Mindennap csinálod, és tönkreteszed vele az agyadat: mutatjuk, miről kéne leszokni

GettyImages-1279693283
Olvasási idő kb. 5 perc

Léteznek olyan tevékenységek és élelmiszerek, melyek köztudottan ártanak az agynak, és minden bizonnyal nem szorul különösebb magyarázatra, hogy a súlyos lerészegedések, a gyorsételek, a finomított szénhidrát vagy épp a mozgásszegény életmód és az ingerszegény környezet mind-mind negatív hatással van rá. De vajon mik vannak még ezeken kívül?

A tudósok nem álltak meg a nyilvánvaló tényeknél: néhány olyan dolognak is kiderítették már az agykárosító tulajdonságát, amelyekről elsőre nem is sejtené az ember. Bár a felsoroltak közül némelyikről soha nem gondoltuk volna, meglepően logikus bizonyítékokkal támasztották alá.

8 meglepő szokás, amely károsítja az agy egészségét

Mindannyian éles elméjűek szeretnénk lenni és maradni az évek múltával is. Ám az egészségtelen döntések és akár nem is szándékos félrelépések megzavarhatják az agy egészségét.

Rahul Jandial idegsebész-tudós megosztotta azokat a káros szokásokat, amelyek hátráltatják az agytevékenységet – lássuk a legfontosabbakat!

1. Ha egész nap ülsz

Az egész napos ülés káros az általános egészségi állapotra, és ezalól az agyad sem kivétel.

„Az ülés inaktivitás, az inaktivitás pedig rossz az agynak”

– foglalta össze a lehető legrövidebben dr. Jandial.

Ennek az az oka, hogy a mozgás „nyitva tartja az agyartériákat, lehetővé téve, hogy a kényes neuronok tápláló vérrel öntözve maradjanak”. Más szóval, a fizikai aktivitás fokozza a véráramlást, és oxigént és alapvető tápanyagokat szállít az agyba.

Ezenkívül javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt, amelyek egyaránt jótékony hatással vannak az agy egészségére. Tehát, ha valaki sokat ül a fenekén, az agya nem élvezi a lehetséges előnyöket.

Megoldásképp egyszerűen mozogj többet és ülj kevesebbet. Az aktuális irányelvek szerint a felnőtteknek hetente legalább 150 percet közepes intenzitású vagy heti 75 percet erős intenzitású aerob fizikai aktivitással kell tölteniük.

Ha ez soknak hangzik, tartsd szem előtt ezt: bármilyen fizikai tevékenység jobb, mint a semmi. Még a kis mozgással töltött szünetek is összeadódnak a nap folyamán.

2. Ha antiszociális vagy

„Míg egyesek boldogulnak a magányban, a legtöbben nem” – folytatta dr. Jandial.

„A magány összefügg a depresszióval.”

És a kognitív hanyatlásban is szerepet játszhat.

Legyél minél többet közösségben: találkozz szeretteiddel, jelentkezz önkéntesnek, vagy vegyél részt egy tanfolyamon.

3. Ha hangos zenét hallgatsz

A kutatók megjegyezték, hogy a zaj által kiváltott halláskárosodás befolyásolhatja a beszédhangok agy általi felismerését.

Bár ezt a kutatást állatokon végezték, fontos következményei lehetnek az emberekre nézve is. Ennek az az oka, hogy az idő múlásával kialakuló halláscsökkenés összefüggésbe hozható a demenciával.

Te is bűnös vagy ezekben?
Te is bűnös vagy ezekben?DebbiSmirnoff / Getty Images Hungary

A 70 dBA-ig terjedő hangok általában biztonságosnak tekinthetők, míg a 85 dBA-t meghaladó hangok idővel nagyobb valószínűséggel károsítják a hallást. 

4. Ha nem alszol eleget

Ha nem pihensz eleget, az megterheli az agyadat.

Egy 2018. szeptemberi kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a kognitív teljesítmény – beleértve a memóriát, az érvelést, a problémamegoldó és a kommunikációs készségeket – károsodik azoknál az embereknél, akik általában hét óránál kevesebbet vagy nyolc óránál többet alszanak éjszakánként.

Tedd az alvást prioritássá. Tarts következetes lefekvésidőt, és hagyd figyelmen kívül a zavaró tényezőket. A rendszeres testmozgás, a mély légzés és a meditáció szintén javíthatja az alvás minőségét.

5. Ha dohányzol

A ráktól a szív- és tüdőbetegségekig a dohányzás gyakorlatilag a test minden szervét tönkreteszi. Igen, az agyat is.

„A dohányzás károsítja az erek nyálkahártyáját, és szűkülethez vezethet, ami csökkentheti az agy véráramlását”

– emelte ki dr. Jandial.

Soha nem késő megszabadulni egy egészségtelen szokástól.

6. Ha túl sok cukrot fogyasztasz

A Harvard Medical School szerint az állatokon végzett kutatások összefüggést mutatnak ki a cukorfogyasztás és a sejtek öregedése, valamint a memória és a kogníció hiányosságai között.

Az embereknél pedig jól látható a túlzott cukor következménye a cukorbetegek agyában. A Harvard Medical School szerint a magas vércukorszint befolyásolhatja az agy funkcionális kapcsolatait, összehúzhatja az agyat, vagy kisérbetegséget okozhat, ami gátolja az agy véráramlását, ami pedig kognitív nehézségekhez vezet.

7. Ha túl sok nátriumot viszel be

A túlzott nátriumfogyasztás olyan egészségügyi problémákat hozhat magával, mint a magas vérnyomás. Egy 2014. júniusi neurológiai tanulmány szerint a krónikus magas vérnyomás hatásai közé tartozik az agy véráramlásának csökkenése, ami az agyat sebezhetőbbé teszi az atrófiával és a kognitív károsodásokkal szemben.

Fogd vissza a magas nátriumtartalmú ételek fogyasztását, és figyelj egy kicsit jobban az élelmiszerek címkéire. A 14 év felettiek számára a napi 1500 milligramm megfelelő nátriumbevitelnek számít.

8. Ha túl sok alkoholt fogyasztasz

A gyakori happy hourok szokása hátráltathatja agyad egészségét. Az olyan átmeneti hatások mellett, mint a homályos látás, a beszédzavar és a lelassult reakcióidő, a bőséges alkoholfogyasztás növelheti a súlyosabb, tartósabb agyi elváltozások kialakulásának kockázatát.

Valójában a hosszú távú alkoholfogyasztás zsugoríthatja az agyat, és hiányosságokat okozhat az agy fehérállományában, azokban a rostokban, amelyek fontos információkat szállítanak.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek