Ezzel a 8 remek trükkel fordíthatod vissza a téli köröm-, haj- és bőrkárosodást

GettyImages-1184909419

Az immunrendszer támogatása különösen fontos ebben az időszakban. Lássuk a legjobb téli tippeket a szép körömért, csillogó hajért és gyönyörű bőrért.

A vitaminpótlás télen is épp annyira ajánlott, mint az év bármely időszakában: ha jó vagy benne, azt a hajad, a körmöd és a bőröd is meghálálja majd.

A hideg időszakban érdemes nagyobb mennyiségű vitamint bevinni a szervezetünkbe, hogy elkerüljük a megfázást. A zöldségek és gyümölcsök mellett kifejezetten javasolt az étrend-kiegészítők fogyasztása, amelyekkel biztosíthatjuk a szervezet számára szükséges napi vitaminadagot. Fogyasszunk naponta legalább 2000 milligramm C-vitamint és 2000 NE D-vitamint. És van itt még néhány szuper tanács, amit legkésőbb idén télen érdemes megfogadnod.

Így lesz télen is szép a haj, a bőr és a köröm

Rengeteg dolog van, amit szeretni lehet a télben, de az, ahogyan tönkreteszi a bőrünket és a tincseinket, nem tartozik ezek közé. Hacsak nem vagy olyan szerencsés, hogy állandóan meleg éghajlaton élsz, akkor sajnos pontosan tudod, miről beszélünk.

Mindannyian tudjuk, mire számíthatunk ebben az évben is: kiszáradt, feszülő bőr, repedezett ajkak, törékeny körmök és olyan haj, amelyet látva az ember úgy érzi, nagy szüksége van egy nyaralásra egy trópusi szigetre.

És hogy mi áll a rémes tünetek mögött?

Kezdetnek a levegő páratartalmának hiánya, ami kiszárítja bőrünket. Ám a hideg időjárás miatt olyan szokásokba is belezuhanhatunk, amelyek nem tesznek jót a télen egyébként sem a legjobban szuperáló testünknek. 

Dr. Nada Elbuluk bőrgyógyász ugyanakkor zseniális tippekkel szolgált a nedvesség visszatartására és a szépségünkön esett csorba kiküszöbölésére.

Legyen rövid a zuhany

Igen, a forró víz jólesik, és ki ne szeretné a jó meleg, 20 perces zuhanyzást? Nos, lehet, hogy a bőröd például nem annyira. Dr. Elbuluk szerint a hosszú zuhanyozás kiszárítja a bőrt, és a szakértő azt javasolja, hogy 5-10 percig mosakodjunk meleg, de ne forró vízben. Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (AAD) szerint, ha valaki hosszabb ideig áll a zuhany alatt, a bőre egyre jobban kiszáradhat. A forró víz gyorsabban eltávolítja bőrről az olajokat, mint a meleg vagy langyos víz.

Okosan hidratálj!

A hidratálókrém feladata, hogy a bőr felszínén megakadályozza a víz kiszivárgását. Szárazabb környezetben (például télen) a bőr gyorsabban veszít nedvességéből, ezért nagyon fontos, hogy megfelelően és következetesen hidratáljunk.

Dr. Elbuluk véleménye sem más: „Győződj meg arról, hogy igazán jó krémet használsz. Télen jobban szeretem a krémeket, mint a testápolókat. A lotionok általában könnyebben, ám a krémek egy kicsit sűrűbbek, így jobban hidratálnak.”

Az időzítés is fontos. „Az embereknek hidratálniuk kell, de nem mindegy, mikor.

Közvetlenül azután érdemes, hogy befejezték a zuhanyzást, és a bőrük még nedves”

– javasolja dr. Elbuluk. „A bőröd szeretné ezt a nedvességet magába zárni, ezért fontos ilyenkor cselekedni.”

A viszketés is lehet a bőrszárazság oka, de a körömnek és a hajnak sem jó a hideg
A viszketés is lehet a bőrszárazság oka, de a körömnek és a hajnak sem jó a hidegPonyWang / Getty Images Hungary

Kerüld el a kíméletlenül tisztító szappanokat

Erős szappanok vagy mosószerek használata szintén eltávolíthatja az olajat a bőrünkről, kiszárítva azt, mondja a szakember. Mindenki legyen óvatos az alkoholt vagy illatanyagokat tartalmazó termékekkel, például dezodorral vagy antibakteriális szappanokkal.

Ezek helyett inkább keress olyan bőrápoló termékeket, amelyek hidratálószereket vagy hozzáadott olajokat és zsírokat tartalmaznak.

Minél gyengédebb, annál jobb a bőrnek, főleg télen.

Kenj rá egy kis rá vazelint

Túlságosan gyakori téli panasz a törékeny vagy töredezett körmök jelensége.

„Egyszerű például vazelint bőrpuhítóként használni. Ezt bátran használhatjuk a kezünkön úgy, mint egy krémet, a körmök környékét sem kímélve”

 – hangsúlyozta a szakember.

A vazelin hatékonyan gyógyítja a repedezett ajkakat is. A doktor azt javasolja, hogy lefekvés előtt használd balzsamként, mivel a sűrű, zsíros állaga kissé nehezen viselhető napközben.

Gondold át a kézmosást

Dr. Elbuluk hozzáteszi, hogy a nagyon erős, hosszú ideig tartó kézmosás a körmök túlzott kiszáradásához vezethet. Ezért ha legközelebb kezet mosol, ügyelj arra, hogy utána kend be jó minőségű hidratálókrémmel a kezed.

Kevesebb sampon is elég

Ugyanazok a tényezők, amelyek kiszárítják a bőrt, hatással lehetnek a hajra is, nevezetesen a forró víz és a túlmosás bizony továbbra is ellenségeink.

És bár a fenti tippek segíthetnek megszelídíteni a tincseinket télen, dr. Elbuluk azt mondja, egyre gyakrabban tapasztalja, hogy a betegek sokszor kérdezik a száraz fejbőrről, amely általában hámlásban vagy viszketésben nyilvánul meg.

Segítségül a doktor következőket mondja: „A mosás gyakoriságának csökkentése segíthet, mert minél több forró víz éri a fejbőrt, az annál jobban kiszárad. A ritkább hajmosás enyhíti a száraz érzetet.”

A kondicionáláson legyen egy kicsit nagyobb hangsúly

A szakember azt javasolja, hogy minden hajmosás után használjunk kondicionálót. A kondicionáló segít javítani a sérült haj megjelenését, és növeli a haj erősségét. Ezenfelül segít csökkenteni a haj statikus elektromosságát is.

Kevesebb kezelés is elég

Bármennyire is szeretjük az ombre színezést és a legújabb kezeléseket, a hajban sok beavatkozás károkat okozhat. A túlzott hajkezelések, a mindennapi hajszárítás vagy a több eljárással járó hajfestés a télies időjárással párosulva kettős katasztrófa a hajkoronánk számára.

A száraz bőr tipikusan téli jelenség
A száraz bőr tipikusan téli jelenségIldar Abulkhanov / Getty Images Hungary

Dr. Elbuluk ezt vallja: „Próbáld meg csökkenteni a hőhatások gyakoriságát, a festékexpozíciót, hogy a haj ne legyen száraz, törékeny vagy töredezett.”

Ha pedig erőfeszítéseid ellenére úgy találod, hogy bőröd, hajad vagy körmeid állapota sem javul, keresd fel bőrgyógyászod.

Akkor is keress fel orvost, ha az alábbi tünetek bármelyikét tapasztalod:

  • tartós viszketés
  • kiütés
  • vörös, hámló, repedezett bőr
  • nyílt sebek 
  • kis piros dudorok, amelyekből karcoláskor folyadék szivároghat
  • piros-barnásszürke foltok

Ezek a téli ekcéma (szezonális túlzott szárazság télen) jelei lehetnek. Az erre jó védőkrémek gyakran tartalmaznak olyan összetevőket, amelyek segítenek helyreállítani a bőr felső rétegét. Azok pedig, akik bizonyos területeken, például kézen vagy lábon hámlást és hámlást tapasztalnak, keressenek olyan összetevőket, mint a tejsav, ami segít megszabadulni az elhalt bőrrétegtől, miközben hidratál is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek