A meditációs módszerek közül talán a legkönnyebben a sétáló meditációt tudod beépíteni a hétköznapjaidba. A legtökéletesebben természetesen akkor működhet, ha legalább a közeli parkig eljutsz, és ott ballagsz a gondolataid társaságában, ám idővel megtanulhatod annyira kikapcsolni a külső tényezőket, hogy az is elég, ha egy buszmegállóval hamarabb szállsz le, és csak egyszerűen sétálsz.
A meditációs módszerek eltérhetnek
A sétáló meditáció a buddhizmusból ered, és lehetőséget ad, hogy kiegyensúlyozottabbnak és nyugodtabbnak érezd magad. Segít abban is, hogy a környezeteddel, a testeddel és a gondolataiddal kapcsolatban másfajta tudatosságot alakíts ki.
A különböző technikák más típusú sétát javasolnak, akad, amelyben mindössze néhány méteres távolságot írnak elő, ahol előre-hátra lehet haladni, míg más iskolák labirintusszerű kanyarokat vagy akár hosszabb távokat javasolnak.
A sétáló meditáció egyik fontos lényegi eleme, hogy a mozgásunkra, a testünkre, a lépéseinkre kell figyelnünk. Vannak, akik egyetlen lépésüket hat részre bontják, illetve beépítik a tudatos légzést és a mantrákat is. Sok esetben egy hosszabb ülő meditáció után javasolják a másfajta energiákat megmozgató sétáló meditációt.
Segít, hogy jobban érezd magad a bőrödben
Ennek a különleges technikának számos pozitív testi-lelki hatása van. Többek között javítja a vérkeringést, ezért különösen ajánlják azoknak, akik a nap nagy részében ülőmunkát végeznek. A lábak véráramlását egészen felpezsdíti a gyakorlat. Ha a sétát étkezés utánra időzíted, az emésztést kapcsolhatod turbófokozatra. Ha egy nagy lakoma után túlzottan is jóllakottnak érzed magad, kezdj el sétálni. A mozgás elősegíti az ételek áthaladását az emésztőrendszeren, ily módon akár a székrekedést is megakadályozhatja.
Egy 2016-ban készült kisebb tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy azoknak a 2-es típusú cukorbetegeknek, akik a sétáló meditációt gyakorolják, jelentősen javult mind a vércukorszintje, mind a keringése. A résztvevők 12 héten keresztül hetente háromszor 30 percig gyakorolták a tudatos vagy hagyományos gyaloglást. A sétáló meditációt végző csoport több javulást mutatott, mint a hagyományosan gyalogló csoport.
Kortól függetlenül pozitív hatás
A sétával egybekötött meditáció nemcsak a testünknek, de a lelkünknek is jót tesz. Egy fiatal felnőttekkel végzett, 2017-es tanulmány kimutatta, hogy a séta meditációval kombinálva hatékonyan csökkenti a szorongásos tüneteket.
A stressz és az aggodalom a legjelentősebben azoknál enyhült, akik meditáltak séta előtt vagy után.
Akik csupán sétáltak, azoknál nem jelentkezett jelentős javulás. Mindannyiuknál a séta, illetve a meditáció csupán 10 perces volt.
Ám nem csak a fiataloknál, az időseknél is pozitív változásokat okoz a sétáló meditáció; egy 2014-es tanulmányban szépkorúakat kértek meg, hogy heti három alkalommal, 12 héten át gyakorolják a sétáló meditációt. A közel három hónap végén azt tapasztalták, hogy mind az edzettségi szintjük, mind a vérnyomásuk javulást mutatott.
A séta azonban nem csupán a nappalaid, de az éjszakáid minőségét is javítja. Egy 2019-ben végzett vizsgálat kimutatta, hogy a séta javítja a rugalmasságot, csökkenti az izomfeszültséget, ha pedig jobban érzed magad, az az alvásod minőségére is pozitív hatással lesz.
Egy 2015-ben készült kutatás viszont pozitív kapcsolatot mutatott a sétáló meditáció és a kreativitás között. Mind a problémamegoldó képességre, mind az új ötletekre jó hatással volt, ha előtte az adott gyakorlatot végezték.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés