Akár egymilliót is kaphatsz ezért a munkáért: sok embert keresnek

egymilliós kereset it
Olvasási idő kb. 3 perc

Az IT-szektoron belül a szoftvertesztelők munkája az egyik legkeresettebb, nem csoda, hogy az egymilliós keresetre sem kell évtizedeket várni. Ráadásul itt a nőknek is ugyanolyan esélyeik vannak, mint a férfiaknak.

Az egyik legkeresettebb informatikai szakmában, a szoftvertesztelők között a 2-3 év tapasztalattal rendelkező szakemberek átlagosan havi bruttó 848 ezer forintot keresnek, míg 4-7 éves szakmai múlttal már átlagosan bruttó 1,14 millió forintot visznek haza. A hazai piacon több nagy cég – például az OTP Bank, az UNIQA Raiffeisen Software Service és a Rheinmetall 4iG Digital Services – is tervezi szoftvertesztelői létszámának bővítését – derül ki az egyik legnagyobb hazai IT-képzési központ, a PROGmasters kutatásából.

Az egymilliós kereset sem álom

A tesztelők feladata, hogy a programozók által készített alkalmazások, szoftverek hibátlan működéséről megbizonyosodjanak, illetve ellenőrizzék, hogy az elkészült program – például egy távközlési eszköz, egy orvosi vagy egy repülőgép-karbantartási szoftver – megfelel-e a felhasználók igényeinek. Mivel a tesztelőknek mások munkájára kell visszajelzést adniuk, ebben a munkakörben elengedhetetlen a precizitás és az empátiakészség, amit akár egymilliós keresettel is honorálnak.

Itt néhány éves szakmai múlttal már elérhető az egymilliós kereset
Itt néhány éves szakmai múlttal már elérhető az egymilliós keresetLaurence Dutton / Getty Images Hungary

A cég statisztikái szerint az 5 hónapos képzés után egy éven belül átlagosan bruttó 530 ezer forintot keresnek havonta a szoftvertesztelőként végzett diákok. Ráadásul az IT-szektorban gyorsan emelkednek a fizetések: a júniusi felmérés alapján a partnercégek medior beosztású szoftvertesztelőinek jövedelme már átlagosan bruttó 848 ezer forint, amihez általában még kiegészítő juttatások is járnak. A 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező senior tesztelők pedig átlagosan bruttó 1,14 millió forintot visznek haza havonta a béren kívüli juttatások nélkül.

A kutatás arra is kitért, hogy partnercégeik tervezik-e a szoftvertesztelők létszámának bővítését. Erre a kérdésre minden második vállalat igennel felelt.

A statisztikák szerint az EU-ban mintegy 8,4 millió embernek ad munkát az infokommunikációs (IKT) iparág, de ezen a területen csak 18,5 százalék a nők aránya. Magyarországon még ennél is rosszabb a helyzet: az IKT-szektorban dolgozók mindössze 12,3 százalékát teszik ki a női munkavállalók. A vállalat tapasztalatai alapján azonban pont az egyik legkeresettebb informatikai szakmában kiugró a nők aránya: az elmúlt négy évben végzett 133 szoftvertesztelő 47 százaléka, míg a partnercégeiknél dolgozó tesztelők körülbelül 40 százaléka nő.

Az informatika különböző területeivel kapcsolatos gyakori sztereotípia, hogy ezek jellemzően férfi szakmák. Mint az a partnercégeink visszajelzései alapján is kitűnik, az IT területén is érdemes leszámolni a női munkavállalókat érintő sztereotípiákkal

– hangsúlyozta Kardos Ádám, a PROGmasters társ-ügyvezetője.

Arra a kérdésre, hogy a cégek támogatják-e valamilyen módon a női munkavállalók előléptetését, a legtöbb azt válaszolta, hogy nem alkalmaz pozitív diszkriminációt. Vannak azonban olyan cégek is, amelyek például mentorálással, képzésekkel, vagy a gyes utáni visszatérésnél részmunkaidő biztosításával segítik a nők vezetővé válását.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek