Az MNB adatai árulkodnak arról, hogy lassan 20 milliárd forintra rúg az ilyen típusú adóvisszatérítés teljes összege: ez főként annak köszönhető, hogy a tagdíjbefizetések is emelkednek a nyugdíjkasszáknál a Menedzsment Fórum cikke szerint.
A jegybank adatai szerint 2023-ban a tagok általi befizetett összeg megközelítette a 126 milliárd forintot, ami több mint 8 milliárd forinttal magasabb, mint a 2022-es összeg.
Nem mindenki van ugyanakkor tisztában azzal, hogy a nyugdíjat növelő befizetések után jár ez a visszatérítés, amelyet ugyanakkor igényelni kell, így bármekkora pazarlásnak is hangzik, évről évre elvész pár milliárd információhiány miatt.
A nyugdíjszámlákra sok módon kerülhet extra pénz
Aki rendelkezik valamilyen nyugdíj-előtakarékossági konstrukcióval, annak jó tudnia a következőket:
- az önkéntes nyugdíjpénztári befizetések után 20 százalékos, de legfeljebb 150 ezer forintos visszatérítés igényelhető, amit a nyugdíjpénztári számlánkra kérhetünk adóbevallásunkon. Évi 750 ezer forintos befizetés után vehető igénybe a maximális visszatérítés-
- az egészség- és önsegélyező pénztári befizetésekre ugyanez vonatkozik, de a pénztári befizetések után összesen jár legfeljebb 150 ezer forintnyi szja-visszatérítés
- a nyugdíj-előtakarékossági számlára befizetett pénz után 20 százalék, de maximum 100 ezer forint értékű visszatérítés kérhető
- a nyugdíjbiztosítási befizetések után 20 százalékos, legfeljebb 130 ezer forint visszatérítést lehet kapni.
Fontos tudni, hogy a visszatérítés sok esetben nem automatikus, hanem igényelni kell azt. Az adókedvezmény nominális mértéke ugyanakkor hosszú ideje nem nőtt, így az egy évben visszatérített összegek inflációval csökkentett értéke alacsonyabb, mint amilyennek elsőre tűnhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés