A hála az, amikor megbecsüljük azt, amink van. Spontán módon, belülről fakadóan a jóság és a melegség megerősítése. Ez a társas érzelem erősíti a kapcsolatokat, és abból a túlélési értékből ered, hogy segítünk másoknak, és cserébe segítenek. A tanulmányok azt mutatják, hogy az agy bizonyos területei részt vesznek a hála megtapasztalásában és kifejezésében.
Hosszabb lesz az életed, ha gyakorlod ezt az érzést
Egy új tanulmány szerint, amelyet az Egyesült Államokban 50 000 idősebb ápoló bevonásával végeztek, a hálával teli hozzáállás összefügg a hosszabb élettel, akár éveket is nyerhetünk általa. A kutatást a Harvard TH Chan School of Public Health tudósai által vezetett csoport végezte, és bár nem mutat ki közvetlen ok-okozati összefüggést, azt sugallja, hogy a mentális perspektívák befolyásolhatják a fizikai egészséget.
Korábbi kutatások összefüggést mutattak ki a hála és a mentális stressz alacsonyabb kockázata, valamint a nagyobb érzelmi és szociális jólét között. A kapcsolata a fizikai egészséggel azonban kevésbé kutatott.
A vizsgálatban résztvevők átlagéletkora 79 év volt, amikor megkérték őket, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amely azt mérte fel, mennyire voltak hálásak mindenért az életükben 2016-ban. A kutatók ezután ellenőrizték a feljegyzéseket, amelyeket egy nagyobb projekt részeként gyűjtöttek, hogy kiderítsék, hány haláleset történt 2019-ig.
A három év alatt összesen 4608 ember halt meg, de azok, akik a legmagasabb pontszámot kapták a hálaskálán, mintegy 9 százalékkal kisebb valószínűséggel voltak közöttük. Úgy tűnt, hogy azok, akik több hálát mutattak, minden halálozási okkal, de különösen a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben ellenállóbbak voltak.
A hálásak egészségesebbek vagy az egészségesek hálásabbak?
Bár az adatok olyan tényezőkre is kitértek, mint a szociodemográfiai adatok, az egészségügyi előzmények és az életmódbeli döntések, ez még nem elegendő ahhoz, hogy azt mondhassuk, a hála okozza a hosszabb élettartamot. Az is lehetséges, hogy azok az emberek, akik más okokból egészségesebbek, egyszerűen hajlamosabbak a hála érzésére.
Más kutatók úgy vélik, hogy gyenge bizonyíték van arra, hogy a hála gyakorlása segít a jóllét javításában. Egy 2020-as metaanalízis szerint pedig a hála legfeljebb korlátozott előnyökkel jár a szorongásban és depresszióban szenvedők számára.
Ugyanakkor a múltban kimutatták, hogy a hála szándékos cselekedetei – például levelek írása, amelyekben részletezzük, hogy miért vagyunk hálásak – egyes emberekre jótékony hatással lehetnek. Vagyis legalább néhányunk számára hasznos lehet.
Elősegítheted a hála érzését
Korábbi kutatások azt mutatják, hogy vannak módjai a hála szándékos elősegítésének, például ha hetente néhányszor leírjuk vagy megbeszéljük, hogy miért vagyunk hálásak. Már az is segíthet, ha a családod és a barátaid körében vagy, hogy hálásabbnak érezd magad. Ilyenkor jobban értékeled az életet, és kevésbé érzed magad cinikusnak. Máskor, amikor nehéz döntés előtt állsz, hasznos, ha ajándékként tekintesz rá, van, aki nem bánná, ha ilyen döntést kellene meghoznia. Az önkéntesség is segít abban, hogy megéld a hálát. A másoknak segítés jó érzéssel tölt el.
Korábbi tanulmányok szerint a hálás emberek nagyobb valószínűséggel ragaszkodnak az egészséges szokásokhoz, ez lehet az egyik oka a mostani tanulmány eredményeinek. A hála segíthet a társas kötelékek ápolásában is, amelyek szintén összefüggnek a hosszabb élettartammal.
A kutatócsoport ezután a hála és a halálozás közötti kapcsolatot szeretné megvizsgálni egy nagyobb és változatosabb csoportban. Természetesen azt se feledjük el, hogy a hosszabb életen túl is van okunk hálásnak lenni, hiszen ez általában egy pozitív lelkiállapotot jelent.
A költözés gyerekként különös hatással lehet ránk, általa ugyanis különféle tulajdonságok fejlődhetnek ki. Ismerd meg ezeket az alábbi cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés