Nálunk szerencsére nem olyan kritikus a helyzet, mint a világ legszennyezettebb városaiban, például Jakartában, de sajnos nekünk is van panaszkodnivalónk. Noha az új évben jó hírek érkeztek, az elmúlt hetek levegőszennyezettségi adatai nem túl megnyugtatóak.
Ezért kell a jó levegő
A levegő megfelelő minősége azért különösen fontos, mert a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) tájékoztatása szerint egy ember naponta nagyjából 14–22 ezer liter levegőt lélegzik be. Döbbenetes adat:
Magyarországon évente 8–12 ezer ember hal meg idő előtt a légszennyezettséghez köthető betegségek következtében, a szennyezett területen élők élete pedig 6–18 hónappal rövidül meg.
A levegő szennyezettségéért a hulladékégetés, a közlekedés és a helytelen lakossági tüzelés tehető felelőssé. Utóbbiról korábban Bass László szociológus-szegénységkutatóval is beszélgettünk a magyarországi szegénységről készült interjúnkban, amelyben elmondta: a létminimum alatt élők az infláció miatti duplájára nőtt tűzifaár miatt a kályhákba többnyire rongyokat dobnak, és mindent elégetnek, amit tudnak.
Sokan gallyakkal, lopott fával fűtenek, de van olyan is, aki a szomszédos település üresen maradt, romos házainak ablakait veszi ki és viszi haza.
Noha, mint mondta, a szennyezett környezet egészségromboló hatásai a gyerekeknél még nem annyira szembetűnőek, mint a felnőtteknél, de a fűtési körülmények és a penészesedés miatti különféle légúti betegségek – például az asztma vagy allergia nagyobb arányú előfordulása – már az óvodásoknál és iskolásoknál is megfigyelhető.
Ennyire veszélyes a légszennyezés
Noha mindig arról beszélünk, hogy bizonyos betegségek és környezeti ártalmak nagyobb kockázatot jelentenek egyes emberekre, addig a légszennyezettség kapcsán elmondhatjuk, hogy az mindenkire veszélyes lehet.
A babát váró nőkre azért, mert növeli a koraszülés esélyeit, emellett az újszülött kisebb súllyal születhet.
A gyerekek számára azért kockázatos, mert rövid távon köhögést és nehézlégzést okozhat, a hosszú távú veszélyei között azonban ott lehet az asztma, a tüdőkapacitás csökkenése, a tüdőfunkció nem megfelelő fejlődése, és befolyásolhatja az idegrendszer fejlődését, tanulási nehézségeket és viselkedési problémákat okozva.
A felnőtteket és az időseket sem kíméli
A légszennyezettség a felnőttek és az idősek szervezetére is óriási csapást mérhet, elég csak a rövid távú hatásait megismerni. Ezek lehetnek többek között a nehézlégzés és a köhögés, a stroke és az infarktus kockázatának növekedése, az asztma és a hörghurut tüneteinek súlyosbodása,
emellett növelheti a légúti fertőzések kialakulásának esélyeit, és szívritmuszavart is okozhat.
A hosszú távú következmények sem szívderítőek, sőt! A légszennyezettség ugyanis olyan súlyos betegségekért tehető akár felelőssé, mint az asztma, a krónikus hörghurut és a COPD, de ezek mellett növelheti a cukorbetegség és a tüdőrák kialakulásának kockázatát is, sőt érszűkületet is okozhat, az időseknél pedig még a demencia kialakulását is meggyorsíthatja.
Itt tudjuk nyomon követni
Ha szeretnéd naprakészen tudni, hogy a légszennyezettség milyen egészségügyi kockázatot jelent, a naponta frissülő Levegőhigiénés Index hasznos információval szolgálhat. Ez alapján nyomon követheted, hol elfogadható, kifogásolható, egészségtelen vagy veszélyes a levegő minősége. Emellett az NNK oldalán tájékozódhatsz arról is, mikor milyen óvintézkedéseket kell megtenned az egészséged érdekében.
Ha a témában szeretnél még más cikket is elolvasni, ajánljuk figyelmedbe azokat a városokat is, amelyekben eltűnhet a szaglásunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés