Míg tavaly a megkérdezettek 33 százaléka válaszolta azt, hogy a megélhetési költségek emelkedése miatt attól tart, hogy nem fog tudni nyugdíjba menni, addig az idei évre ez az arány 39 százalékra emelkedett – derül ki a HR Portal beszámolójából.
A kutatásból az is kiderül, hogy a legnagyobb arányban a 35-44 évesek aggódnak amiatt, hogy soha nem fogják tudni megengedni maguknak, hogy nyugdíjba vonuljanak. Ebben a korcsoportban a válaszolók majdnem fele, 46 százalék vélekedik így.
Sokan félnek a nyugdíjas évektől
Azok sem nyugodtak, akik úgy gondolják, hogy nyugdíjba fognak tudni menni: a kutatásban résztvevők 81 százaléka aggódik amiatt, hogy kevésbé kényelmesen fog telni időskora, mint ahogy elképzelte, és ugyanennyien félnek attól, hogy a tervezettnél tovább kell majd dolgozniuk annak érdekében, hogy pótolják a hiányt.
Súlyosbítja a helyzetet, hogy a megkérdezettek közel fele, 41 százaléka nem érzi úgy, hogy a munkahelyén támogatják a pénzügyei megértésében. Több mint felük (54 százalék) olyan személytől is tanácsot kérne, aki nem rendelkezik ezzel kapcsolatos végzettséggel, a legtöbben családtagjaikat vagy barátaikat említették. A kutatásban részt vevők mindössze 14 százaléka fordulna ilyen irányú kérdéseivel, problémáival munkáltatójához.
Persze az sem mindegy, hogy pontosan hol lesz nyugdíjas az ember. Magyarországon például a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint nagy különbségek vannak az ország egyes részei között. Ahogy arról a Dívány is írt: 276 ezer forinttal 2024-ben is Budapesten volt a legmagasabb a nyugdíj átlagos havi összege, az országos átlag pedig 231 ezer forint körül alakult. A nyugdíjak egy év alatt 10,7-11,3 százalékkal nőttek: a legkevésbé Szabolcs-Szatmár-Beregben, a legjobban pedig pedig Fejér, Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyékben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés