A lehetőséggel sokan szeretünk élni: hazai adatok ugyan nincsenek a sorozatdarálásról, de az amerikai számok szerint napi 2-3 órát áldoznak sorozatdarálásra az érintettek. Nem csoda – a darálás hatására elkezdünk kötődni a karakterekhez, történeteikhez, így érzelmileg vonódunk be amellett, hogy élvezetet okoz számunkra egyik epizód elindítása a másik után. Mindennek hatására dopamin szabadul fel a szervezetben.
A dopamin olyan vegyi anyag, amely elősegíti az öröm, az izgalom és a boldogság érzését, felszabadulása segít abban, hogy jól érezzük magunkat, ugyanakkor a kábítószerek és más függőséget okozó anyagok által kiváltott mámorhoz hasonló érzést eredményez. A baj csak az, hogy
egyre többet és többet akarsz majd megnézni kedvenc sorozatodból,
hogy ugyanahhoz a minőségű élvezethez juthass, végső soron pedig függővé válsz épp úgy, mintha kábítószert fogyasztanál.
Ez az a pont, amikor a maratoni sorozatnézés már kapcsolataidra, céljaidra és kötelességeidre is kihat: előfordulhat, hogy egyre több időt töltesz majd a képernyő előtt, de közben titkolni próbálod, és ha valaki rámutat függőségedre, agresszívan viszonyulsz majd hozzá.
Sok negatív hatás lehetséges
Sajnos itt még nem ér véget a sorozatdarálás negatív hatásainak sorozata, ráadásul a függőség következményei sokszínűek lehetnek.
- Alvásmennyiségedre is kihat a sorozatdarálás: sokáig maradsz fenn, hogy még több epizódot nézhess meg.
- Társas kapcsolataid is megsínylik a dolgot: a képernyők izolálnak, ezért is jelentenek felüdülést a munka vagy a szülői teendők sodrában, de túlzottan is eltávolíthatnak teendőidtől.
- Hízhatsz is tőle, hiszen mozgás helyett egy helyben ülsz, és jó eséllyel még valamilyen ropogtatnivalót is viszel magaddal.
Hasznot is hajthat
Vannak azért pozitív velejárói is annak, ha mélyen beletemetkezel valamilyen sorozatba. Lehet a sorozatdarálás közösségi aktivitás is, ha vannak olyan barátok vagy családtagok, akikkel tudsz beszélgetni a sorozatokról. Az online térben is megadhatja a sorozatdarálás a valahova tartozás érzését – egy-egy fórumon a mémektől a fanfictionökön át a teóriagyártásig sok minden köti össze a rajongókat, akik aztán találkozókon személyesen is eszmét cserélhetnek kedvenc témájukról.
Vannak ráadásul olyanok is, akik könnyen kontroll alatt tartják a sorozatdarálást,
így valóban csak kikapcsolódásként tekintenek arra.
Ezt tedd, ha érintett vagy!
Ha úgy gondolod, téged is érinthet a sorozatdarálás problémája, érdemes kiszámítható mederbe terelned a megnézett epizódok számát. Határozd meg, maximum hány részt nézel meg egymás után, vagy időben határozz meg limitet.
A képernyő előtt töltött idő mellé szervezz magadnak aktív időtöltést is, és ne sötétítsd be a nappalit, amikor sorozatot nézel
– úgy sokkal könnyebben elveszted időérzékedet. Végül, de nem utolsósorban, oszd meg a sorozatok élményét mással, hogy társaságban jobban kontroll alatt tudd tartani, hány epizódot néztek meg egymás után.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés