Nálunk a hetvenes években tulajdonképpen reklámfogásként indult, hogy a legszebb ajándék a könyv, de 1976-ra már érezhetővé vált a könyvesboltok forgalmán, hogy az ajándékvásárlók is így gondolják. Ennek az évnek az egyik slágere például az Ablak-Zsiráf volt, tudjuk meg a Hajdú-Bihari Naplóból. De persze mindig is fontos szempont volt a praktikum is: ki gondolná, hogy már 1969-től jelen vannak az ajándékutalványok az életünkben.
Némi áttekintés után 5 ajándéktippet adunk annak szellemében, hogy a praktikum mellett vannak egyéb fontos szempontok is.
Kis ajándéktörténelem: ezek voltak nálunk népszerűek annak idején
A Népszabadság 1975-ben harmincegy éves visszatekintésben veszi sorra a népszerű ajándékokat, a háború után például nem meglepő módon a ruhaneműk voltak a legkelendőbbek, külön kiemeli az írás 1946-ban a 43 forintos inget, és hozzáteszi, hogy azért is a ruhákat vették inkább az emberek, mert a játékokat 100-200 százalékos haszonkulccsal próbálták a kereskedők értékesíteni.
Míg 1946-ban a babafej volt a sláger, 1955-ben már a fémből készült búgócsiga, de sokan keresték a lemezjátszókat és a magnetofonkészülékeket. 1957-ben sokan vásároltak az 1400 forintos vietnámi antik ezüstgarnitúrából, 1959-ben már rengeteg társasjátékot adtak el a boltokban, a 60-as években jött a mosógép, a fridzsider és a televízió nagy korszaka, 1961-ben brutális mennyiségű kávéfőző is a háztartásokba került. 1963-tól érzékelhető, hogy a karácsonyt már nem feltétlenül otthon töltik az emberek, vagyis talán megjelent az élmény mint ajándék.
1965-ben verhetetlen volt a színes nejloning, 1969-ben pedig már az ajándékutalványokat dicsérik a vevők, nagyon praktikusnak gondolva ezt a módját az örömszerzésnek. A 70-es évek elején nagyot mennek a keleti szőnyegek és a nyugati kozmetikai cikkek, utóbbiak sikere a Népszabadság-cikk szerzőjének azért is fáj, mert a magyar termékek is vannak olyan jó minőségűek.
Üde színfolt a palettán: 1971-ben egy papírboltban egy 125 forintos aktnaptár volt a legnépszerűbb ezüstvasárnap táján, számolt be az Észak-Magyarország tudósítója. Tegyük hozzá, hogy neves festőművészek aktképei örvendeztették meg a naptárok potenciális tulajdonosait.
Ajándékok, melyek az egész világot meghódították
Ha egy kicsit tágabb kontextusban, világviszonylatban nézzük az ajándéktrendeket, akkor a jojó és a legó után az 50-es évektől a Barbie és Sindy babák hódítottak, a 60-as években megjelentek a játék konyhák, a 70-es évektől pedig a Star Wars-filmekkel kapcsolatos kincsek. A 80-as években aztán felkerültünk a világtérképre, hiszen a Rubik-kocka nem csak nálunk aratott óriási sikert. A 90-es évektől viszont már mindent letarolnak az elektronikus kütyük, játékok, egy-két kivétellel (Furby, Tini Nindzsák), miközben azért a klasszikusok is népszerűek maradnak (Hungry Hippos).
Egy nemrégiben készített amerikai közvélemény-kutatásban toronymagasan a pénz és az utalványok nyertek, amikor meg kellett jelölniük az alanyoknak, hogy milyen karácsonyi ajándékra vágynak leginkább.
5 ajándéktipp az élményszerzés jegyében
Mi most ennél sokkal fantáziadúsabb és tartalmasabb ajándéktippeket adunk:
1. A Broadway Entertainment Group nagy sikerű produkciója, Antoine de Saint-Exupéry azonos című regénye alapján készült A kis herceg Budapesten is megtekinthető az Erkel Színházban, miután Párizsban és Sydney-ben is telt házzal játszották, a Brodwayn pedig egy teljes szezonban műsoron volt. Érdemes megvenni most a jegyeket, mert összesen hét előadás lesz az Erkelben 2024. február 14. és 18. között. A kortárs tánc és újcirkusz elemeit vegyítő műsorban egy francia nyelvű narrátor és magyar nyelvű feliratok segítségével követhetjük a táncos és akrobatikus elemekkel bemutatott történetet, az 5 évnél fiatalabbak a felnőtt kísérőik öléből ingyen tekinthetik meg az előadást.
Jegyek erre a linkre kattintva vásárolhatók.
2. Az Apaépítő – Apa+én programokat lelkes apukák indították el 2018-ban. A hétvégéket és az egynapos programokat alaposan előkészítik, hogy apának és gyermekének csak játszani, nevetni, együtt lenni, közös kalandokat gyűjteni kelljen. Egy-egy hétvégére 15-20 apuka és ugyanannyi gyermek gyűlik össze, a programokat képzett trénerek, pedagógusok vezetik. Lesz például Mágusfesztivál és Varázsló Gála, de lézercsatázni és via ferratázni is lehet. Sőt, ha nem tudsz dönteni, ajándékutalvánnyal is áthidalható a dilemma.
Bővebben ide kattintvatalálhatsz információt.
3. A budapesti állatkert hagyományteremtő módon, több mint 20 évvel ezelőtt indította be örökbefogadási programját. Természetesen az állatkák több okból nem vihetők haza… De a hivatalos ügyintézés gyors lebonyolítása után olyan különleges esemény részesei is lehetnek az örökbefogadók, mint az Állatkerti Nevelőszülők Találkozója, ahol az örökbe fogadott állat gondozójával beszélgethetnek a kedvencük hogylétéről, mindennapjairól. Erre az eseményre díjmentes a belépés.
További információkat itt találhatsz.
4. A Budapest Park 2024. május 23-án újból műsorra tűzi a koncert és a színház fúziójából létrejött, nagy sikerű műsort, a Csinibaba Táncdalfesztivált. A korábbi résztvevők mellett, még több katonás színésszel, új énekesekkel, illetve extra dalokkal készülnek. Ha lemaradsz erről az eseményről, a helyszín számtalan egyéb színvonalas koncerttel vár, még ajándékutalványt is vehetsz.
Ezen a linken böngészhetsz a Park programjai között.
5. Ha esetleg otthon maradnál, de közös élményre vágysz, vagy ilyen örömökben részesítenéd szeretteidet, ismerőseidet, akkor a társasjátékok végtelen kínálatában is böngészhetsz, amiben például ide kattintva nyújtanak segítséget gyakorlott felhasználók. Illetve ezen a linken megnézheted a 2023-as év díjazott társasjátékait.
Vannak, akiknek évről évre nehézséget jelent a karácsony megünneplése és az ajándékozás, az alábbi cikkünkben róluk olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés