A tanulmányok ugyanis következetesen azt mutatják, hogy a jószívűség, az önzetlenség az igazi befutó, ez a tulajdonság az, amelyhez vonzódnak a nők, amikor kapcsolatot keresnek. A British Journal of Psychology egy új tanulmánya egyértelműen rávilágított az összefüggésre: az altruista férfiak sokkal jobban izgalomba hozzák a nőket.
A kutatók nem házas kanadai felnőtteket kérdeztek meg, milyen gyakran jótékonykodnak vagy viselkednek kedvesen, segítőkészen másokkal. Adnak-e pénzt rendszeresen jótékony célokra, segítenek-e a szomszédnak, átkísérik-e az idős hölgyet a zebrán, részt vesznek-e szemétszedő akciókon, és még sorolhatnánk. Ezután megkérdezték őket, milyen a nemi életük, hány partnerük volt életük során. Ekkor derült ki, hogy azok a férfiak, akik több önzetlen cselekedetről számoltak be, több nővel létesítettek kapcsolatot, s azok közülük, akik tartós kapcsolatban éltek, gyakrabban bújtak össze párjukkal, mint a kevésbé segítőkész urak.
Az önzetlenség tényleg vonzó
A tanulmány második kísérletében a kutatók egyetemi hallgatókat kérdeztek, szeretnék-e jótékony célra adományozni azt a pénzt, amit a részvételért kaphatnak. Azok, akik erre igent mondtak, hajlamosak voltak több alkalmi partnerrel kapcsolatot létesíteni, és mérhetően több ilyen típusú élményben is volt részük. Egy másik tanulmány, amely 2016 januárjában jelent meg az Evolutionary Psychology folyóiratban, 202 nő bevonásával készült. Különböző férfiak fényképeit mutatták nekik, akik a vonzó és az önzetlen viselkedésű kombinációiként, vagy csak a külsejük, vagy csak a viselkedésük miatt voltak kívánatosak. A részt vevő nők az egyéjszakás kaland lehetőségéhez az önző és vonzó férfiakat választották, viszont hosszú távú kapcsolathoz az altruista partnert igényelték, tekintet nélkül arra, hogy vonzó volt vagy sem.
A jószívű férfiak könnyebben találnak párt
Egy kicsit régebbi tanulmány, amelyet a The Journal of Social Psychologyban 2013-ban tettek közzé, megállapította, hogy a nők az önzetlenséget az összes többi tulajdonság fölé helyezték annak mércéjeként, hogy egy potenciális partnerből jó szülő lesz-e. A nők azt is elmondták, hogy az altruizmus fontos a rövid távú kapcsolatokban, de sokkal több nő állította, hogy ez a tulajdonság igazán hosszú távon számít. Egy másik tanulmány, amely a Social Psychological and Personality Science folyóiratban jelent meg 2015 júliusában, a németek válaszait elemezte egy nagyszabású éves felmérés végeztével. Azok az egyedülálló férfiak, akik több jó cselekedetekről számoltak be, sokkal nagyobb valószínűséggel találtak maguknak párt, és ez jóval rövidebb időbe telt nekik, mint önzőbb társaiknak.
Önkénteskedni jó, önkénteskedni érdemes
Mindez persze nem jelenti azt, hogy innentől fogva egyetlen férfi se figyeljen oda a kinézetére, sem egyéb tulajdonságaira, hanem azonnal álljon be önkénteskedni valahová. A kinézet, az a bizonyos kémia igenis sokat számít, ahogy a humor is továbbra is fontos vonzerőt képvisel. Utóbbi egyébként nem csupán az üresen puffogtatott poénokat jelenti, a kutatók szerint igazán akkor jelent előnyt, ha intelligenciával párosul: a jó humorú férfiakról a nők azt feltételezik, hogy okosabbak is az átlagnál. Emellett az igényes poénkodás is mérhetően több kapcsolatot, intimitást jelent az adott férfi számára, csak az önzetlenség még ennél is fontosabb. Aki hosszú távú párkapcsolatot keres, annak nagyon fontos kiépítenie az önzetlen, segítőkész viselkedést. Megjátszani nem ér, a színészkedés általában csak rövid távon tartható, túl sok energiabefektetést jelent, és a figyelmes nők hamar rájönnek, hogy nincs mögötte valódi tartalom. Viszont a segítőkészség önmagában már hasznot hoz, akár több figyelmet adnak miatta a nők, akár nem: sosem árt, ha segítünk másoknak, olyan pozitív hozadékai lehetnek az életünkben, amelyek párkapcsolattól függetlenül is értéket képviselnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés