A méz – magas cukortartalmának köszönhetően – elvonja a nedvességet a sebből, tehát megszünteti a baktériumok szaporodásához szükséges nyirkos környezetet. A külső szennyeződéseket is távol tartja a sérült bőrfelszíntől. A fahéj pedig remek gyulladáscsökkentő. A gyulladás a szervezetben problémát jelenthet, ha krónikus, és a szervezet saját szövetei ellen irányul. A fahéj hasznos lehet ebből a szempontból is: tanulmányok kimutatták, hogy ez a fűszer és antioxidánsai erős gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. De valóban csodaszer lesz a végeredmény, ha kedvenc kávéízesítőinket inkább a bőrünkre kenjük?
A méz és a fahéj kezelheti a pattanásokat?
Amikor a bőr felszínén lévő szőrtüszők eltömődnek az olajtól és az elhalt hámsejtektől, a bőr gyakran aknéként ismert csomókkal és dudorokkal reagál. A pattanások általában az arcot, a mellkast és a hátat érintik, bár szinte bárhol előfordulhatnak a testen. Az akne nemcsak a bőrön okoz nyomokat és kellemetlen érzéseket – hatással lehet a hangulatra és az önbizalomra is. Akinek korábban voltak pattanásai, tudja, hogy nem feltétlenül múlnak el gyorsan. Ahogy egyes foltok gyógyulnak, mások felbukkanhatnak, és olyan irritációt idézhetnek elő, amely szinte a végtelenségig tart. Egyes mély pattanások akár maradandó hegesedéshez is vezethetnek, ha nem kezelik őket.
Mielőtt bőrgyógyászhoz fordulnál, néhány természetes gyógymódot is bevethetsz a pattanások eltüntetésére. Most többet megtudhatsz a méz és a fahéj használatáról a pattanások kezelésére, és arról, hogy ez az otthoni gyógymód valóban működik-e, és milyen mellékhatásokkal találkozhatsz.
Milyen előnyei vannak a méznek és a fahéjnak?
A méz ma már bizonyítottan segíthet olyan bőrbetegségek kezelésében, mint a fekélyek és égési sérülések. (Csak a nyers méznek van gyógyhatása.)
Mind a fahéj, mind a méz antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik.
A méz számos bőrbetegség kezelésében kapott már figyelmet a szakemberek körében. Ez magában foglalja a fekélyeket, felfekvéseket és égési sérüléseket. A módszer hívei szerint a méz segít behatolni a sebbe, és elűzi a baktériumokat. Ezenfelül segíthet csökkenteni a gyulladást, és kedvező környezetet biztosíthat a gyógyulásnak.
A fahéjat számos légúti, emésztési és nőgyógyászati betegség kezelésére használták. Egy kutatás során a fahéjról kimutatták, hogy potenciálisan antimikrobiális, parazitaellenes, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással bír, ami mellett sebgyógyító tulajdonságai is lehetnek.
Amit a kutatások mondanak
Bár a méz jó lehet a sebek gyógyítására, a pattanásokra gyakorolt hatása egyelőre nem tisztázott.
Egy 136 fős csoport részvételével lefolytatott vizsgálatban arra volt kíváncsiak, hogy a helyi kanuka méz, amely a manuka közeli rokona, segíthet-e a pattanások csillapításában. A vizsgálat részeként naponta kétszer antibakteriális szappant is használtak. Az eredmények? A mézet használó csoportban az 53 emberből csak négyen tapasztaltak jelentős javulást végül. Bár ez megkérdőjelezi a lehetséges előnyöket, túl korai lenne kizárni a mézet. További kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy a méz hatékonyan használható-e a pattanások ellen.
A fahéj is ígéretes összetevőnek tűnhet. Az emberekre vonatkozó tudományos bizonyítékok azonban jelenleg hiányoznak. További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy elismerjék az akne hatékony kezelését ezzel a fűszerrel.
Belülről többet tehetsz a bőrödért
Az étkezésed a bőrödre nagyobb hatással lehet, mint az, amit rákensz. Ha az étkezésed nem megfelelő, majdnem mindegy, mit kensz a pattanásokra.
Bár a legtöbb ember gond nélkül alkalmazhat mézes és fahéjas maszkot, egyesek allergiásak lehetnek bármelyik összetevőre. Ha allergiás vagy a zellerre, pollenre vagy más, méhekhez kapcsolódó termékekre, reakciót válthat ki a bőrre felvitt méz is.
A tünetek a következők lehetnek:
- nyelési nehézség
- gyulladás
- viszkető érzés
- csalánkiütés
- légszomj
- a bőr duzzanata
- zihálás vagy egyéb légzési problémák
Ha érzékeny vagy a fahéjra, sok hasonló tünetet tapasztalhatsz. A fahéj ráadásul bőrpírt és irritációt is okozhat.
Hogyan kell használni a mézet és a fahéjat a pattanások ellen?
Ha az interneten keresgélsz, különféle recepteket találsz maszkokhoz és más, mézet és fahéjat kombináló kezelésekhez. Vannak, akik esküsznek rá, hogy ezek az összetevők megtisztítják a bőrüket. A népszerű szépségblogger és vlogger, Michelle Phan egy egyszerű fahéjas és mézes maszkot kínál a honlapján. A maszk elkészítéséhez három evőkanál manuka mézre és egy evőkanál valódi fahéjra lesz szükséged.
Egyszerűen keverd össze a két összetevőt, tedd mikrohullámú sütőbe 30 másodpercig, győződj meg róla, hogy nem túl forró, majd kend fel a keveréket az arcodra. Hagyd állni 10 percig. Öblítsd le, és töröld szárazra az arcod egy tiszta törülközővel.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés