Az „elég” titka a következő: nem kell több harapnivaló reggelire, nem kell több kávé napközben, nem kell több bor este, nem kell több szelfi, nem kell erősebb smink, nem kell több krém, nem kell semmi, ami több az elégnél, mert nincs jobb a pont jónál! Mindez segít, hogy kiegyensúlyozottabbak legyünk, képesek legyünk elengedni magunkat, kezelni a modern kor – vírusos gyorsasággal terjedő – betegségét, a depressziót, és megtaláljuk az egyensúlyt.
Pont jó döntés
Elsőre elképzelhetetlen, hogy ilyen mértékű harmóniában éljünk, sőt többeknek konkrét emlékei vannak arról, hogy a tudatos kontroll ellenére is milyen könnyen kibillent a békéből egy csalódás vagy egy rossz hír. De a svédek nem nyugodtak bele a felgyorsult világ tarthatatlan tempójába, helyette saját kifejezést alkottak a lelki béke mindennapi megélésére, ezt nevezzük lagomnak. Hasonlóan a dán hygge szóhoz a lagom is a mértékletességre utal. A lagom minden területen a pont jó elérésére hív, ami se nem kevés, se nem sok, és a svédek ezt az elvet példaértékűen követik.
Annyira, hogy a világhíres svéd krimik mellett a lagommal foglalkozó irodalmuk is nagyon érdekelt lett a nemzetközi piacon. „Ma egyre több feldolgozásban, egyre több nyelven olvashatunk a lagomról, hiszen valóban működik” – mondja Papolczy Péter műfordító, aki maga is alaposan ismeri a fogalmat, miután megismerkedett svéd kollégáival. A férfi informatikai tanácsadó cégnél találkozott skandináv munkatársaival, akik mindenben követték a lagom elvét, az ebből áradó nyugalom pedig olyan rokonszenves lett számára, hogy elsajátította a nyelvet. Ma műfordítóként dolgozik, és Göran Everdahl lagomról szóló könyvének fordítása is hozzá kapcsolódik. „A lagom egyik legkedvezőbb hatása, hogy a döntésekben is fontos szerepet játszik. Az elv szerinti pont jó, pont elég szemlélet segít a jó döntésekben. Többek között én is a lagom megismerése után határoztam úgy, hogy a multik világa helyett az irodalom területén folytatom a munkát, ahol kevesebb a stressz.”
Pont elég utazás
Péter másik fontos felismerését a lagom és a természet szoros kapcsolata jelentette. A környezetvédelem valóban nagyon fontos a svéd kultúrában, ami a lagom hazájában nem csupán abban merül ki, hogy szelektíven gyűjtik a szemetet, vagy hogy aktivisták hatására az emberek rövid időre elgondolkodnak, min kellene változtatni. A lagom elve szerint a környezetvédelem egyenlő a természetjárással, tehát azzal, hogy – főleg nyáron – pont elég időt töltenek vidéken, erdőkben, mezőkön vagy kirándulással.
„Az egyik skandináv utam Szent Iván éjjelére esett, ami egy fontosabb nemzeti ünnep Svédországban. Csodálkozva láttam, hogy Stockholm teljesen kiürült. A családok egytől egyig vidékre utaztak, hogy a pont elég, pont jó hosszú hétvégén pont eleget legyenek a természetben.”
Ahogy a zöldgondolkodásban is az elegendő elvet követi a lagom, úgy a változások ellen sem lázad. A svédek például nem panaszkodnak azért, mert hamarosan vége a nyárnak. Az egyre rövidebb nappalok láttán nekünk is érdemes belegondolni, hogy vajon pont eleget sütött a nap nyáron ahhoz, hogy most pont eleget maradjon a felhők árnyékában? A lagom követői nem bosszankodnak az időjárás-változás miatt, egy esős reggelen vagy egy fagyos estén, sem egy forró délutánon, helyette inkább azt mondják: ez így pont jó. Igaz, a szélsőséges időjárásnak egy lagomkövető sem örül, de miután tudatosan éli az életét a pont jó környezetvédelmi szokásaival, megnyugszik abban, hogy pont eleget tett a holnapért. Gyakran a pont jó megnyugtató tudata vezet ahhoz a békéhez, amit a lagom ad nekünk.
Egy lagomnap menetrendje
A lagom ott van a hűtőszerkényekben, a konyhapultokon, a fürdőszobákban, a nappalikban, a hálószobákban, az iskolákban, a munkahelyeken, a családi találkozókon, ünnepeken, nyaralásokon és a hétköznapokban is. De hogyan sajátíthatjuk el a lagom elvét? Hogyan csíphetünk ki belőle egy kis szeletet, annyit, amennyi pont elég, pont jó ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabban teljen a nyár hátralévő része? Mi kell ahhoz, hogy felismerjük, elfogadjuk és szeressük azt, amink van, úgy, ahogy van, miközben nem törődünk bele a rosszba? Példaként a Lagom című kötet pont jó kiindulópont lehet, vagy akár választhatjuk Péter útját is, aki a lagommal kereste a békét, míg megtalálta egy nyugodtabb munkaterületen.
Lagom reggeltől estig
1. A reggeli készülődésből vegyünk ki mindent, ami évek óta elakadást jelent, tehát vegyünk vissza egy fokozatot. Minden reggel kapkodás lesz abból, ha egy konyhában csomagol magának mindenki? Keljünk fel kicsit előbb, főzzünk egy kávét, és élvezzük azt, ameddig a többiek elkészülnek – csak semmi pánik, magunkra is lesz idő!
2. A túlzsúfolt munkanapokra a lagom csak annyit mond: megvár! Semmi sem fontosabb, mint az egyensúly. Priorizáljuk a feladatokat, és ha látjuk, hogy egy tennivaló ráér, ne akarjuk belepréselni az adott napba. Helyette nyugodtan dőljünk hátra néhány percre, és összegezzük, hogy mennyi mindent csináltunk aznap.
3. A délutáni ügyintézést még lagomországban is nehéz higgadtan végigcsinálni. Persze erre is van megoldás, méghozzá egy könyv formájában. Az idegtépő várakozás helyett fogjunk egy könyvet vagy magazint, és lapozzunk bele, így biztosan nem lesz túl kellemetlen a várakozás.
4. Otthon sem könnyű megtartani a lagomkedvet, amikor azt látjuk, hogy millió házimunka vár ránk. Ez túl sok! Hát csináljuk úgy, hogy pont elég legyen. Csináljunk meg valamit, és utána jutalmazzuk meg magunkat egy kávéval és keksszel, vagyis egy kis pihenővel. Így már egészen lagomos a háztartásvezetés is.
5. A lagomnap legjobb része az este, amikor minden adott ahhoz, hogy kikapcsoljunk, közben beszélgessünk a szeretteinkkel, gyújtsunk egy gyertyát, igyunk valamit, ami jólesik. Mert ennyi tennivaló pont elég egy napra.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés