Az utóbbi években a körte termőterülete és termésmennyisége is folyamatosan csökkent, ez évben is terméscsökkenés várható Magyarországon részben az időjárás miatt – írja az Economx. Emellett óriási problémát okoz az ültetvények öregedése és kondíciójuk folyamatos romlása, így a terméspotenciál csökkenése.
Egyre kevesebb a termés kedvenc őszi gyümölcsünkből
Idén a tavaszi fagykárokat a körteültetvények döntő része szinte sértetlenül úszta meg, de a forróság és az aszály már nem kímélte a termést, és még a körtelevélbolha is egyre inkább terjed, nehéz ellene a védekezés.
Rengeteget kellett öntözni, hogy valamennyire elfogadható legyen a termés, a betakarítás pedig három héttel korábban történt a forróság miatt. A korai szüret alatt a szedőknek 36-38°C-os hőségben kellett dolgozniuk, illetve a hűtőházakat sem nagy mennyiségű forró (40°C feletti) gyümölcs hirtelen betárolására tervezték.
Évek óta hatalmas gondot okoz a körtelevélbolha, ami ellen egyre nehezebb védekezni a folyamatos növényvédőszer-kivonások miatt. Hatalmas a munkaerőhiány, de a termelők köre is szűkül.
Hazánk körteexportja ingadozó, 100 és 850 tonna közötti, az import pedig 6-8 ezer tonna. A magyar gyümölcs az áruházláncokban a belga, a holland, az olasz és a lengyel körtével versenyez. A klimatikus tényezők miatt a versenytársak dupla vagy tripla fajlagos termést tudnak produkálni.
Itthon súlyos probléma az ültetvények korszerűtlensége, illetve a szaktudás hiánya. A termesztés jelentős része a hagyományos fajtákra (Vilmos, Bosc Kobak, Packham’s Triumph, Conference) épül, pedig a külföldön termelt új fajok magas hozamúak és alacsonyabb költséggel termelhetők, így alacsonyabb áron is kínálhatók. A magas árak miatt szinte luxuscikké vált a körte, így csak heti néhány darabot vásárolnak a fogyasztók.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés