Az egyik legkeresettebb informatikai szakmában, a szoftvertesztelők között a 2-3 év tapasztalattal rendelkező szakemberek átlagosan havi bruttó 848 ezer forintot keresnek, míg 4-7 éves szakmai múlttal már átlagosan bruttó 1,14 millió forintot visznek haza. A hazai piacon több nagy cég – például az OTP Bank, az UNIQA Raiffeisen Software Service és a Rheinmetall 4iG Digital Services – is tervezi szoftvertesztelői létszámának bővítését – derül ki az egyik legnagyobb hazai IT-képzési központ, a PROGmasters kutatásából.
Az egymilliós kereset sem álom
A tesztelők feladata, hogy a programozók által készített alkalmazások, szoftverek hibátlan működéséről megbizonyosodjanak, illetve ellenőrizzék, hogy az elkészült program – például egy távközlési eszköz, egy orvosi vagy egy repülőgép-karbantartási szoftver – megfelel-e a felhasználók igényeinek. Mivel a tesztelőknek mások munkájára kell visszajelzést adniuk, ebben a munkakörben elengedhetetlen a precizitás és az empátiakészség, amit akár egymilliós keresettel is honorálnak.
A cég statisztikái szerint az 5 hónapos képzés után egy éven belül átlagosan bruttó 530 ezer forintot keresnek havonta a szoftvertesztelőként végzett diákok. Ráadásul az IT-szektorban gyorsan emelkednek a fizetések: a júniusi felmérés alapján a partnercégek medior beosztású szoftvertesztelőinek jövedelme már átlagosan bruttó 848 ezer forint, amihez általában még kiegészítő juttatások is járnak. A 4-7 éves szakmai múlttal rendelkező senior tesztelők pedig átlagosan bruttó 1,14 millió forintot visznek haza havonta a béren kívüli juttatások nélkül.
A kutatás arra is kitért, hogy partnercégeik tervezik-e a szoftvertesztelők létszámának bővítését. Erre a kérdésre minden második vállalat igennel felelt.
A statisztikák szerint az EU-ban mintegy 8,4 millió embernek ad munkát az infokommunikációs (IKT) iparág, de ezen a területen csak 18,5 százalék a nők aránya. Magyarországon még ennél is rosszabb a helyzet: az IKT-szektorban dolgozók mindössze 12,3 százalékát teszik ki a női munkavállalók. A vállalat tapasztalatai alapján azonban pont az egyik legkeresettebb informatikai szakmában kiugró a nők aránya: az elmúlt négy évben végzett 133 szoftvertesztelő 47 százaléka, míg a partnercégeiknél dolgozó tesztelők körülbelül 40 százaléka nő.
Az informatika különböző területeivel kapcsolatos gyakori sztereotípia, hogy ezek jellemzően férfi szakmák. Mint az a partnercégeink visszajelzései alapján is kitűnik, az IT területén is érdemes leszámolni a női munkavállalókat érintő sztereotípiákkal
– hangsúlyozta Kardos Ádám, a PROGmasters társ-ügyvezetője.
Arra a kérdésre, hogy a cégek támogatják-e valamilyen módon a női munkavállalók előléptetését, a legtöbb azt válaszolta, hogy nem alkalmaz pozitív diszkriminációt. Vannak azonban olyan cégek is, amelyek például mentorálással, képzésekkel, vagy a gyes utáni visszatérésnél részmunkaidő biztosításával segítik a nők vezetővé válását.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés