A legokosabb ember szinte mindig rosszul dolgozik: az IQ csapdája a munkahelyen

GettyImages-1129489551

A magas intelligencia kívánatos tulajdonság. Az okosabb emberek gazdagabbak, egészségesebbek, és nagyobb elégedettségről számolnak be, ezeket pedig mindenki szeretné elérni. Ám van egy helyzet, amikor hátránynak számít a magas IQ: a munkahelyen. Persze, ott is hasznát lehet venni, de sokkal több dologra kell figyelni, mint gondolnánk.

Az intelligencia fogalmáról a kutatók általában egyetértenek abban, hogy az legalább három összetevőből áll. Az első tényező a kikristályosodott tudás, a második a képlékeny intelligencia, a harmadik pedig az önkontroll és az érzelmek kezelése. Aki ebben a három kategóriában jól teljesít, az okosnak számít, ám ez visszaüthet.

Olyan intelligens – mégis mi a gond a munkahelyén?

A pszichológusok folyamatosan kutatják, hogy mi okozza az intelligens embereknél a teljesítményhiányt, és mely tényezők befolyásolják az intelligencia és bizonyos rosszabb munkahelyi eredmények közötti kapcsolatot.

Az okos emberek sokszor érzik azt, hogy túlképzettek egy-egy feladatra
Az okos emberek sokszor érzik azt, hogy túlképzettek egy-egy feladatraThomas Barwick / Getty Images Hungary

Azok az emberek, akiknek a lelkiismeretességük magasabb szinten van, általában precízek, kitartóak, rendezettek, pontosak, módszeresek és szorgalmasak. Egyenesen büszkék is a következetes teljesítményükre, jobban el tudják érni a személyes célokat. Ám meglepő módon az okosabb emberek általában kevésbé lelkiismeretesek.

Amikor egy-egy adott helyzet problémássá válik, a legokosabb emberek egyedül az intelligenciájukra hagyatkoznak, hogy átvészeljék a kihívást jelentő helyzeteket. Ezzel szemben az alacsonyabb IQ-val rendelkezők személyek a szabályok betartására és az elvárások teljesítésére támaszkodnak.

Így jobban eligazodjanak az élet nehéz helyzetei között. A lelkiismeretesebb emberek ráadásul korán kelnek, feltehetően azért, mert szeretik, ha több idejük van a dolgok elvégzésére.

Az introvertált és az extrovertált

Az introvertált személyek általában a magányból merítenek energiát, és szeretnek mindent átgondolni, mielőtt cselekszenek. Ezzel szemben az extrovertáltakat a külvilág halmozza el erővel. Itt a vizsgálati eredmények még bizonytalanok, de úgy tűnik, hogy az introvertált egyének általában magasabb intelligenciával rendelkeznek. Egy munkateljesítményt vizsgáló tanulmányban az introvertált vezetők jóval magasabb pontszámot értek el az intelligenciateszteken, mint extrovertált társaik. A magyarázat az, hogy az extrovertáltak nagyobb vonzerőre tesznek szert, és sikereket érnek el azáltal, hogy jól és magabiztosan kommunikálnak. Az introvertáltak viszont kevésbé nyitottak, mert az okosságukra hagyatkoznak, hogy sikeresek legyenek.

A vezetőknek is figyelni kell, hogy mit tud az alkalmazott
A vezetőknek is figyelni kell, hogy mit tud az alkalmazottgradyreese / Getty Images Hungary

Kontraproduktív munkaviselkedések: a magas IQ csapdája

A legtöbb intelligens ember pozitív önértékeléssel rendelkezik, és úgy érzi, hogy egyedi képességei és képzettsége alapján rendkívül hasznos a munkaadók számára. Ugyanakkor a magas intelligencia észlelése sajnos káros is lehet, megvetést szülhet a munkaadókkal szemben, főleg, ha valaki úgy érzi, hogy nem ismerik el a képességeit. 

Az okos emberek sokszor érzik azt, hogy túlképzettek egy-egy feladatra, és sértésnek veszik a rájuk bízott dolgokat, ha az képességeik alsó határát súrolja.

Ebben az esetben a munkaadóknak mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy meghallgassák az alkalmazottak véleményét, és a toborzás során teszteljék az egyéni önértékelést. Sajnos nem biztos, hogy mindig a legokosabb a legmegfelelőbb választás.

Tovább rontja a helyzetet, hogy azok, akik csak a tökéletességre összpontosítanak, gyakrabban esnek kétségbe. Félnek a hibáktól, és erősen negatív érzelmeket élnek át, amikor a dolgok nem a terveik szerint alakulnak. Sűrűbben érzik azt is, hogy depressziósak.

Azért van remény a magas intelligenciával rendelkező embernek a munkahelyükön?

Természetesen van. Az okosságnak döntő előnyei vannak a munkahelyen. Azok, akik magasabb pontszámot értek el az IQ- és az érzelmiintelligencia-mérések alapján, később égnek ki, kevésbé szoronganak a teljesítményük miatt és jobb a humorérzékük, mint az alacsonyabb pontszámot elérő társaiknak. Az okosabb emberek általában jobban megosztják egymás között a munkát – jobb a csapatszellem –, és segítséget nyújtanak, ha valakinek szüksége van rá. Még egy meglepő javaslat is született a szakemberektől: azt tanácsolják az okos embereknek, hogy többet káromkodjanak, bár ez se nem növeli, se nem csökkenti az IQ-t, de valamiért biztosan használ.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek