A tavalyi év során összesen több mint 20 ezer munkahelyi baleset történt Magyarországon, és 67-en vesztették életüket munkavégzés közben – derül ki a HelloVidék cikkéből. A balesetek tekintetében a legveszélyesebb ágazatok a gépipar (3948 baleset), a feldolgozóipar (3483 baleset) és a kereskedelem (2355 baleset) voltak. A halállal végződő eseteket nézve máshogy alakul a kép: a legtöbben, 20-an az építőiparban vesztették életüket, ezt az ágazatot a szállítás, a raktározás, a posta és a távközlés követte. Ráadásul a nyilvánosságra hozott számok nem mindig fedik a valóságot a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke, Kovács László szerint, aki elmondta: a sok folyamatban levő ügy miatt a bejelentett és a később feldolgozott munkabaleseti adatok eltérhetnek egymástól.
Pest vármegye a legveszélyesebb
Területi osztásban is érdemes megvizsgálni az adatokat. A halálozások tekintetében toronymagasan Pest vármegye vezet, 11 halálesettel. Ezt követi Budapest, Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar 5-5 végzetes kimenetelű balesettel. A szerencsétlenségek számát tekintve Budapest került az első helyre, 3433 balesettel, majd Pest (2707) és Győr-Moson-Sopron (1288) vármegyék következnek.
Kovács László szerint az adatokon leginkább szemléletváltással, a munkavédelmi normák követésével és több munkavédelmi képviselővel lehetne javítani. Noha a bírságok összege idén márciusban nagy mértékben emelkedett, a hatóságnak nincs elég embere ahhoz, hogy megfelelően ellenőrizze a szabályok betartását, így nem elég nagy a büntetések elrettentő hatása. Az sem segít a helyzeten, hogy ősztől nem lesz mindenhol kötelező a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat, csak egyes munkakörökben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés