Sok esetben egy kapcsolat nem a szakítással ér véget, hanem már jóval azelőtt elkezdődik az érzelmi eltávolodás és leválás a másikról. Nem úgy vagyunk már együtt a társunkkal, mint korábban, nem érezzük már azt a lángoló szenvedélyt, mint azelőtt, felmerülhet bennünk, hogy talán nem is vele képzeljük el a jövőnket. Milyen jelekből vehetjük észre, hogy valami nem stimmel a kapcsolatunkkal?
#1 Kevesebbet beszélgettek.
Egy kapcsolat egyik legjobb fokmérője a tagok közötti intimitás mértéke, vagyis hogy mennyire szívesen osztanak meg és hallgatnak történeteket egymásról a pár tagjai. Optimális esetben a partnerünk az, akivel megbeszélhetjük azokat a dolgokat, amik foglalkoztatnak minket. Még ha nem is mindent,
fontos, hogy a legtöbb dolgot meg tudjuk osztani egymással.
Ha ez nincs így, és inkább mások társaságát keressük, másokhoz fordulunk, másokat avatunk be az életünkbe, az az érzelmi eltávolodás és az elhidegülés első jele lehet.
#2 Egyáltalán nem vagy csak alig töltötök együtt időt.
Párterapeuták szerint az igazán tartós kapcsolatok azok, amelyekben vannak olyan közös élmények, amelyek összekötik a tagokat. Ha ezek a közös élmények eltűnnek, elkezd kihűlni a kapcsolat. Hosszú évek óta együtt élő párok bevallása szerint
a közös örömteli élmények azok, amelyek aztán a kihívásokkal tarkított időszakban is kapaszkodót jelenthetnek,
és emlékeztetnek arra, hogy miért is esett a választásunk évekkel ezelőtt a másikra. Ezeknek az összetartozást segítő élményeknek a jelentősége nem múlik el, így ha szeretnénk megelőzni a kapcsolat kihűlését, fontos, hogy szánjunk minőségi időt egymásra.
#3 Kevesebbet vagy egyáltalán nem szexeltek.
A szex minősége és mennyisége sok esetben visszatükrözi egy adott kapcsolat állapotát. Persze a libidó mértéke és a szex iránti igény függ az egyéni tényezőktől és élethelyzettől is, azonban, ha ebben változás áll be (hirtelen lecsökken vagy teljesen megszűnik), arra mindenképp érdemes nagyobb figyelmet fordítanunk. De ugyanilyen intő jel lehet a testi érintés, az ölelés vagy a csók elmaradása.
#4 Magányosnak érzitek magatokat együtt is.
Amíg két ember között alapvetően minden rendben, addig az együtt töltött idő és a közös élmények feltöltenek. Ilyenkor azt érezhetjük, hogy mindegy, mit csinálunk, a lényeg, hogy együtt vagyunk. Azonban, ha már elkezdődött a testi és az érzelmi eltávolodás is, az együttlétek feszültségkeltővé, szorongatóvá válhatnak. Azon kaphatjuk magunkat, hogy szívesebben lennénk bárhol máshol, és bárki mással, mint a saját párunkkal.
#5 Nincs már közös jövőképetek.
Amíg egy pár egyetért abban, hogy merre haladnak közösen, addig jöhet bármilyen akadály, tudják, hogy közös a cél, és egy felé tartanak.
Amint az elképzeléseik a jövőről elkezdenek elválni, ott kezdődnek a problémák.
Ha a jövőbeli terveinkben nem szerepel a másik, sőt, könnyebben képzeljük el magunkat a másik nélkül, abban a kapcsolatban kétségkívül komoly gondok vannak.
#6 Sokat vitatkoztok.
Konfliktusok és viták minden kapcsolatban előfordulnak, azonban nagyon nem mindegy, hogy min és hogyan vitatkozunk. Ha két ember között már megjelent a szakadék, akkor az ebből fakadó feszültség apró-cseprő dolgokon berobbanó vitákban manifesztálódhat. Ha már az apróságokon is összekaptok, és a vitákat nem tudjátok megfelelően kezelni, az tovább tágítja a kettőtök közt tátongó szakadékot.
Természetesen ezek a jelek időszakosan bármely kapcsolatban előfordulhatnak, és nem jelentik törvényszerűen egy párkapcsolat végét. Azonban, ha ezek közül többet tapasztalunk (akár tartósan is), akkor mindenképp hasznos elgondolkodunk azon, hogy a megfelelő ember mellett vagyunk-e, valamint érdemes akár elkezdeni dolgozni a kapcsolaton a megfelelő szakember bevonásával.
A cikk szerzőjéről
Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés