Ez a nyomelem ragyogóvá varázsolja a bőröd

GettyImages-658484396
Olvasási idő kb. 8 perc

Pattanásokkal egyáltalán nem csak a tinédzserek küzdenek. Sokaknál később is megjelennek a zavaró pöttyök. Ha folyton visszatérnek, vagy nem akarnak elmúlni, fontos problémákra hívhatják fel a figyelmet.

Régóta ismert a különböző ételek pattanást okozó hatása, például a tejé, csokoládéé, az olajos magvaké. Ma már az is igazolt, hogy a bőrtüneteket az ételek nem valódi allergiás mechanizmussal okozzák, tehát ételallergia irányában történő kivizsgálás nem szükséges. A tej például a benne lévő inzulinszerű növekedési faktor, az IGF-1 révén, a magas glikémiás indexű ételek, többek között a kenyér, a liszt, a krumpli és a rizs a vér glükózszintjének gyors megemelése által kiváltott magasabb IGF-1- és androgénhormon-szint miatt eredményez pattanásos tünetet.

Legfrissebb kutatásaik során a tudósok arra jöttek rá, hogy a helyzet akár egy táplálékkiegészítővel is megoldható. Ha nem is minden esetben segít, de egy próbát mindenképpen megér.

Mi történik valójában a szervezeteddel, ha cinket veszel be?

A cink egy olyan remek ásványi anyag, amely főként az immunitás erősítésében és a megfázás elleni küzdelemben vehet részt, de vannak más okok is, amelyek miatt sokan cinket szednek. 

A cink nyomelem, amiből a felnőtteknek napi 8-11 milligrammra van szükségük. Ez azt jelenti, hogy az emberi szervezetnek csak kis mennyiség kell belőle a működéséhez. Ám mivel a szervezet nem állítja elő és nem tárolja, rendszeresen táplálékkal vagy étrend-kiegészítővel kell bevinni, hogy támogassa a szervezet cinkfüggő folyamatait.

Bár az embernek csak kis mennyiségű cinkre van szüksége, a cinkhiány meglehetősen gyakori. A PLOS One 2012. novemberi kutatása szerint a világ lakosságának 17 százalékát fenyegeti a cinkhiány. A kockázat még nagyobb az idősebb felnőttek körében, mivel ők hajlamosabbak olyan életmódra, mellyel nem jutnak elegendő cinkhez az étrendjükből.

A cink forrásai ezek a finomságok lehetnek:

  • Kagyló
  • Marhahús
  • Csirke
  • Tofu
  • Sertésszelet
  • Lencse
  • Tökmag
  • Zab
  • Shiitake gomba
  • Alacsony zsírtartalmú joghurt

Egy tökéletes világban kiegyensúlyozott étrenddel az ember 100 százalékban kielégítené táplálkozási szükségleteit. De amikor nehéz tápanyaghoz jutni pusztán élelmiszerből, a kiegészítők segíthetnek.

Az állati eredetű termékek tartalmazzák a legnagyobb mennyiségű cinket, ráadásul az ezekből származó cink könnyebben felszívódik a szervezetben, mint a növényi eredetű cink.

Ne nyomkodd ész nélkül, mert csak rosszabb lesz
Ne nyomkodd ész nélkül, mert csak rosszabb leszPablo Vivaracho Hernandez / Getty Images Hungary

A vegánok és vegetáriánusok bizonyos növényi alapú élelmiszerekből és étrend-kiegészítőkből is hozzájuthatnak. A Mayo Klinika javaslata szerint ne vegyünk be cinkkiegészítőket a réz-, vas- vagy foszforkiegészítőkkel egyidejűleg. Ha valaki ezeket szedi, az adagok között 2 óra különbséget kell tenni.

A cink 5 előnye

1. Támogatja az immunrendszer működését

A cinkkiegészítők és a vény nélkül kapható termékek növekvő népszerűsége az ásványi anyag immunitásban betöltött szerepének tudható be.

„A cinkkiegészítők segíthetnek stimulálni bizonyos immunsejteket és csökkenteni az oxidatív stresszt, ami hozzájárul az immunrendszer egészséges működéséhez”

– emelte ki a témában Andrea Mathis, dietetikus. – „Segít a fertőzések kockázatának csökkentésében is” – tette hozzá.

A cink és az immunrendszer működése közötti kapcsolatot tudományos kutatások során kétséget kizáróan megállapították. Az Autoimmunity Reviews 2015. áprilisi kutatása szerint a cinkhiány rontja az immunsejtek működését és fokozza a gyulladást. Tehát a cink fogyasztása segíthet megelőzni a károsodott vagy gyenge immunrendszert olyan személyeknél, akiknek az immunrendszere normálisan működik.

És ha már beteg valaki, a cink még ekkor is segíthet. Ha a megfázás tüneteinek megjelenését követő 24 órán belül cinkkiegészítőket kezdünk el szedni, a tünetek kevésbé súlyosak lehetnek. A Mayo Klinika szerint a cink akár egy nappal is csökkentheti a megfázás hosszát. Mindezek ellenére további kutatásra van szükség annak meghatározásához, hogy a cink pontosan hogyan befolyásolja a megfázás tüneteit.

2. Segíti a sebgyógyulást

A cinkhiány késlelteti a sebgyógyulást, míg az elegendő cink a szervezetben segít felgyorsítani azt.

Egy 2018-as kutatás szerint a cinkről bebizonyosodott, hogy a sebgyógyulási folyamat minden fázisában fontos szerepet játszik. Segít az oxidatív stressz helyreállításában, csökkenti a gyulladást, szabályozza a hegképződést és így tovább.

„A cinket gyakran használják az egészségügyi intézményekben a bőrsérülések kezeléséhez is, szerepe ebben elvitathatatlan”

– vallja Mathis.

„A cink szerepet játszik a bőr integritásának javításához szükséges gyulladásos reakcióban és a kollagénszintézisben. Ha valaki cinkhiányban szenved, ez jelentősen lelassíthatja a sebgyógyulási folyamatot.”

3. Segíti a növekedést és a fejlődést

A Harvard TH Chan School of Public Health szerint a cink segíti a sejtek növekedését és szaporodását, így elengedhetetlen a gyermek-, serdülő- és terhességi fejlődéshez. A terhes és szoptató nők, valamint a tizenévesek több cinket igényelnek.

Vegyes kutatások folynak a cinkhiányról és a születési kockázatokról. A Nature 2015 júniusában megjelent tanulmányában az anyai cinkhiányt összefüggésbe hozták az alacsony születési súllyal. A kutatók úgy találták, hogy a cink terhesség alatti bevétele kismértékben csökkenti a koraszülés kockázatát.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy az enyhe vagy közepes fokú cinkhiány gyakori a terheseknél, és az alacsony szint koraszülést okozhat, vagy akár meg is hosszabbíthatja a szülést.

A férfiakat is érinti
A férfiakat is érintiDaniel Emperador / Getty Images Hungary

4. Csökkentheti a gyulladások és betegségek kockázatát

A gyulladás a szervezet normális immunválasza. De akár krónikussá is válhat, ha a testünk folyamatosan stresszhatásoknak van kitéve, és ez végül számtalan egészségügyi problémához vezethet.

Az Experimental Gerontology 2008. májusi áttekintése szerint a cink antioxidáns, ami azt jelenti, hogy segít leküzdeni a szervezet sejtjeinek oxidatív károsodását. Egy másik áttekintés szerint az oxidatív stressz a gyulladás, az öregedés és a krónikus betegségek kockázatának egyik fő tényezője.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy az elegendő cinkbevitel különösen fontos a 65 éves és idősebb felnőttek számára az életkorral összefüggő egészségügyi állapotok megelőzésében.

5. Jót tehet a bőrödnek

Sok bőrbetegségre jellemző a gyulladás. Mivel a cink küzd ellene, megvan az esélye, hogy jótékony hatással lesz a bőrre. Az olyan bőrbetegségeket, mint a dermatitis, akné, korpásodás és pelenkakiütés, gyakran szájon át vagy helyileg alkalmazott cinkkel kezelik.

A cink hasznos lehet a gyulladásos akne gyógyításában, amely emberek millióit érinti. A Dermatology Research and Practice 2014. júliusi kutatása szerint a helyileg alkalmazott cink hatékony kezelést jelent az enyhe és közepesen súlyos akne kezelésére, míg az orálisan bevett cink segíthet a közepesen súlyos vagy súlyos akne kezelésében.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a cinket nem szabad első vonalbeli kezelésként használni bőrproblémák esetén. A Dermatologic Clinics kutatói azt sugallják, hogy további kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy a cink pontosan milyen hatással van a bőrre, mennyi szükséges a jótékony hatás eléréséhez, és hogy bizonyos bőrproblémák esetén melyik adagolási mód a leghatékonyabb.

Biztonságos a cink?

Az élelmiszerből származó cink biztonságosnak tekinthető. A cinkkiegészítőket általában jól toleráljuk, de a túl sok cink bevitele káros hatásokat okozhat.

„A cinknek nagyon sok jótékony hatása van az egészségre, de a túl sok bevitel cinkmérgezést okozhat”

– mondja Mathis.

A cinktoxicitás tünetei a következők lehetnek:

  • Hányinger
  • Hányás
  • Gyomorfájdalom
  • Hasmenés
  • Rézhiány

Ha valaki beteg, lehet, hogy még nem szeretne cinkszirupot és cukorkát fogyasztani. Ezeknek a termékeknek – különösen a pasztilláknak és orrspray-knek – lehetnek mellékhatásai, például hányinger, rossz szájíz és átmeneti vagy tartós szaglásvesztés. 

A cinkkiegészítők kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel, például antibiotikumokkal is. Ha valaki gyógyszert szed, mindenképpen konzultáljon orvosával, mielőtt cinkkiegészítőt venne be.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek