Jelenleg sajnos bármilyen életszínvonalon is élünk, minden rohamosan drágulni látszik. Az eddigi életformánk fenntartása egyre inkább kihívássá válik, ami öröm helyett inkább szorongást csempész be a mindennapjainkba. Ha a pénz mint boldogságforrás szóba kerül egy nagyobb baráti társaságban, biztosan lesznek olyanok, akik arra szavaznak, hogy pénzen bármi megvehető, a boldogság is, míg mások intenzíven ellenzik ezt. Ha a pénznek valóban köze van a boldogsághoz, joggal merülhet fel bennünk a kérdés: vajon a boldogság mennyire inflálódik?
A pénz és a boldogság kapcsolata
Matthew Killingsworth pszichológus kutató előszeretettel vizsgálja a boldogság témakörét, akár a pénzzel kapcsolatos relációban is. Legfrissebb kutatásában megcáfolja a korábbi eredményeket, miszerint az évi körülbelül hetvenötezer dolláros (ez mai árfolyamon inkább már kilencvenezer dollár felett jár) bevétel felett a pénz nem járul hozzá nagymértékben a jóllétünkhöz. Killingsworth szerint a magasabb jövedelmek javítják a mindennapi jóllétünket, aminek nincs csúcspontja, mondhatni határ a csillagos ég. A kutatásában több mint harmincháromezer ember közel kétmillió adatot szolgáltatott be egy „hangulatfigyelő” applikáción keresztül, ami a napjaik random pillanataiban kérdezte őket, milyen a kedvük, miközben bevételeiket is monitorozta.
Ezek alapján egyszerűen rá is vághatnánk, hogy a pénz igenis boldogságot jelent, azonban maga az élettel való elégedettség ennél egy kicsit bonyolultabb. A kulcs a személyes kiteljesedés növekedésében van, amit ha támogat a növekvő összeg a bankszámlánkon, akkor ezáltal elégedettebbek lehetünk a mindennapjainkban. Mindez azt jelenti, hogy nem maga a számlánkra kerülő pénz vagy a magunkénak tudható tárgyak mennyisége okozza az örömöt, hanem sokkal inkább az, ha személyes céljainkban, vágyaikban, szükségleteinkben értékelhetjük a fejlődést. Sajnos ehhez sok esetben pénzre lehet szükségünk.
Hogyan boldogít a pénz?
A nagyobb jövedelemmel rendelkezők boldogabbak lehetnek az életük egy bizonyos részét tekintve, mert úgy érezhetik, nagyobb kontrollt gyakorolnak az életük felett. Tulajdonképpen a pénz megadja számukra azt a szabadságot, hogy úgy éljék az életüket, ahogyan azt szükségleteik, igényeik, vágyaik mentén szeretnék tenni. Mintha nem is a boldogságot, hanem azt a szabadságot nyernénk el a pénz által, amivel az életünk irányítópultján több beállítás és végrehajtó gomb kaphat helyet. Például egy rosszul működő kapcsolatból könnyebben tudunk kilépni, ha a lakásfenntartás terhét elbírjuk, de az is nagyban hozzájárulhat az élettel való elégedettségünkhöz, ha kiválaszthatjuk a számunkra ideális munkahelyet, és nem szükséges pénzszűkében elvállalnunk bármit, ami szembejön.
Legyen az kis vagy nagy döntés, a pénz erősíti az autonómiánkat.
Arra azonban Killingsworth is felhívja a figyelmet, hogy nem érdemes a sikert pénzben definiálni. Bár a pénz jótékonyan hathat a jóllétünkre, ami által boldogabbnak érezhetjük az életünket, azok, akik egyenlőségjelet tesznek a siker és a pénz közé, boldogtalanabbak. A kutatás szerint azok esetében, akik a pénznek alig tulajdonítottak értéket, mindegy, milyen bevétellel rendelkeztek, alig számított jóllétük szempontjából, milyen összeggel pittyen a banki értesítés.
Fontos tudatosítani, hogy a pénz támogatja a mindennapi jóllétünket, de nem egyedüli faktor, ami meghatározza azt: szerencsére sok minden másra is van ráhatásunk, amik hozzájárulnak az élettel való elégedettségünkhöz. A pénzen vehetünk boldogságot, de a pénz nem a boldogság titka.
A CIKK SZERZŐJÉRŐL
Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés