Végre a hosszú szürkeség után megérkezett a tavasz, és vele együtt a színek is. Az első gyümölcsfák már fehérbe és rózsaszínbe öltöztek, kibújtak a sárga nárciszok, kék jácintok, és a kert végét is beterítette a lila szőnyeg, ami nemcsak színes, de olyan illata van, hogy az embernek kedve lenne leheveredni az ibolyamező közepén, és csak élvezni a napsütést. De persze nem préseljük laposra szegénykéket, viszont egy csokorral biztosan kerül az asztalra. Ötévesen az egyik első dolog volt a kertben, amit nagymamám megtanított, hogy hogyan szedjük az ibolyát. Kiválasztjuk a szép hosszú szárúakat, és egészen a tövénél tépjük le. Ha összegyűlt egy csokornyi, keresünk szép szív formájú nagyobb leveleket, és körberakjuk. Nem nagy dolog, de roppant büszke voltam magamra, amikor vittem neki a csinos kis csokrocskákat, és elhelyeztem a vázává alakult kávéscsészékben. És bár a színéért is odavagyok, az illatfelhő, amivel elárasztja a lakást, mindent visz.
Az ibolya valójában gyógynövény
Előfordul a kertben a sötétebb illatos ibolya (Viola odorata) mellett a világoslila amerikai ibolya (Viola sororia) is, de annak feleolyan illata sincs. De nem csak az illatáért szerethető ez a kis virág. Sokan nem is tudják, de az ibolya is gyógynövény. Mind a virága, mind a levele gyógyít. A hagyományos orvoslásban leginkább köhögés, megfázás, influenza, láz, malária kezelésére használják, de vér tisztítására, valamint a zúzódások és fekélyek kezelésre is ajánlják. A modern orvostudományban végzett vizsgálatok szerint összetevői közé tartoznak az illóolajok, glikozidok, tanninok, flavonoidok, szaponinok, alkaloidok, nyálka, gallátok, fenolok, C-vitamin, kumarin és szitoszterin. Természetesen az ibolyánál sem maradhattak el azok a vizsgálatok, kísérletek, amik alá tudják támasztani a hagyományos használatát.

Enyhíti a Covid tüneteit
Mivel elsősorban légúti betegségek tüneteinek enyhítésében sikeres, végeztek kutatásokat arra vonatkozóan is, hogy segíthet-e a Covid tüneteinek csillapításában. Egy vizsgálat során 108, Coviddal fertőzött járóbeteget figyeltek meg, akiket két csoportba osztottak. A hagyományos kezelés mellé kiegészítésképpen 54-en ibolyaszirupot, 54-en placeboszirupot kaptak, és értékelték a tüneteiket (nehézlégzés, köhögés, izomfájdalom, fejfájás és hasmenés) a kezelés megkezdése előtt, majd 7 nap elteltével. Folyamatosan nyomon követték az állapotukat, figyelték a lehetséges mellékhatásokat. Bár minden tünet szignifikánsan javult mindkét csoportban,
az ibolyaszirupot kapó betegek gyorsabban gyógyultak, és a köhögés, izomfájdalom, fejfájás és hasmenés nagyobb mértékben csökkent a kontrollcsoporthoz képest.
Védi a tüdőt
Állatkísérletekben igazolták, hogy gyulladáscsökkentő hatása miatt hatékonyan megelőzi a tüdőkárosodást, és alkalmazható a tüdő gyulladásos állapotainak kezelésére.
Asztma esetén is segít enyhíteni a köhögést. 182, asztmában szenvedő, 2–12 éves gyermek bevonásával készült vizsgálatban ibolyaszirupot vagy placebót kaptak a hagyományos kezelés mellé. A több mint 50%-os köhögéscsökkentést és 100%-os köhögéscsillapítást eredményező időtartam szignifikánsan rövidebb volt az ibolyaszirupos csoportban, mint a kontrollcsoportban.

Lázcsillapító hatása is bizonyított
A köhögés mellett az ibolyaolaj a lázat is csillapítja, amit szintén igyekeztek vizsgálatokkal is alátámasztani. 41 lázas gyermek közül egy csoport kapott ibolyaolajos kezelést, 20 cseppet dörzsöltek be az illóolajból a köldök körül, és 30 perccel ezután az átlaghőmérséklet szignifikánsan csökkent ebben a csoportban, míg a kontrollcsoportnál nem volt változás. A mentőkezelésként paracetamolt kapó betegek száma is kimutathatóan alacsonyabb volt az ibolyás csoportban, mint a placebocsoportban.
A szívünknek is jót tesz
Nem csak a megfázás tüneteinek enyhítésében lehet a segítségünkre. Állatkísérletekben az ibolyalevél vizes kivonata az értágító hatása miatt csökkentette a magas vérnyomást és a koleszterinszintet is, valamint csökkentette a magas zsírtartalmú étrend hatására kialakuló súlygyarapodást is. Mivel ezek a tényezők a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát nagymértékben növelik, így megállapították, hogy az ibolyakivonat kimutathatóan szívvédő hatást fejt ki.

Álmatlanság ellen is alkalmazzák
Krónikus álmatlanság kezelésére teája, illóolaja alkalmazható. Vizsgálatok igazolják, hogy javítja a szubjektív alvásminőséget, növeli az alvásidő hosszát és az elalvást is megkönnyíti. Ha magunk készítenénk szirupot vagy teát, akkor ügyeljünk rá, hogy csak tiszta környezetből gyűjtsünk virágokat olyan területről, ami távol esik az autóforgalomtól.

Ha nyílik az ibolya, akkor itt a tavasz! Élénk színével és illatával mosolyt csal az arcunkra, és nem ez az egyetlen pozitív hatása, amit elérhet.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés