Rejtett narcizmus: menekülj, ha ezt az 5 dolgot tapasztalod

GettyImages-200442724-001
Olvasási idő kb. 4 perc

A rejtett narcizmus nehezen észrevehető, éppen ezért veszélyes. Klinikai szakpszichológus összegzi, melyek azok a jelek, amikre figyelnünk kell, ha felismernénk.

Ha elképzelsz egy narcisztikus személyiséget, valószínűleg nagyképű és arrogáns ember sejlik fel előtted, az úgynevezett nyíltan narcisztikus személyiség ugyanis nem rejti véka alá azt, ami őt igazán nagyszerűvé és felsőbbrendűvé teszi. Nem úgy a rejtett narcizmussal élők, annak jelei ugyanis merőben eltérőek lehetnek, és ahogy az elnevezés is egyértelműen jelzi, sokkal kevésbé feltűnőek.

A narcisztikus emberek lehengerlőek, legtöbbször jó kiállásúak, csinosak, intelligensek – és mindezt nem is rejtik véka alá. Ők azok, akik mindig a középpontban vannak, akik mellett nemhogy szóhoz sem juthatsz, de még a statiszta szerepét is csak akkor játszhatod el, ha megengedik. Mivel könnyen az ujjaik köré csavarnak, hamar a hálójukban találod magad. 

A rejtett narcizmusnak is vannak jelei
A rejtett narcizmusnak is vannak jeleiTatiana Maksimova / Getty Images Hungary

Egyre több a narcisztikus, vagy csak sokat foglalkozik vele a média?

De van a személyiségzavarnak egy másik, kevésbé ismert típusa is, amelyet rejtett narcizmusnak hívnak. Ez sokkal kevésbé nyilvánvaló, azonban ugyanolyan káros lehet. A rejtett narcizmussal élők alapvető attitűdje hasonló: híján vannak az empátiának, saját – ez esetben leginkább negatív – érzelmeik bizonygatása mindennél előrébb való, és nem riadnak vissza attól, hogy környezetüket saját érdeküknek megfelelően manipulálják. 

De hogyan ismerhetjük fel mindezt, ha nem nyíltan történik? Craig Malkin klinikai szakpszichológus összegezte nemrég a két típus közti különbségeket.

Intő jelek

„A rejtett narcisztikusok nem azért tartják magukat unikálisnak, mert pozitív tulajdonságaik vannak, náluk nem a vonzerő vagy az intelligencia adja a különlegesség érzetét, hanem fájdalmaik vagy szenvedéseik, Ők azok, akik állítják, hogy »a legtöbb ember nem érti a problémáimat«, és akik szerint »érzékenyebb vagyok, mint mások«” – mondta Malkin, a Rethinking Narcissim szerzője. „Egy nyíltan narcisztikus ember sebezhető tulajdonságai jól el vannak rejtve, náluk mindig a kiválóság a hangsúlyos, ellenben a burkolt narcisztikus személy a sebezhetőségét hangsúlyozza.”

A rejtett narcisztikusok csendesnek, introvertáltnak, szorongónak vagy akár depressziósnak tűnhetnek – erősítette meg W. Keith Campbell, a Georgiai Egyetem pszichológiaprofesszora is.

Eltart egy darabig, míg meglátjuk a rejtett narcizmusban rejlő énközpontúságot, mert ez gyakran közvetett, és mások sikere miatti haragként, dühként, bizonytalanságként és védekezésként jelenik meg a szakértők szerint. Azt azonban fontosnak tartják hangsúlyozni, hogy maga a narcizmus természetes jelenség, ami valamilyen mértékben minden ember sajátja.

A betegség klinikai kritériumait kimerítő, narcisztikus személyiségzavarral élők diagnosztizálása orvosi kompetencia. 

„A rejtett narcizmus nem formális diagnózis, de a mentális betegekkel foglalkozó egészségügyi szakemberek gyakran használják a narcizmus egy bizonyos megnyilvánulásának leírására, amely sok szorongással, bizonytalansággal és neuroticizmussal jár” – mondta Campbell.

A rejtett narcisztikusok élete szörnyen sanyarú – szerintük
A rejtett narcisztikusok élete szörnyen sanyarú – szerintükSefa Kart / Getty Images Hungary

Így ismerheted fel, hogy rejtett narcisztikussal van dolgod

A személyiségzavar nemcsak az érintett embereknek, de a környezetükben élők számára is nehézségeket okoz, a kapcsolatok dinamikáját alapvetően határozza meg. Ha valakire az alábbi állítások igazak, nem árt, ha résen vagyunk a szakértők szerint:

  • Állandóan az áldozatot játssza, minden hiba esetén védekezni kezd.
  • Féltékeny a sikereidre, és ennek hangot is ad, netán megbüntet érte.
  • Szükségleteit nem közli, ha nem veszed észre, megsértődik.
  • Másnak nem lehetnek problémái, csak neki.
  • Folyamatosan megerősítést keres.

Egy narcisztikus személyiségzavarral élő ember bűvkörébe könnyű beleragadni, a rejtett narcisztikusok ráadásul a sajnálatunkra, együttérzésünkre apellálnak. Azonban egyetlen, pusztán sajnálatra épülő kapcsolat sem tud egyenrangú lenni a két fél között, legyen szó akár párkapcsolatról, akár családi viszonyokról, akár munkakapcsolatról. 

Ha kíváncsi vagy, miként érdemes viselkedni a narcisztikus emberekkel, ide kattintva érdemes tovább olvasnod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek