Nemi erőszaknak számít bármilyen nem kívánt szexuális tevékenységre való kényszerítés, szexszel történő fájdalomokozás vagy megalázás, tárggyal történő nemi erőszak, intim testrészek bántalmazása, közösülésre/prostitúcióra kényszerítés, a reproduktív jogok korlátozása: fogamzásgátlás akadályozása vagy kényszerítése, terhességre vagy abortuszra kényszerítés. Igen, még akkor is, ha ezek egy párkapcsolaton belül történnek meg.
Gyakori, de láthatatlan probléma
Az Európai Alapjogi Ügynökség 2014-es, Magyarországra nézve is reprezentatív felmérése szerint a válaszadók 9 százalékát érte szexuális erőszak 15 éves kora után, ebből 7 százalék partner, a fennmaradó 2 százalék nem partner részéről történt. A 2011-es népszámlálási adatokkal számolva ez azt jelenti, hogy nagyjából 361 500 nő érintett Magyarországon. Ennek ellenére a párkapcsolatban elkövetett nemi erőszak az egyik leginkább rejtve maradó bántalmazási forma.
Ennek egyik oka, hogy az áldozatok az elszenvedett nemi erőszakot még ritkábban jelentik, mint a kapcsolati erőszak más formáit. Sokan nem is tudják, hogy a párkapcsolaton belül elkövetett szexuális erőszak is büntetendő, de még többen vannak, akik a szégyen és a társadalmi megbélyegzéstől való félelem miatt nem szólnak. Sokan a partnerüket, a családjukat szeretnék védeni, ezért nem tesznek jelentést, míg másoknak lehetőségük sincs kilépni a kapcsolatból. Ha pedig mégis történik bejelentés, azt a hatóságok sok esetben nem veszik komolyan, a nyomozás pedig még a vádemelés előtt megszűnik. Az erőszak és a beleegyezés hiánya rendkívül nehezen bizonyítható, ami tovább csökkenti a feljelentési hajlandóságot.
Társadalmilag elfogadott nézőpont, hogy párkapcsolaton belül alanyi jogon jár a szex. Éppen ezért sok nő is úgy gondolja, hogy kötelessége kielégíteni a férjét, ebből kifolyólag pedig az aktusok nem számítanak erőszaknak. Vannak továbbá, akik korábbi tapasztalataik alapján úgy gondolják, hogy az erőszakos szex normális, éppen ezért nem számít erőszaknak. Emellett bizonyos esetekben a kultúra és a vallás is hatással van arra, hogy milyen döntéseket hozhatnak meg a nők, és mi az, amiben engedelmeskedniük kell a partnerüknek. Ez az erőszakfajta ritkán fordul elő elszigetelten, a legtöbb esetben testi erőszak vagy azzal való fenyegetőzés kíséri.
A párkapcsolaton belül történő nemi erőszak összességében talán elfogadottabb, mint az, ha egy idegen ember követ el erőszakot. Hiszen a két fél már eleve bensőséges viszonyban áll egymással, emiatt pedig az erőszak kevésbé traumatikus az áldozat számára. Kutatási eredmények szerint ez azonban pont fordítva igaz:
a párkapcsolaton belüli szexuális erőszak által okozott trauma súlyosabb, mint ha egy idegen követné el az erőszakot.
A partnerek közötti szexuális erőszak nagyobb valószínűséggel eredményez befejezett erőszakot, ráadásul az áldozatok körében nagyobb eséllyel alakul ki poszttraumásstressz-szindróma, ha biztonságosnak hitt környezetben történik a bántalmazás. Az áldozat pedig nem tud hova menekülni az erőszak elől, hiszen éppen onnan érkezik a bántás, ahonnan támogatást és biztonságot vár.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés