„Mindig bele szoktam nézni a partnereim telefonjába, és olyasmiket találok, amik felzaklatnak. Mit tegyek?”

Vermes Nikolett
GettyImages-1164608072
Olvasási idő kb. 5 perc

Mentegetőzés, jogos kíváncsiság vagy erkölcstelen kutakodás? Gyakorlatilag akármelyik előfordulhat egy párkapcsolatban, de nem mindegy, hogyan jut el idáig a partner, és milyen következményekkel jár a bizalmatlanság. A párterapeuta válaszol.

Az internet közösségi felületei között találunk olyat, ahol kikérhetjük mások véleményét aktuális helyzetünkkel, érzéseinkkel, cselekedeteink jogosságával és következményeivel kapcsolatban. Az egyik visszatérő téma, amikor valaki belenéz a párja telefonjába, és ha valamit talál benne, ami rosszul érinti, tanácsot kér (ahogy a címben idézett egyedülálló anya is). Az esetek jelentős részében megcsalással kapcsolatos üzenetekre bukkan a kutakodó, de az expartnerrel való ártatlan üzenetváltástól a kinézetére tett bántó megjegyzésen át (mint abban a nemrég történt esetben, amikor egy nő a férje telefonjában azt találta, hogy a férfi csúnyának nevezte egy baráti beszélgetésben) a beteges, törvénybe ütköző cselekményekig bármi előfordulhat.

Eltitkolt információ utáni kutakodás

A telefonban, táskában vagy szekrényben a párkapcsolat minden szakaszában találhatunk rejtett információkat, akár egy hónapja, öt éve vagy húsz éve tart a románc. „Kutakodásnak azt nevezzük, amikor olyan információt akarunk megtudni a másikról, amit ő eddig nem akart elmondani, vagy szeretné eltitkolni” – mondja Jánosi Valéria, mentálhigiénés szakember, coach, majd megjegyzi, nem érdemes elfelejteni azt sem, hogy milyen indokkal kutakodunk. Amikor valaki furcsán viselkedik, zavaros jeleket ad, természetes, hogy ezzel felkelti kedvese kíváncsiságát. A gond akkor kezdődik, amikor a másik fél nem ad okot a fürkészésre, a nyughatatlanság viszont ekkor is fennáll.

Biztos jó ötlet belenézni a másik telefonjába?

A párkapcsolat kezdetén gyakrabban merülhet fel a kutakodás, mivel ilyenkor még kevésbé ismerjük a másikat, azonban ekkor a legveszélyesebb is, hiszen az épülő bizalmat ezredmásodperc alatt képes lerombolni. „A keresgéléssel átgázolunk a másik határain, amikor megpróbálunk szétnézni privát szférájában. Ezzel pedig megsértjük az éppen kialakuló bizalmat” – magyarázza a szakember, majd hozzáteszi, a lebukás veszélye minden pillanatban ott van.

„Amikor valakit rajtakap a partnere, amint éppen turkál a cuccai, levelei között, joggal aggódhat. Azt sem tartom kizártnak, hogy mindennek szakítás lehet a vége.”

De akkor sem dőlhet hátra a nyomozó fél, amikor titokban marad tette. Akár fény derül a kutakodásra, akár nem, a kapcsolatba vetett remény ettől függetlenül sérül. Ha talál valamit, ha nem. Hogy melyik kellemetlenebb, azon nem érdemes vitatkozni, viszont már nehezebb kérdés, hogy mit tehetünk, amikor megszólal a lelkiismeret. „Persze, lehet azt hazudni, hogy éppen felugrott a csetablak, és megláttunk egy furcsa üzenetet, viszont ez nem változtat semmin. Ezek után a másik mindent el fog követni annak érdekében, hogy még jobban elzárjon előlünk bizonyos információkat.” Ilyenkor indul az ördögi kör, hiszen a látványos rejtegetés csak még több kutakodásra ad okot. 

A bizalom elvesztése a stabil embereket is megviseli
A bizalom elvesztése a stabil embereket is megviseliGettyImages

Amikor indokolt a kutakodás 

Az oda-vissza játszmákkal elkezdődik egy olyan mélyrepülés, amit szinte lehetetlen megállítani. Bizonytalanságokkal, titkokkal és konfliktusokkal terhelt kapcsolatra pedig senki sem vágyik. De van felmentés! A párkapcsolati szakértő szerint

abban az esetben indokolt lehet a kutakodás, amikor hosszú idő után úgy érezzük, partnerünk bajban van.

Ilyenkor az elővigyázatosság leple alatt többet adhat a kíváncsiság, mint amennyit elvehet. Ennek ellenére a szimatolás nem csap át erkölcsös cselekvésbe, csupán a megnyugtatás eszközeként használható, különösen abban a helyzetben, amikor a gyanakvó félnek előző kapcsolatában csalódnia kellett. Ebben az esetben nagyon fontos a kommunikáció, amelyben a felek megbeszélik a kutakodás miértjét és következményét. „Amikor úgy érezzük, hogy a másik olyan titkot rejteget, ami veszélyezteti a párkapcsolatot, akkor szerencsésebb meggyőződni arról, valójában mi áll a háttérben, de még ilyenkor sem javasolnám ezt a megoldást, hiszen a párbeszéd sokkal célravezetőbb lehet, és a bizalom sem sérül” – mondja a szakember.

Miért is csináljuk? 

A párkapcsolati tanácsadó mindenkit arra biztat, ha felmerül valakiben a kutakodás gondolata, esetleg már belenézett a másik telefonjába vagy fiókjába, tegye fel magának a következő kérdéseket: a partnerem viselkedik úgy, hogy képtelen vagyok megbízni benne? Hazudozik? Rajtakaptam korábban? Ha pedig a kapcsolat kezdetén nem megbízható a másik, van értelme folytatni? Ilyen alapokra akarok építkezni? Később mitől lenne jobb a viszonyunk? Ezeknek a megválaszolása segít rávilágítani a bizalmatlanság okára. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek