meddig élünk, nemcsak a genetika, hanem az életmódunk is befolyásolja. Jól tudják ezt a kék zónákban élők, akik számára nem álom megérni a száz évet, hanem valóság. De vajon mi az ő titkuk?

Miért élnek tovább az emberek a kék zónákban, mint a világ többi részén? Azért, mert ezeken a különlegesnek tartott földrajzi területeken élők alacsonyabb arányban szenvednek krónikus betegségekben, mint bárhol máshol. Mindezt kutatások is bizonyítják, ahogyan azt is, hogy ilyen zónából mindössze öt létezik: Szardínia (Olaszország), Okinava (Japán), Ikaria (Görögország), Nicoya-fennsík (Costa Rica) és Loma Linda (Amerikai Egyesült Államok). De lássuk, mit tanulhatunk az itt élő száz évesektől!

Összegyűjtöttünk öt olyan szokást, ami hozzásegíthet az egészségesebb és hosszabb élethez.

A növényi alapú étrend – egy kis hússal megspékelve

kék zónák lakói nem tartoznak a vegetáriánusok közé, bár étrendjük túlnyomó részét növényi alapú ételek teszik ki. Az alapvető élelmiszerek, amelyek mindennaposak a tányérjaikon: sok zöldség, gyümölcs, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonák. A hús minimális mennyiségben és ritkán kerül az asztalra. Talán már te is hallottál arról, hogy néhány kék zónában a mediterrán diétát is alkalmazzák, amely jótékony hatású lehet a szívre. Szerintük a heti egyszer-kétszer elfogyasztott kis adag hús helyett érdemes több növényi fehérjét fogyasztani. 

Azok, akik tudják, hogy miért élnek, sokkal hosszabb és boldogabb életük van
Azok, akik tudják, hogy miért élnek, sokkal hosszabb és boldogabb életük vanWestend61 / Getty Images Hungary

Éljen a természetes mozgás – edzőterem nélkül

Ki mondta, hogy mindenképpen edzőterembe kell járni, hogy egészségesek legyünk? A kék zónában élők ritkán váltanak bérletet, és mégis sokkal aktívabb életet élnek, mint a legtöbben. Hogyan csinálják?

A mindennapi életükbe egyszerűen beépítik a mozgást: bicikliznek, gyalogolnak, kertészkednek, valamint rendszeresen végeznek ház körül feladatokat.

A titok mindössze annyi, hogy a mozgás az életük természetes része. 

A hosszú élet alapja az erős közösségi kapcsolatok

A kék zónák lakói jól tudják, hogy az ember társas lény, ezért életükben kiemelt szerepet játszanak a társas kapcsolatok és a közösség – főként Szardínia vagy Ikaria területén. Mindennapjaikat a családjuk és barátaik körében élik:

akár több generáció is együtt él, amely nemcsak érzelmi támogatást nyújt, hanem nagyobb boldogságot is.

A magány arrafelé szinte ismeretlen fogalom, hiszen sokan közülük úgy vélik, hogy egy jó beszélgetés vagy egy közös program nemcsak az életet színesíti meg, hanem akár meg is hosszabbíthatja azt.

Stresszkezelés és pihenés

A stressz a modern élet velejárója, azonban a kék zónában élők pontosan tudják, hogyan tartsák kordában mindezt: a mindennapjaikban kiemelt szerepet kap a pihenés – legyen szó egy egyszerű meditációról, délutáni sziesztáról vagy vallásos rituáléról. Kiváló példa erre Okinaván a „moai” csoportok, vagyis olyan szociális támogatói csoport, amely tagjai rendszeresen összegyűlnek, hogy támogassák egymást és közösen kezeljék a problémáikat.

A mindennapi életükbe kényelmesen beépítik a mozgást
A mindennapi életükbe kényelmesen beépítik a mozgástHarbucks / Getty Images Hungary

A boldog élet motorja az életcél és a szenvedély

Így szól az okinavai mondás: ikigai – vagyis az ok, amiért reggel felkelsz. Ez az igazi életcéljuk, ami meghatározza azt, hogy miért érdemes minden napot megélni. A Costa Rica-i Nicoya-félszigeten szintén hasonló filozófiát követnek, ott ezt „plan de vida”-nak nevezik, ami az élet tervére utal. Úgy vélik, hogy azoknak, akik célt visznek a mindennapjaikba, sokkal hosszabb és boldogabb életet élnek

Okinawán tudják, hogyan lehet száz évig élni
Okinawán tudják, hogyan lehet száz évig élniIppei Naoi / Getty Images Hungary

Jól látszik, a hosszú élet titka nem feltétlenül rejlik kimerítő edzéstervekben vagy bonyolult diétákban. A kék zónák lakói tényleg csupán az egyszerűség elméletére támaszkodnak: erős közösségi kapcsolatokra, kiegyensúlyozott étkezésre, megfelelő stresszkezelésre, természetes mozgásra és egy életcél követésére.

Ha szeretnéd azt is megtudni, hogy mi a mentális egészség titkos ellensége, olvasd el a cikkünket ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek