A szexuális problémák sok esetben nem is feltétlenül a testiséghez kötődnek. Korábbi negatív tapasztalatok, érzelmi elakadások, mentális gátak is okozhatják azokat. Az biztos, hogy a szex az egyik legfőbb tabutéma, pedig ahhoz, hogy fel tudjuk oldani a szexualitást övező problémákat, fontos elkezdenünk beszélni róla. És legelsősorban a partnerünkkel, majd ha indokolt, akkor pedig egy szakember bevonásával.
5 ok, amiért nincs már szex egy kapcsolatban
Fontos, hogy ebben a cikkben a teljesség igénye nélkül mutatunk be néhány okot, amelyek a szex elmaradását eredményezhetik, de minden kapcsolat egyedi. Léteznek olyan intim kapcsolódások, amelyek teljesen mellőzik a szexualitást, és ezzel a felek teljesen rendben vannak. Mi most azokat a kapcsolatokat vizsgáljuk meg, amelyekben valamikor jelen volt a szexuális vágy, csak idővel elveszett.
#1 A szex megvonása a másik büntetése
Gyakran fordul elő, hogy konfliktusokkal, feszültséggel, mélyen szunnyadó dühvel és elfojtott indulatokkal teli kapcsolatokban a szex elmaradása lényegében egy tudattalanul választott büntetés. Ezzel fejezzük ki a másiknak, hogy dühösek vagyunk rá, vagy éppen elégedetlenek vagyunk a kapcsolattal.
#2 A szex nem elég kielégítő
Ha egy pár szexuális élete egysíkú, unalmas, szinte mindig ugyanazon forgatókönyv mentén zajlik, arra hamar ráunhatnak a partnerek. A jó és kielégítő szex nemcsak azon múlik, hogy mit csinálunk az ágyban, hanem azon is, hogy meg tudjuk-e osztani egymással a vágyainkat, az elképzeléseinket, az igényeinket, hogy egy erős szexuális kapcsolat alakulhasson ki közöttünk.
#3 Mentális problémák
Különféle mentális nehézségek is okozhatják a szexuális vágy drasztikus csökkenését. Ilyen lehet a krónikus stressz, a szorongás, a depresszió, sőt a gyász is.
#4 A szexről való kommunikáció hiánya
Rengeteg embernek lövése sincs arról, hogy a párja mit szeret az ágyban. Vagy még rosszabb – azt sem tudják, mit nem szeret. Ha nem tudjuk, hogy a másikat mi indítja be, és mi az, ami pillanatok alatt lelombozza, és ezekről nem vagyunk hajlandóak nyitottan beszélni, úgy esélyünk sincs a kielégítő szexuális életre.
#5 A szex a háttérbe szorul a prioritási listán
Mindannyian az élet több területén igyekszünk helytállni. Ha tudatosan nem soroljuk előre egymást és a szexet, akkor minden más életfeladat meg fogja előzni. Bár vannak olyan időszakok, például egy baba érkezésénél, amikor a szex természetesen szorul a háttérbe, azonban fontos, hogy ezek az átmeneti időszakok ne állandósuljanak, és ha szeretnénk szexelni, akkor szakítsunk erre időt.
Mit tehetünk, ha olyan kapcsolatban élünk, ahol nincs szex?
Lényegében két lehetőségünk van, ha olyan kapcsolatban vagyunk, ahonnan eltűnt a szex, de egyébként lenne rá igényünk. Az egyik alternatíva a kapcsolat megszakítása, a másik viszont közös erővel, akár segítséget kérve változtatni a dolgon. Bármelyik mellett is döntsünk, érdemes néhány kérdést végiggondolnunk:
- Tudtál beszélni a pároddal arról, hogy szex nélkül neked nem teljes az életed?
- Hogyan reagált arra, amikor beszéltél neki az érzéseidről, gondolataidról? Megértő volt, vagy inkább elutasító?
- Ő is megosztotta veled a nehézségeit, vagy teljesen rendben van a szexmentes kapcsolattal?
- Mennyire tud partner lenni abban, hogy változzon a helyzet?
Habár minél több ideje nincs szex egy kapcsolatban, annál nehezebb visszaállítani a szenvedélyt és a vágyat, de nem lehetetlen. Amennyiben látjuk még a kapcsolat jövőjét, és közösen szeretnénk dolgozni a szexuális kapcsolatunkon, érdemes mielőbb külső segítséget kérni, és felkeresni egy szexterapeutát vagy szexuálpszichológust.
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés