Kuriozitásuk, amit pásztorként tevékenykedő őseiktől tanultak, egyszerű: időt adnak maguknak a pihenésre és a boldogságra is. A hosszú élet titkát kutató szakemberek úgy vélik, az olasz szigeten egyebek között kulcsfontosságú lehet a férfiak szempontjából az is, hogy pásztorként sokat mozognak, és sok időt töltenek a szabad levegőn a kecskékkel és a juhokkal.
Egyszerűen csak jól érzik magukat
Míg a nyugati társadalom tagjai számolatlanul költik a pénzt a különféle csodaszerekre annak reményében, hogy majd azok fiatalon tartják és meghosszabbítják az életüket, addig a világ azon területein, ahol a férfiak már szinte rendszeresen megélik a száz évet, generációk óta semmiféle mesterséges beavatkozásra nem vetemednek annak érdekében, hogy minél tovább élvezhessék az életet. Ez utóbbiak esetében a hosszabb, egészségesebb élet kulcsa a hatékony és természetes úton történő stresszkezelés, illetve mindig arra törekszenek, hogy megéljék az adott pillanatot. A túlhajszoltság és az éjt nappallá tevő munka helyett sokkal előrébb valónak tartják a száz évet megélt szardíniai férfiak a barátaikkal töltött boldog órákat.
Az olasz férfiak munkája felér egy edzéssel
Szardínián egy régi hagyományra vezethető vissza, hogy sok férfi a világon egyedülálló módon a tizedik ikszet is túléli. A sziget különlegessége, hogy a bolygón itt él a legtöbb százéves férfi. Érdekességképpen érdemes megemlíteni, hogy míg az Egyesült Államokban a százéves nők száma majdnem hatszorosa az ugyanilyen idős férfiaknak, addig Szardínián ez az arány egy az egyhez. Ebből kifolyólag a világ öt kék zónája közül Szardínia az egyik. Kék zónának nevezik a tudósok és a demográfiával foglalkozó szakemberek azokat a régiókat, ahol az emberek általában a legtovább élnek.
Az egyik ok, ami miatt az olasz sziget férfi lakosai nagy eséllyel megélik a száz évet, a munkájukban keresendő. A szardíniaiak meredek, lépcsőzetes tájakra épült városokban élnek, ahol a mindennapi élet olyan, mint egy kímélő, de rendszeresen végzett lépcsőgépes edzőtermi edzés. Ám a pásztorként dolgozó szardíniai férfiak a munkájuk miatt is sokat gyalogolnak, hiszen a hegyoldalban gondozták nyájaikat, és emiatt nap mint nap jelentős lépésszámot teljesítenek.
A séta mellett a munkájuk előnye az is, hogy igen sok időt töltenek az állataikkal, van alkalmuk egy kis napközbeni szunyókálásra, majd ezt követően, amikor visszatérnek a falvakba, nyugodt szívvel elfogyasztanak egy pohár antioxidánsokban gazdag Cannonau nevű bort a barátaikkal.
Félreértés ne essék, mindez nem azt jelenti, hogy ezeknek a pásztoroknak teljesen stresszmentes az életük.
Csupán arról van szó, hogy nem krónikus stressz gyötri őket. A szardíniai férfiak is dolgoznak, megvannak a problémáik, de úgy tűnik, mindebbe nem feszülnek bele túlságosan.
A hosszú élet titka az emberekkel való kapcsolattartás is
A krónikus stressz számos olyan betegség előidézője, amely felgyorsítja az öregedést, és ezáltal korai halálhoz vezethet. A testünk stresszválaszával összefüggő vércukorszint-emelkedések és gyulladások idővel cukorbetegséghez, magas vérnyomáshoz, szívbetegségekhez és elhízáshoz vezethetnek.
De ha le tudjuk küzdeni a napi stresszt, mert megtaláljuk a módját, hogyan oldjuk meg a problémáinkat, akkor kordában tudjuk tartani a feszültséget okozó helyzeteket és érzéseket.
Ez az úgynevezett aktív megküzdés érzése nagyon fontos része a mentális egészségünknek, a kognitív képességek minél hosszabb ideig való fenntartásának és a stressztűrő képességnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés