Előfordul, hogy az éhség extrém méreteket ölt, és hiába eszik egyre többet az ember, a finomságok utáni sóvárgás megmarad. Ez idővel súlygyarapodással is járhat, és további egészségügyi problémákhoz vezethet. Ha állandó éhség gyötör, előbb az étrended érdemes átgondolnod, ha pedig úgy gondolod, hogy az nem idézheti elő a kellemetlenséget, akkor orvosi segítséggel ajánlott felderíteni a háttérben meghúzódó okokat.
6 jele annak, hogy valójában éhes vagy
A hétköznapokban néhány igen gyakori jel és tünet utalhat arra, hogy a szervezet azt mondja, hogy nem kap elég üzemanyagot. Mindannyian ismerjük az éhség jellegzetes jelét: a korgó hasat. Ám az élelem iránti igény többféleképpen is jelentkezhet, és ha ráhangolódsz ezekre a gyakran figyelmen kívül hagyott éhségjelekre, akkor tudatosabb étkezési döntéseket hozhatsz.
A szakértők hat jelet emelnek ki, amelyek arra utalnak, hogy valóban éhes vagy – még akkor is, ha a gyomrod nem korog.
Íme a kevésbé ismert éhségjelek:
1. Fáradt vagy
Ha kihagyunk étkezéseket vagy túl kevés kalóriát eszünk, a vércukorszintünk (vagy glükózszintünk) leesik. Megfelelő glükózmennyiség nélkül sejtjeink nem kapják meg a szükséges energiát, ezért az alacsony vércukorszint vagy hipoglikémia egyik jellemző tünete a fáradtság.
És vajon tényleg reggelizni kell, ha egyébként jól érzem magam, ha kihagyom?
Dr. Sylvia Gonsahn-Bollie belgyógyász szerint nincs ok arra, hogy bárki erőltesse a reggeli étkezést: „Az étvágytalansággal a tested azt mondja, hogy több időre van szüksége az anyagcseréje visszaállításához. Semmit sem kell erőltetni, de ne várd meg azt az állapotot sem, amikor már a fél hűtőt felfalnád” – javasolja a szakember.
Míg sokan jól érzik magukat, ha 10-12 órás szünetet tartanak a vacsora és a reggeli között, mindenki másképp működik.
Charlotte Shron, a Culina Health dietetikusa és klinikai gondozási menedzsere azt mondja, ő arra ösztönzi az embereket, hogy legalább néhány óránként egyenek egy-egy kisebb adag, tápanyagban gazdag nassolnivalót, hogy segítsenek stabilizálni vércukorszintjüket.
Akkor miért mondják egyesek, hogy az időszakos böjt javítja az energiaszintet és a fókuszt?
„Az emberek különböző energiaválaszai az időszakos böjtölésre rávilágítanak egy létfontosságú és gyakran figyelmen kívül hagyott tényre az étrendkultúrában: arra, hogy mindenki másképp működik” – emelte ki dr. Gonsahn-Bollie.
„Elméletileg mindannyiunknak csökken a fókuszálása a glükóz lecsökkent szintje miatt a böjt közben. A szervezet azonban más tüzelőanyag-forrásokat használ, ha a glükóz nem áll rendelkezésre a böjt időszakában” – folytatta.
Ha a szervezet például ketózisban van, akkor a glükóz helyett zsírt használ fel, hogy energiát állítson elő. „Még mindig vitatott, hogy a ketózis javítja-e a rövid távú összpontosítást” – jegyzi meg dr. Gonsahn-Bollie. „A tanulmányok azt mutatják, hogy a ketózis és az időszakos koplalás javítja a neurológiai állapotokat, például az Alzheimer-kórt, a sclerosis multiplexet és az epilepsziát.”
Míg egyesek megnövekedett szellemi élességet tapasztalnak a reggeli étkezés kihagyásával, mások elmulaszthatják a napjuk indításához szükséges létfontosságú táplálékot, és sokkal rosszabbul érzik magukat ilyenkor.
2. Puffadt vagy
„Ha túl sokáig koplalunk, gázképződést okozhat a gyomor-bél rendszerben” – magyarázza dr. Gonsahn-Bollie. „Székrekedést kaphat bárki, ha nem következetesen iszik, vagy nem eszik elég rostot étkezés közben.”
Hogy a dolgokat még bonyolultabbá tegyük, a puffadtság vagy a székrekedés miatt kevésbé lesz valószínű, hogy éhesnek érezzük magunkat. És így a ciklus megismétlődik.
A rendszeres étkezés, a napi testmozgás, valamint a kellő rost- és folyadékbevitel segíthet a székrekedés leküzdésében, úgy, hogy közben az éhségjelzések sem tűnnek el.
3. Ingerlékeny vagy
Ha valaki minden ok nélkül dühösnek érzi magát, sokszor csak a gyomra jelez, hogy ideje enni.
A fura állapotot a vércukorszint csökkenése okozhatja, ami megnehezíti számunkra a negatív érzelmek, például a düh és az ingerlékenység kontrollálását, mondja dr. Gonsahn-Bollie.
„Egy másik elmélet szerint korán megtanuljuk a fizikai éhséget negatív pszichológiai állapottal társítani, így amikor éhesnek érezzük magunkat, automatikusan negatívnak értelmezzük az érzést, ezért leszünk egyre idegesebbek.”
Ha éhesnek érezzük magunkat, a tudatos étkezés általában nem is olyan egyszerű, mivel a vércukorszint csökkenése növeli a túlevés valószínűségét.
„Amikor éhes állapotba kerülünk, hajlamosak vagyunk nagyobb ételeket enni, mint egyébként, mivel testünk ételért kiált”
– hangsúlyozta Shron.
Shron szerint az egyik legjobb módja a vércukorszint szabályozásának és tágabb értelemben a hangulatunk szabályozásának, ha nemcsak a kiegyensúlyozott étkezésre, az alapanyagokra, hanem az étkezések időzítésére is összpontosítunk.
4. Az ételre gondolsz a hét minden napján, 24 órában
A National Eating Disorder Association szerint az olyan korlátozó evészavarok, mint az anorexia nervosa, egyik kulcsfontosságú jellemzője az étellel kapcsolatos gondolatok gyakori megjelenése.
Még ha az ember nem is küzd evészavarral, az étkezésen való állandó gondolkodás annak jele lehet, hogy szervezeted nem kap elég kalóriát. Valójában ez egy védőmechanizmus: agyunk azt akarja, hogy elegendő energiát fogyasszunk ahhoz, hogy optimálisan működhessen.
Légy kíváncsi, ha észreveszed, hogy megszaporodnak az étkezéssel kapcsolatos gondolataid – ez lehet a tested egyik módja arra, hogy közölje veled, hogy nem eszel elég rendszeresen, vagy épp nem viszel be elegendő kalóriát a nap folyamán.
5. A fókusz ki van kapcsolva
„Amikor az emberek a mentális állóképesség hiányára panaszkodnak egész nap, először azt nézem meg, mit esznek”
– mondja Shron. „Ahogy egy autónak benzinre van szüksége, a testünknek élelmiszer kell ahhoz, hogy A pontból B pontba jusson.”
Nem minden kalória segít egyformán, ezért egyes élelmiszerek jobban támogatják az állandó összpontosítást, mint mások. „A feldolgozott, magas cukor- és zsírtartalmú ételek jelentős energiaugrásokat okozhatnak, amit gyors csökkenés követ, minek következtében az ember kimerültnek érzi magát” – magyarázza Shron.
A másik oldalon a fehérjét, zsírt és magas rosttartalmú szénhidrátokat tartalmazó kiegyensúlyozott ételek támogatják a hosszabb ideig tartó összpontosítást és a jobb termelékenységet.
6. Fáj a fejed
Az alacsony vércukorszint egy másik tünete, a fejfájás hasznos (és fájdalmas) jele lehet annak, hogy ideje enni.
Mostanra már tudod, hogy az agy működése a glükózra támaszkodik. Ha kevés a glükóz (mondjuk, miután túl sok órát töltöttél evés nélkül), az agy jeleket küld a szervezetnek, hogy tankoljon. Ezek a jelek a tompa vagy az erősen lüktető fájdalom spektrumában jelenhetnek meg a halántékodban.
Ha valaki kihagyja az ebédet egy zsúfolt munkanap miatt, aszpirin helyett nyúljon ételért, amint fejfájást érez.
Milyen gyakran kell enni?
Az, hogy milyen gyakran és mennyit együnk, hogy csillapítsuk az éhséget, számos tényezőtől függ, többek között életkorunktól, egészségügyi állapotunktól és fizikai aktivitási szintünktől.
Egy jó hüvelykujjszabály, hogy a nap folyamán négyóránként egyél egy keveset. Ez általában napi három étkezésre és további egy vagy két harapnivalóra oszlik el.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés