Bevallom, gyerekkoromban sosem értettem, hogy a felnőttek miért nem szeretik a hétfőket. „Nekik nem is iskola van, nincs felelés, dolgozat, házi feladat” – gondoltam akkor. Irigyeltem azokat, akik már dolgozhattak.
A hétfőutálat örök – a napirend a megoldás
Aztán, ahogy közeledett az én felnőtté válásom, egyre biztosabbá váltam abban, hogy olyan munkát szeretnék végezni, amit örömmel végzek, ami nem teherként nehezedik rám, és amitől nem fogom azt érezni, hogy „úristen, már megint hétfő van”. (Egyébként, jelentem, sikerült, de a mai napig sokan nem értik, hogy ez is lehetséges.)
Persze a hétfők olykor mindenkinek nehezen indulnak, legyen szó gyerekről vagy felnőttről. Sokakra jellemző, hogy hétvégén később ébrednek, napközben jöhet egy kis alvás, és máris felborult a cirkadián ritmus. Ez tesz minket morcossá és ingerlékennyé, amikor hétfő reggel megszólal az ébresztő.
A hétkezdés okozta stressz akár egészségünkre is kihathat
Egy 2004-es tanulmány megállapította, hogy a vérnyomás általában hétfőn reggel a legmagasabb, míg egy másik kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a hétfő az a nap, amikor a legtöbb szívroham előfordul. Szerencsére azért van pár trükk arra, ha frissen és pozitívan szeretnénk kezdeni a hetet. Ráadásul, ha nem a hagyományos hétfőtől péntekig tartó munkarend szerint dolgozik valaki, az alábbi lépéseket bárki hasznosíthatja.
Készítsd el a hétfői tennivalólistát már pénteken!
A hétvége lehet, hogy okot ad az ünneplésre, de ne tedd hivatalossá addig, amíg meg nem írod a tennivalók listáját hétfőre. Ez segít abban, hogy átlásd a teendőidet, hogy jobban tudd, mivel kell készülnöd a jövő hétre, így a hétfői napod már eleve átgondoltabban indul. Különösen fontos ez akkor, ha iskolás gyereked van. A hétvége szólhat a tanulásról is, és ha csak hétfőn reggel szembesülsz azzal, hogy mi mindent felejtettél el, az kapkodást von maga után.
Kövesd az egyórás szabályt!
A késői ébrenlét sem túl jó hétvégi szokás: hétfőn még fáradtabbnak érezheti magát tőle az ember. Ezért a legjobb, ha egész héten betartjuk az alvási ütemtervet. Orvosok szerint az az ideális, ha a hétvégi lefekvés és felkelés sem tér el több mint egy órával attól, amit hétköznap megszoktunk. Ha mindenképp szunyókálni szeretnél, akkor kora délután egy rövid (30 perc alatti) szundi belefér, de ha több, az már könnyen összezavarhatja az éjszakai alvást.
Gondold át a reggelit!
Az emberek legnagyobb tévhite a reggelivel kapcsolatban, hogy felkelés után azonnal enni kell. Hát nem! Ha reggel 6-kor kelsz, akkor lehet, hogy nem leszel éhes, és ez rendben van így. Várd meg, amíg megéhezel és akkor egyél, de akkor tényleg egyél! A szervezetednek szüksége van az energiára, ami lehetővé teszi, hogy produktív legyél a nap hátralevő részében.
Viselj olyan ruhát, amiben jól érzed magad!
Gondoltad volna, hogy jobban érzed magad, ha olyan ruhában vagy, amit szívesen viselsz?
A nők talán értik már ennek a jelentőségét, de mindkét nemre igaz: a ruházat segítségével javíthatjuk a negatív érzelmeket.
A hangulatod javítása érdekében válassz élénk színeket vagy mintákat, amiben jól érzed magad. A napi rutin része lehet, hogy este kiválasztod, hogy mit szeretnél reggel felvenni, így a reggeli kapkodásban egy „stresszfaktort” már ki is iktathatsz.
Keress természetes fényt!
A fény olyan, mint egy csésze kávé: akinek szüksége van rá, az ne mondjon le róla. Keresd a természetest fényt, amint tudod, húzd fel a redőnyt, ha teheted – és már világos van – menj ki a kertbe vagy az erkélyre kávézni, érezd a reggel frissességét. Vegyél mély levegőt, esetleg csinálj néhány kar-, és fejkörzést, és már ennyitől is energikusabbnak fogod érezni magad.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés