Ez történik az ételeddel, ha rászáll egy légy

GettyImages-90066768
Olvasási idő kb. 4 perc

Sokan egyszerűen elhessegetik az ételre rászállt legyet, mások pedig félretolják a tányért undorodva. Vajon kinek van igaza?

Ha valaha kíváncsi voltál, megeheted-e biztonsággal az ételt, amire rászállt egy légy, olvass tovább. 

A két tábor képviselői közül valószínűleg az utóbbiak azok, akiknek a fenti kérdést megelőzően is megfordult az agyában, hogy egyáltalán választ keressen a kérdésre. Míg egyesek hisznek az 5 másodperces szabály szentségében, és simán felkapják a földről is a lepottyant falatot, másoknak eszükbe sem jutna, hogy csak azért gyorsabban hajoljanak le, hogy a szemetes helyett a szájukba vegyék, ami a földre esett. 

Te megennéd az ételt, ha rászállt egy légy?
Te megennéd az ételt, ha rászállt egy légy?Rhj / Getty Images Hungary

A lábaik és a szárnyaik is fertőzhetnek

A közkeletű vélekedés szerint évente egy kiló koszt meg kell ennünk ahhoz, hogy immunrendszerünk megfelelően működjön. Nem mindegy azonban, hogy ezek a baktériumok honnan származnak és mifélék. 

Nem véletlen az aggodalom, és nem is felesleges. A szakemberek szerint a legyek akár 200 különféle baktériumot is hordozhatnak a lábaikon és a szárnyaikon, több mint 65-féle betegséget vihetnek át az emberekre pusztán azzal, ha rászállnak a falatra, amit megenni készülünk.

A legyek egész másként táplálkoznak, mint a többi rovar
A legyek egész másként táplálkoznak, mint a többi rovararlindo71 / Getty Images Hungary

Nem ártalmatlan betegségek ezek. Egy 2022-ben készült kutatás során több mint száz házi legyet gyűjtöttek össze egy amerikai farm környékén, hogy megvizsgálják, mi mindent terjeszthetnek röptükben ezek a rovarok. Mint megállapították, apró lábaik és szárnyaik tele vannak az emberi egészséget befolyásoló, élelmiszerrel terjedő kórokozókkal. Köztük volt a szalmonella, az E. coli, a Staphylococcus aureus, a Bacillus cereus és a Bacillus subtilis baktérium is, szélsőséges eseteben azonban tífuszt, kolerát és a tuberkulózist is terjeszthetnek.

– Főúr, egy légy úszkál a levesemben!

– Na ne csinálja már, uram! A legyek nem is tudnak úszni!

Hogy mi történik pontosan, amikor a légy rászáll az ennivalóra, az a rovaron lévő baktériumok fajtájától függ leginkább, de számíthat az is, hol járt előtte és mennyi ideig tartózkodik az ételünkön a kellemetlen kis lény. Ha például szemétről vagy állati ürülékről száll az ételre, és percekig nem vesszük észre a jelenlétét, akkor valóban fennáll a lehetősége annak, hogy beszennyezi az ételt. Súlyos esetben még akár szalmonellát is okozhat.

A másik nagy probléma az, ha ő is kedvet kap az ebédünkhöz, erről a Redditen osztott meg nemrég egy felhasználó egy igen tanulságos videós animációt. 

How Flies Actually Eat Your Food
byu/JaswanthReddit ininterestingasfuck

A legyek ráhánynak az ételünkre

Mivel a legyeknek nincsenek fogaik és állkapcsuk, nem tudják szimplán elrágcsálni morzsánként az élelmet. Ehelyett ráköpnek egy adag enzimekben gazdag nyálat, hogy részben előemésszék az ételt, majd felszippantják azt ormányszerű szájszervükkel. Azaz: ráhánynak az ételünkre. És mivel a legyek életük jelentős részét különféle hulladékokon, rothadó növényzeten, romlott nyers húson és állati, illetve emberi ürüléken töltik, azt a sok kórokozót, ami mindezekben megtalálható, átviszik arra az ételre is, amit ők maguk kívánnak elfogyasztani.

A szakemberek szerint azonban nem kell túlzottan aggódnunk, azt az ennivalót megehetjük, amiről gyorsan elzavarjuk a legyet. Ám ha nem tudjuk, mennyi időt töltött korábban rajta, azaz nem láttuk, hogy mikor szállt rá, jobban járunk, ha nem esszük meg, vagy legalább levágjuk a légy által érintett darabkáját.

Ha érdekel, mi az, amit semmiképp nem javasolnak anélkül elfogyasztani a kutatók, hogy megmosnád előtte, ide kattintva elolvashatod. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek