Neked is ég néha a gyomrod? Ezért lesz egyre kellemetlenebb, ahogy telnek az évek

Nagyon sokan szenvednek gyomorégéstől, és bár nagyrészt az evés okozza, vannak olyan fontos okok és tünetek, amelyekről sokan nem is tudnak. Az egyik például az életkor.

reflux a gyomorsav rendellenes visszacsorgását jelenti, és akkor áll fenn, ha a nyelőcső alsó izomgyűrűje nem zár tökéletesen. Ilyenkor a gyomorsav visszafelé tud áramlani, és égető, maró érzést okoz a torokban vagy a szájban. Nem szabad legyinteni rá, mert súlyosabb gondokat is jelezhet, ugyanakkor szerencsére beletörődni sem kell, mert a reflux kezelhető. Lássuk, miért érdemes az idő múlásával egyre jobban odafigyelned a hasonló gyomorégésre és refluxra.

Miért súlyosbodik a gyomorégés az életkor előrehaladtával, és mit tegyünk ellene?

Ha étkezés után rendszeres gyomorégés jelentkezik nálad is, annak az oka, hogy bizonyos, az öregedéssel kapcsolatos tényezők ronthatják a gyomorégés tüneteit. Elena A. Ivanina gasztroenterológus segít megérteni, hogy a gyomorégés miért súlyosbodhat az életkorral, valamint hogyan lehet enyhíteni a tüneteket a legegyszerűbben, akár gyógyszerek nélkül is.

1. Gyengébbek az izmaid

Kiderült, hogy az izmoknak sok köze van a gyomorégéshez.

„Két izomcsoport van, amelyek gátolják a gyomorban lévő sav és a nyelőcső közötti akadályokat, amelyeket az alsó nyelőcső-záróizom (LES) izomzatának és a rekeszizomnak neveznek” – kezdi dr. Ivanina.

A LES izmok gyűrű alakúak, és szabályozzák a táplálék/folyadék áthaladását a nyelőcső és a gyomor között. Ezek gyakran zárva maradnak, hogy megakadályozzák a gyomorsav felfelé áramlását. A membrán egy kupola alakú izom, amely elválasztja a mellkast a hastól.

Az életkor előrehaladtával mindkét izom gyengülhet, a test minden izmával együtt. Valójában „30 éves kor után (és különösen 60 éves kor után) évtizedenként 8 százalékkal csökken az izomtömeg” – foglalta össze dr. Ivanina, hozzátéve, hogy mindez azt jelenti, hogy a LES izmai gyengülhetnek és meglazulhatnak, lehetővé téve a sav felfelé áramlását (savas refluxként ismert), ami gyakori gyomorégést okozhat.

„Gyakorolnunk kell a rekeszizomlégzést, hogy megerősítsük ezt a területet”

– javasolja a doktor.

A rekeszizomlégzés, más néven „mélylégzés” vagy „hasi légzés”, a gyomor levegővel való feltöltésére összpontosít, nem pedig a mellkasra. Ez nemcsak a rekeszizom erősségét tartja meg, hanem csökkenti a stresszt és ellazítja a testet is.

Nem kellemes, ha feljön a sav
Nem kellemes, ha feljön a savnicoletaionescu / Getty Images Hungary

A rekeszizomlégzést így tudod gyakorolni:

Ülj vagy feküdj le egy kényelmes helyen. Csukd be a szemed. Helyezd az egyik kezed a mellkasodra, az egyik kezed a hasadra. Az alsó kéznek kell elvégeznie a mozgást. A felső kéznek mozdulatlanul kell maradnia, vagy csak az alsó kéz mozgása közben kell mozognia. Lélegezz be az orrodon keresztül körülbelül 4 másodpercig, és érezd, ahogy a hasad kitágul. (Az első néhány alkalommal, amikor belélegzel, enyhe feszültséget érezhetsz.) Tartsd vissza a lélegzeted 2 másodpercig. Nagyon lassan és egyenletesen lélegezz ki a szádon keresztül körülbelül 6 másodpercig. A szájnak lazának kell lennie.

Ismételd meg 5-15 percig.

2. A hízás is okozhatja

Az életkor előrehaladtával az emberek gyakran kevesebbet mozognak. Az 50 éves és annál idősebb felnőttek 28 százaléka ülő életmódot folytat. Ez súlygyarapodáshoz vezethet, ami viszont hajlamossá tesz gyomorégésre.

„A túlsúly növeli a GERD vagy a gastrooesophagealis reflux betegség kockázatát – a savas reflux krónikus formája, amely gyakori gyomorégést okoz”

– mondja dr. Ivanina. Ennek az az oka, hogy az extra hasi zsírszövet növelheti az intraabdominális nyomást, magyarázza.

Ez a nyomás felnyomhatja a gyomrot, és savat juttathat a nyelőcsőbe, ami égető érzést válthat ki a mellkasban. Emiatt az elhízás a gyomorégés jól ismert kockázati tényezője.

A gyomorégés csökkentése érdekében „kulcsfontosságú az egészséges testsúly fenntartása megfelelő étrenddel és rendszeres testmozgással, különösen az idősödés előrehaladtával” – emelte ki dr. Ivanina. Ma már számos tanulmány kimutatta a krónikus gyomorégés javulását: azoknál a nőknél, akik 3,5-tel vagy többel csökkentették BMI-jüket, 40 százalékkal csökkentek a GERD gyakori tünetei.

3. Bizonyos gyógyszereket is felelőssé tehetünk érte

Ahogy gyűlnek a születésnapi gyertyák, a vényköteles gyógyszerek száma is gyarapodhat.

A doktor azt mondja, bizonyos krónikus egészségügyi állapotok, amelyek gyógyszeres kezelést igényelnek – mint például a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és a magas vérnyomás –, időskorban gyakoribbá válnak. És bár ezek a gyógyszerek nélkülözhetetlenek lehetnek az ember egészségéhez, egyesek súlyosbíthatják a savas refluxot, és gyomorégést okozhatnak.

„Egyes gyógyszerek a GERD tüneteit kiváltják vagy súlyosbítják azáltal, hogy csökkentik a LES nyomását és a nyelőcső izom-összehúzódásait (például kalciumcsatorna-blokkolók, mint az amlodipin), vagy irritálják a nyelőcsövet (például aszpirin vagy más nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek vagy NSAID-ok)” – foglalta össze Ivanina.

Mindezeken túl a magas vérnyomású gyógyszerek, az antidepresszánsok és az opiátok is gyomorégést okozhatnak.

4. Lassabb az emésztőrendszered

Az életkorral összefüggő izomvesztés miatt a bélrendszer is lomhább lesz, ami nem segít gyomorégés esetén. Az izom-összehúzódások a bélrendszerben az életkor előrehaladtával csökkennek – ez az oka annak, hogy a székrekedés gyakoribb az idősebb felnőtteknél.

GettyImages-1143521331
Tharakorn / Getty Images Hungary

Mindez meghosszabbítja azt az időt is, amíg az étel a gyomorban marad. És minél tovább marad odabent az étel (különösen a zsíros, savas vagy citrusos ételek), annál nagyobb a gyomorégés esélye.

Dr. Ivanina szerint más tényezők – például a bél mikrobiomjában bekövetkező életkorral összefüggő változások – szintén összefüggenek a GERD-del és a gyomorégéssel, ám további kutatásra van szükség az összefüggések teljes megértéséhez.

Fogyassz sok növényi rostot, maradj hidratált, és mozogj naponta, hogy támogasd az egészséges emésztést, és ezáltal csökkentsd a gyomorégést. Ezentúl az is fontos, hogy minden érintett megbeszélje a tüneteit egy gasztroenterológussal, hogy kizárja a mögöttes egészségügyi problémákat.

5. Egy másik ok is bezavarhat

Gyomorégésed akár hiatussérv is okozhatja, amelyről akkor beszélünk, amikor a gyomor felső része a membránon keresztül kidudorodik a mellkasba, megkönnyítve a gyomorsav visszaáramlását a nyelőcsőbe.

A gyomorégés mellett a hiatus hernia egyéb tünetei ezek lehetnek:

  • Keserű vagy savanyú íz a torokban.
  • Puffadás és böfögés.
  • Kellemetlen érzés vagy fájdalom a gyomorban vagy a nyelőcsőben.
  • Mellkasi fájdalom.

Ez az állapot gyakrabban fordul elő idősebb felnőtteknél – a Cleveland Klinika szerint a 60 év felettiek 60 százalékának van hiatussérve.

„Úgy véljük, hogy a sérv mérete az életkorral növekszik, valószínűleg a hason belüli nyomás növekedésével [talán a súlygyarapodás miatt]” – sorolta dr. Ivanina. Ez a nyomás megnöveli a rekeszizomnyílást, és a gyomrot a mellkasba nyomja, magyarázza.

A következő életmódbeli változtatások segíthetnek korlátozni a gyomorégést (és más tüneteket), amelyek a hiatussérvvel járnak:

  • Tartsd meg az számodra egészséges testsúlyt.
  • Egyél kisebb adagokat egyszerre.
  • Kerüld a savas ételeket – például paradicsomszószt, citrusféléket vagy gyümölcslevet –, amelyek irritálhatják a nyelőcső nyálkahártyáját.
  • Fogd vissza, amennyire lehet, a sült és zsíros ételeket, a koffeint, a borsmentát, a szénsavas italokat, az alkoholos italokat, a ketchupot, a mustárt és az ecetet.
  • Szokj le a dohányzásról.
  • Kerüld a szűk ruházatot, ami növelheti a hasra nehezedő nyomást.
  • Fontold meg a vény nélkül kapható gyógyszerek – például antacidok, H-blokkolók vagy protonpumpagátlók – szedését a gyomorsav csökkentése érdekében.

Hogyan lehet enyhíteni a gyomorégést?

A gyomorégés tüneteinek enyhítése úgy is lehetséges, ha nem szedsz gyógyszereket.

Változások az étrendben: Korlátozd a savas, fűszeres, zsíros és sült ételek fogyasztását, hogy megnézd, javulnak-e a gyomorégés tünetei. Kerüld az alkoholt, a koffeint, a paradicsomot és az olyan fűszereket, mint a csilipaprika.

Változtass az alvási pozíciódon: Ha az ember ilyenkor kissé felemelt fejjel és nyakkal alszik, megakadályozhatja, hogy sav kerüljön a nyelőcsőbe.

Csökkentsd a stresszt: A stressz súlyosbíthatja a gyomorégés tüneteit. Próbáld ki a meditációt, a jógát vagy a légzőgyakorlatokat, hogy ellazítsd elmédet és a tested.

Mikor forduljunk orvoshoz gyomorégés miatt?

„Időnként mindenki tapasztal gyomorégést, különösen a GERD-et kiváltó élelmiszerek fogyasztása után”

– kezdi dr. Ivanina.

Ám ha a gyomorégés új tünetként jelentkezik, tartós, nem reagál a vény nélkül kapható gyógyszerekre, és az embernek nyelési nehézségei vagy fájdalmai vannak, a lehető leghamarabb forduljon orvosához.

A súlycsökkenéssel, étvágytalansággal, hányással, emésztőrendszeri vérzéssel és/vagy vérszegénységgel járó gyomorégés komolyabb egészségügyi probléma jele lehet. Ezekkel is érdemes minél előbb felkeresned háziorvosod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek