A különféle gombák felismerése még a szakemberek részéről is komoly odafigyelést kíván, hiszen az ehető és mérgező fajták gyakran nagyon hasonlítanak egymásra. Bár több olyan mobilalkalmazás is létezik, amely azt ígéri, hogy a mesterséges intelligencia használatával képes erre, a tapasztalatok azt mutatják, hogy egyáltalán nem megbízhatóak. Több ember ezt a saját bőrén volt kénytelen megtapasztalni.
Az életedbe kerülhet, ha a mobilodra bízod a gombák felismerését
A Public Citizen című folyóiratban a vadon élő gombákkal foglalkozó Rick Claypool sorolt fel néhány szemléletes példát, hogy miért rossz ötlet vakon megbízni a mesterséges intelligenciában, amikor gombafajták azonosításáról van szó.
Az egyik általa felidézett esetben valaki a Google Lens képfelismerővel keresett rá egy gombára, amelyet a szolgáltatás „potenciálisan ehetőként” azonosított, de kiderült, hogy az valójában egy mérgező őzlábgomba (Chlorophyllum molybdites) volt. A tévedés kis híján végzetesnek bizonyult, csak a szerencsének köszönhető, hogy az illető életben maradt.
Egy másik, 2022-es esetben egy ohiói férfi került kritikus állapotba, miután elhitte egy alkalmazásnak, hogy ehető gombákat talált. Ezek mérgező galócák voltak, melyekről tudni kell, hogy fogyasztóik 40 százalékban meghalnak vagy májátültetésre szorulnak. Az ő életét egy kísérleti kezelés menthette meg. Ahogy arra Claypool rámutatott,
az igazi gombaszakértők nem egy kép alapján döntik el, hogy egy gomba ehető-e.
Figyelembe veszik, hogy az adott gombát hol és mikor találták meg, azt alaposan megvizsgálják, kitérve a talprészére is, illetve ha szükséges, további lépéseket tesznek, például spóralenyomat készítésével. Végül pedig azt is közlik, hogy mennyire biztosak következetesükben.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy attól, hogy egy gomba ehető fajhoz tartozik, még nem biztos, hogy kellően friss és biztonságos a fogyasztása. Ha a természetben gyűjtögetsz, akkor nemcsak az idővel futsz versenyt, hanem a penészgombákkal, rovarokkal, meztelen csigákkal és minden más élőlénnyel is, amely gombákat fogyaszt. És ha nem ismered az intő jeleket, előfordulhat, hogy kukacokkal vagy lárvákkal fertőzött darabokat viszel haza.
Nem elég intelligens a mesterséges intelligencia
A mesterséges intelligencia (MI) kifejezés kissé megtévesztő lehet. A ChatGPT-hez hasonló eszközök fejlesztői azért választották, mert izgalmasan és futurisztikusan hangzik, de nem egészen fedi a valóságot. Claypool felsorol néhány olyan dolgot, ami könnyen félreviheti az embert, ha a mesterséges intelligenciára hallgat.
- Fényképes azonosítás alkalmazásokon keresztül: Még az ember sem tudja biztonságosan azonosítani az összes gombát képek alapján.
- MI által készített útikönyvek: Ezekről kiderült, hogy gyakran pontatlan információkat tartalmaznak.
- Mi által generált képek: Amikor Claypool képgeneráló eszközöket tesztelt, rengeteg hibás fotót talált, amely rosszul lett felcímkézve abban a tekintetben, hogy ehető vagy mérgező gombát ábrázol-e.
- A képek leírása: A gombaszakértők speciális terminológiát használnak a gombák jellemzőinek leírására az útikönyvekben. Amikor Claypool felkért egy MI-eszközt egy mérgező gomba fényképének leírására, az téves információkat közölt a kalap alatti lemezekről.
- A mesterséges intelligencia által összefoglalt keresési eredmények: A kereső akár olyan recepteket is kiadhat, amelyek azt állítják, forralással eltávolíthatók a méreganyagok, ami nem fedi a valóságot.
Sőt, Claypool a mesterséges intelligencia tesztelése során belefutott abba az állításba is, hogy a mérgező gombák mindig élénk színűek (ez sem igaz). Az alapvető gond az, hogy az MI gyakran olyan szövegeket vagy képeket hoz létre, amelyekről úgy gondolja, hogy megfelelhetnek neked, de nem feltétlenül képes átlátni a témához kapcsolódó összetett fogalmakat. Ha egy fotódat alakítod át vele, ez nem nagy tragédia, de ha gombák azonosítása a cél, ne kockáztass, és mindig fordulj szakemberhez.
Az egyik legdrágább gombafajta nálunk is megterem, mégis kevesen fogyasztják. Erről ide kattintva olvashatsz bővebben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés