A nagy-britanniai Ruskin Egyetem által készített friss tanulmány szerint a pozitív testkép erősen összefügg a mentális jólléttel és az élettel való elégedettséggel. A Body Image folyóiratban megjelent kutatás során 65 nemzet csaknem 57 000 tagját kérdezték a kutatók arról, mennyire elégedettek a testképükkel. Ebbe beletartozott a test elfogadása, a testalkat tiszteletben tartása és a média által népszerűsített megjelenési eszmény mint az emberi szépség egyetlen formájának elutasítása.
Korábbi kutatások már kimutatták, hogy a test megbecsülése egyenesen összefügg olyan pozitív mutatókkal, mint a jobb önbecsülés és az egészséges táplálkozási szokások, valamint negatívan befolyásolják olyan mentális problémák, mint a depresszió és a szorongás. Mindeddig azonban nem került sor arra, hogy ezt nemzetek között vizsgálják. Az angliai Ruskin Egyetem kutatóinak vezetésével most 250 tudós 65 országban kérte meg a résztvevőket arra, hogy egy tíz tételt tartalmazó kérdőív segítségével értékeljék a testképüket.
A pozitív testkép és a mentális jóllét összefügg
A tanulmány alapján kijelenthetjük, hogy a test nagyobb megbecsülése és a pszichológiai jóllét, az élettel való általános elégedettség szorosan összefüggnek. A lista élén a gyönyörű tengerpartjairól és építészetéről híres Málta áll; őket Tajvan és meglepő módon Banglades követi, de az első 10 helyezett között van Kazahsztán, Egyiptom, Dél-Korea és Lengyelország is.
Érdekes módon ez az elégedettség némileg magasabb volt az egyedülállók és a vidéken élők esetében, továbbá a 18–24 év közöttieknél, valamint a 45 év felettieknél.
A kutatás egyik vezetője, Viren Swami szerint a nagyvárosokban élőkre nagyobb nyomás nehezedik, hogy megfeleljenek a nyugati társadalom által hirdetett testideáloknak, a természet közelsége viszont pozitívan függ össze az élettel és a testtel való elégedettséggel.
A szorongás forrása a közösségi média
A természetben való tartózkodás több szempontból is segít a pozitív testkép kialakulásában. A szorongás forrása ugyanis sokszor a közösségi média; és azok, akik szabadidejüket inkább a szabadban töltik, kevésbé éreznek késztetést arra, hogy a közösségi média különböző platformjain üssék el az időt. Ezen kívül a természetben való tartózkodás (köztük, mint az egyetem egy régebbi tanulmánya kimutatta, a kertészkedés) különböző kognitív és mentális folyamatokat is elősegít.
A lista másik végén Ausztrália, India és Nagy-Britannia található, de szintén nem túl elégedettek a testükkel Írországban, Németországban, Franciaországban, az Egyesült Államokban és Brazíliában sem. (Ez utóbbi azért különös, mert a brazilok híresen sokat tesznek a jó kinézetért – a nyomornegyedek viszont minden bizonnyal negatívan hatnak az élettel való elégedettségre.) A brit tudósok megállapították továbbá, hogy az Egyesült Államoktól kulturálisan eltérő országok lakosai körében nagyobb a testtel való elégedettség aránya.
Magyarország az 53. a listán
A részt vevő országok között szerepel Magyarország is, tőlünk 654-en töltötték ki az online kérdőívet. A teljes lista alapján kiderül: hazánkban van még hová fejlődnie a testpozitivitásnak: az 53. helyet értük el, egyéb kelet-európai országok között. A magyar megkérdezettek átlagéletkora 33 év volt, testtömegindexük a normál tartományba eső 24,05. A válaszadók 69%-a nő volt, ugyanennyien rendelkeztek közép- vagy felsőfokú végzettséggel. 72%-uk várost jelölt meg lakóhelyeként, 63%-uk házas vagy párkapcsolatban él.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés