Ez történik veled, ha síbalesetet szenvedsz külföldön

GettyImages-1373267370

Amikor külföldi síútra indulsz, nem zárhatod ki teljes mértékben a balesetek eshetőségét se – de vajon mi történik ilyenkor, ki állja a cechet, és hogy úszhatod meg legalább anyagilag könnyen a dolgot?

A síterepek alaposan felkészülnek arra, hogy bizony balesetek is bekövetkezhetnek a kellemes téli időtöltés közben: elég egy rossz mozdulat, egy figyelmetlen sportoló vagy épp egy rutintalanabb síző, és máris meglehet a baj. Nem véletlen, hogy a síbiztosítások külön kategóriát képeznek a magyar biztosítási kínálatban is, mégis, felmerülhet a kérdés, tényleg szükség van-e rájuk?

Elég az Európai Egészségbiztosítási Kártya?

Leginkább az Európai Egészségbiztosítási Kártya létezése hinthette el azt a hamis biztonságérzetet az emberekben, hogy talán nincs is teendőjük utazás előtt, hiszen ez biztosítja őket baleset esetére is. Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének kommunikációs vezetője ugyanakkor figyelmezteti a Dívány olvasóit arra, hogy ez a kártya mást tud, mint egy biztosítás.

A legtöbben úgy gondoljuk, minket úgysem ér síbaleset, de jobb az elővigyázatosság
A legtöbben úgy gondoljuk, minket úgysem ér síbaleset, de jobb az elővigyázatosságThomas Barwick / Getty Images Hungary

„Az Európai Egészségbiztosítási Kártya az Egyesült Gazdasági Térség országaiban – tehát például Svájcban is – arra jó, hogy az adott országban ugyanazokat az egészségügyi szolgáltatásokat kapjuk meg, mint az adott ország társadalombiztosítással rendelkező polgárai.

Ez a sürgősségi betegellátást lefedi, de a legtöbb nyugat-európai kórházban van napidíj is, még az állami szolgáltatóknál is.

Ha igénybe vesszük a sürgősségi ellátást, akkor is ki kell fizetni a napidíjat, ami akár többe is kerülhet, mint síbiztosítást kötni” – hívta fel figyelmünket Lambert Gábor.

Nem ez az egyetlen indok azonban a síbiztosítás megkötése mellett. A kártya csak az állami ellátórendszerben érvényes, ám a síterepek közelében általában magánellátó intézmények találhatók, ezekbe viszik a sípályákról a sérülteket. Ide nem érvényes a kártya – és akkor még azt sem említettük, hogy egy biztosítás poggyászkárokat is térít, tehát mindenképp érdemes biztosítást is kötni.

A síbalesetre köthető biztosítások sem egyformák

Ha már idáig eljutottunk, az sem mindegy, milyen biztosításnak szavazunk bizalmat. A szakértő szerint a legtöbb magyar összehasonlító oldalakon köt biztosítást, ahol különböző elemekből válogatva állíthat össze magának olyan konstrukciót, amilyet szeretne: ő dönt, milyen szintű szolgáltatást szeretne milyen fedezettel.

„Érdemes olyan síbiztosítást keresni, amelyben van helikopteres mentés: ugyanis például Ausztriában csak ennek az összege több millió forintos lehet.

Ha snowboardoznánk, ellenőrizzük, hogy azt is tartalmazza-e a kiválasztott biztosítás, vagy már extrém sportnak tekinti.

Gondoljuk végig, mit akarunk pontosan csinálni – ha elhagyjuk a pályát, arra a legtöbb biztosító nem vállal felelősséget” – említett néhány szempontot a szakember. Akinek ez már túl komplex képlet, az kérhet alkuszi segítséget is a választáshoz saját, konkrét szempontjainak megfelelően.

Elbizonytalaníthatja a síterepre utazót az is, ha rendelkezik bankkártyához kapcsolódó biztosítással – a szakértő szerint az ilyeneknél is érdemes tisztában lenni azzal, hogy a helyszínen, baleset esetén ki kell-e fizetni a beavatkozások árát, és itthon téríti ezt meg a biztosító, avagy egyből rendezi helyettünk a kezelés árát. Drágább biztosításnál jó eséllyel ilyesmi miatt nem kell aggódni.

Egy esetleges helikopteres mentés költsége milliókra is rúghat, ezt jobb nem saját zsebből állni
Egy esetleges helikopteres mentés költsége milliókra is rúghat, ezt jobb nem saját zsebből állniGaps / Getty Images Hungary

Az asszisztenciaszolgálat sokat segít

De mi a teendő, ha valakit baleset ér? Lambert Gábor azt javasolja, a kötvényen található, a nap huszonnégy órájában hívható telefonszámon a lehető leghamarabb érdemes felvenni a kapcsolatot a biztosítóval, főleg, mivel sokszor asszisztenciaszolgáltatást is tartalmaz egy magasabb költségű biztosítás. Arra, hogy melyik intézménybe szállítják a sérültet, nincs ráhatása a biztosítónak, ezt a folyamatot a síterepen dolgozó mentőszemélyzet indítja el.

„A biztosító segít a betegút megszervezésében, illetve, ha nem beszéljük a nyelvet, akkor a kommunikációban is.

Abban is tud segíteni, hogy ha az ellátás után még kórházban kellene feküdni, akkor adott esetben, a körülményektől függően megszervezze a hazaszállítást”

– tette hozzá. Sok magyar utazik autóval egy közeli ország valamely síterepére: ha épp annak vezetője sérülne, akkor a többi útitárs hazajutásában vagy elszállásolásában is segítséget nyújthat egy kellő körültekintéssel kiválasztott biztosítás. Ha napi 1000-1200 forintos költséggel kalkulált síbiztosítást választunk, bízhatunk abban, hogy széles körben kapunk segítséget, ha esetleg bekövetkezne a baj.

Ha érdekel, mekkora veszélyben vannak pontosan a síterepek a globális felmelegedés miatt, olvasd el ezt a cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek