Idősödni jó is lehet: 6 meglepő, pozitív változás, amit csak a 40+-osok értenek

GettyImages-465537915
Olvasási idő kb. 7 perc

Ha lassítanál az öregedésen, jó, ha tudod, hogy a sport előnyei rád is érvényesek: a mozgás fiatalító hatással rendelkezik, ami nemcsak kívülről látszik meg, de önmagadon, saját erőnléteden is könnyen észreveheted a különbségeket. Ahhoz pedig, hogy a torna minél inkább megvédjen az időskor panaszaitól, érdemes már viszonylag fiatalon elkezdeni a tudatos mozgást.

Az edzések öregedésgátló hatását már viszonylag kevés mozgással is el lehet érni, így nem kell hetente hosszú-hosszú órákat áldoznod arra, hogy karbantartsd magadat. Már mindössze három 15 perces edzés is jelentőséggel bírhat, így heti 45-60 perc alatt komoly befolyást gyakorolhatsz az izmaid, a bőröd, a csontozatod és az ízületeid öregedésére. Az egészséges étkezésnek, sok vitaminnak és a rendszeres agytornának is fontos szerepe van az öregedés lassításában. 

De vajon tényleg minden csak rosszabb lesz a korral?

Korántsem – lássuk a gyarapodó évek legfontosabb előnyeit!

Az időskor előnyei: 6 pozitív változás

A látás talán egy kicsit homályosabb lesz, a memória kicsit ködösebb, ahogy az évek telnek. Tisztában vagyunk azzal, hogy testünk milyen negatív módon változhat az idő előrehaladtával. De nem minden tekintetben, akad néhány fontos előnye is.

1. Kevésbé fogsz izzadni

Az US National Library of Medicine szerint verejtékmirigyeink szerkezete változik az életkorral, így kevésbé izzadunk. A pozitívum nem csak az, hogy kevesebb az izzadságfolt. Mivel a hónalj alatt élő baktériumok az izzadságot kellemetlen szagú savakká alakítják, az izzadás mások számára is kevésbé lesz kiszagolható – mondja Tanya Kormeili, kaliforniai Santa Monica-i bőrgyógyász. Szóval, ha például a természetes dezodorok a múltban nem váltak be neked, érdemes lehet most még egy próbát adni nekik.

Csak egy dolgot tarts szem előtt: bár a kevesebb izzadás kellemes is lehet, ez azt is jelenti, hogy a test nem olyan hatékony a hűtés kérdésében - jegyzi meg dr. Kormeili. Ez most még fontosabbá teszi, hogy időskorban az ember lépéseket tegyen a túlmelegedés elkerülése érdekében.

És ez csak a 6 legfontosabb előnye az időskornak!
És ez csak a 6 legfontosabb előnye az időskornak!Halfpoint Images / Getty Images Hungary

2. A szezonális allergiák enyhülnek

Elmúlhat az a tüsszögés és viszketés, amely minden tavasszal óraműként fellángolt. Az Allergy Asthma & Immunology Research folyóiratban 2013 májusában publikált kutatás szerint a szezonális allergia aránya alacsonyabb az idősebb populációkban, mint a fiatalabbakban. És az egész évben előforduló allergénekre, például a poratkákra és a macskaszőrre adott reakciók is csökkennek.

Mindez a szervezet immunválaszában bekövetkezett változásokon múlik.

„Az allergiák abból erednek, hogy a páciens immunrendszere túlzottan reagál a különböző anyagokra, például a pormolekulákra, a fa virágporára, a gyompollenre és a fű pollenjére”

– magyarázza Paul B. Anthony, a Texas Health Presbyterian Hospital Allen és Texas geriátriai szakembere. 

„Egy idős ember immunrendszere nem reagál olyan jól – nem olyan élénk. Így kevésbé valószínű, hogy allergiás problémáink lesznek.”

Ez azt jelenti, hogy több időt tölthetsz majd kint anélkül, hogy bosszantó tünetek gyötörnének, és előfordulhat, hogy többé nem kell gyógyszert szedned az allergiák kezelésére.

3. Nincs több pattanás

A nők bőrének olajtermelő mirigyei általában lelassulnak a menopauza után, ami sokak számára kevesebb lehetőséget jelent az eltömődött pórusok és pattanások kialakulására. (A csökkenés kevésbé drámai a férfiak esetében, akiknél előfordulhat, hogy a 80-as éveikig nem csökken az olajtermelés.)

„Ez azt jelenti, hogy az egykor zsíros bőrű tinédzserek 60 éves korukra normál bőrűek lehetnek”

– emelte ki dr. Kormeili.

Ezenkívül kísérletezhetsz olyan bőrápoló termékekkel és kezelésekkel, amelyek a múltban túlságosan nehezek voltak számodra.

Másrészt a csökkent olajtermelés azt jelenti, hogy a normál bőr sokkal szárazabbá válhat az életkorral, mondja dr. Kormeili. Aminek nem kell feltétlenül negatívumnak lennie – tekints úgy az egészre, mint egy lehetőségre annak kapcsán, hogy egy új bőrápolási rutint kísérletezz ki.

4. Kevesebbszer fázol meg

A felnőttek évente átlagosan két-három alkalommal fáznak meg. Néhány anekdotikus forrás azonban azt állítja, hogy az idősebb felnőttek még ennél is kevesebbel számolhatnak. 

„Logikus lenne, hogy az idősek kevesebb megfázásban szenvedjenek, például a környezetnek való kisebb expozíció miatt”

– kezdi dr. Anthony.

Ha nyugdíjas vagy, és nem jársz mindennap dolgozni, és csak egy partnerrel vagy egyedül élsz, akkor valószínűleg kevesebb ember lesz a közeledben, akik nap mint nap köhögnek és szipognak. Ez pedig azt jelenti, hogy kisebb az esély a megfázásos vírus elkapására.

Ez nem azt jelenti, hogy az idős személy ne legyen óvatos, amikor másokkal tölti az időt. Mivel az immunrendszere nem olyan hatékony a betolakodók elleni küzdelemben, a megfázás nagyobb eséllyel okoz szövődményeket – állítja Anthony.

Több pozitív változás is jön a korral.

5. Az egykor gyötrő fejfájás ma már nem olyan nagy dolog

A Mayo Klinika szerint a migrén általában a 30-as éveiben éri el fájdalmas csúcsát. Ezt követően javulni kezd, különösen, ha az ember eléri az 50-es és 60-as éveit.

A Migraine Trust szerint a migrénes emberek 40 százaléka 65 éves korára kilábal az állapotból. És még ha továbbra is fejfájást tapasztalsz, jó eséllyel ritkábban fordul elő a roham, vagy kevésbé súlyos tüneteket okoz.

Úgy tűnik, hogy a csökkenés az idő előrehaladtával bekövetkező agyi strukturális változásoknak köszönhető – derül ki a Journal of Neuroscience folyóiratban 2015 áprilisában megjelent kutatásból. A nők esetében a hormonális tényezők is szerepet játszhatnak: Míg a migrén súlyosbodhat vagy felerősödhet a menopauzát megelőző években, a menstruáció teljes leállása után gyakran elmúlik.

6. Korán kelő leszel

Ha valaha is vágytál arra, hogy a napjaid legalább 35 órásak legyenek, hogy megvalósítsd mindazt, amit el akartál végezni, akkor jó, ha tudod, hogy ezek a napok idővel elérkeznek majd. A cirkadián ritmusban és a melatonintermelésben bekövetkezett változások azt hozzák magukkal, hogy ahogy öregszel, úgy valószínűbb, hogy este korábbi időpontban leszel álmos.

Az alvás pedig sokkal nyugodtabb lehet, különösen, amikor egyre mélyebbre kerülsz aranyéveidben. A SLEEP folyóiratban 2012 márciusában megjelent tanulmány, amely mintegy 150 000 felnőttet vizsgált, megállapította, hogy a 80-as éveikben járó embereknek volt a legkevesebb panaszuk éjszakai zavarokra vagy napközbeni fáradtságra.

Ennek ellenére érdemes megjegyezni, hogy a korai ébredés néha alvászavar jele lehet. „Ez a depresszió tünete is lehet” – mutat rá dr. Anthony. Tehát, ha valaki éjszaka több alvászavart észlel, és még mindig fáradt, amikor reggel felébred, beszéljen orvosával.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek